Potrzebujesz specjalistycznej i szybkiej porady lekarza diabetologa?
Dzięki Med24 możesz skonsultować swoje objawy bez wychodzenia z domu, z dowolnego miejsca, w którym jesteś.
Podczas konsultacji lekarz może wystawić recepty online na potrzebne leki, a także gdy lekarz stwierdzi taką konieczność - e zwolnienie.
Diabetolog zajmuje się diagnostyką i leczeniem:
Osoby z cukrzycą, która jest zaliczana do chorób cywilizacyjnych XXI wieku, powinny być otoczone stałą opieką diabetologa, który na bieżąco kontroluje ich stan zdrowia.
Objawy cukrzycy typu 1 i 2 pogarszają jakość życia pacjentów, często utrudniając ich funkcjonowanie. Co dokładnie powinno Cię zaniepokoić i które z objawów koniecznie powinien zbadać diabetolog?
· Cukrzyca typu 1
Częste oddawanie moczu – czy zauważyłeś częstsze chodzenie do łazienki i oddawanie moczu? Może być to pierwsza oznaka cukrzycy, która spowodowana jest nadmierną ilością glukozy w organizmie. Nerki rozcieńczą glukozę wodą z krwi, przez co pęcherz szybciej się napełni.
Wzmożone pragnienie - zwiększone oddawanie moczu prowadzi do odwodnienia, które wywoła uczucie nieustannego pragnienia.
Utrata wagi pomimo zwiększonego apetytu - mimo że osoby z cukrzycą typu 1 mogą jeść więcej, jednocześnie gwałtownie tracą na wadze.
Zmęczenie - brak insuliny lub niewłaściwe jej wykorzystanie sprawia, że komórki nie mogą prawidłowo przyswajać glukozy. Niedobór glukozy w organizmie prowadzi z kolei do zmęczenia. Jeśli pomimo odpowiedniej ilości snu wciąż czujesz się senny, diabetolog online powinien sprawdzić, czy nie chorujesz na cukrzycę.
Zmiana nastroju – zbyt małe lub za duże stężenie glukozy we krwi jest przyczyną zmian nastroju i trudności z koncentracją.
· Cukrzyca Typu 2
Cukrzyca typu 2 jest najczęstszą formą cukrzycy i często rozwija się u osób dorosłych, chociaż coraz częściej diagnozuje się ją u dzieci i młodzieży. Wiele osób z cukrzycą typu 2 nie ma początkowo żadnych objawów. Gdy jednak objawy się pojawiają, mogą obejmować:
Wzmożone pragnienie i częste oddawanie moczu - podobnie jak w cukrzycy typu 1, osoby z cukrzycą typu 2 doświadczają zwiększonego pragnienia i częstszego oddawania moczu.
Zmęczenie - z powodu niewłaściwego wykorzystania glukozy przez komórki, osoby z cukrzycą typu 2 są stale przemęczone, mimo wystarczającej ilości godzin snu.
Powolne gojenie się ran - wysoki poziom glukozy we krwi spowalnia regenerację ran
Zaburzenia widzenia – wahania poziomu glukozy mogą prowadzą do czasowego pogorszenia widzenia. Oczy szybko się męczą i trudno jest skupić wzrok na jednym punkcie przez dłuższy czas.
Ciemne plamy na skórze - często występują u osób z cukrzycą typu 2, szczególnie w miejscach, gdzie skóra często się ociera, takich jak pachy czy szyja.
Cukrzyca ciążowa
Cukrzyca ciążowa występuje u niektórych kobiet w ciąży i zazwyczaj ustępuje po porodzie. Objawy są podobne do objawów cukrzycy typu 1 i 2, a dodatkowo może wystąpić nadmierna waga płodu.
Jeśli zauważysz u siebie lub u bliskiej osoby któreś z powyższych objawów, skontaktuj się z lekarzem. Wcześnie wykryta cukrzyca może być skutecznie kontrolowana za pomocą odpowiedniego planu dietetycznego, ćwiczeń fizycznych oraz, jeśli to konieczne, leków i insuliny.
Powikłania po cukrzycy
Niekontrolowana cukrzyca rozwinie się i przyczyni do rozwoju wielu powikłań. Gdy tylko zauważysz u siebie pierwsze objawy zgłoś się na e-wizytę do Med24 – konsultację przeprowadzi z Tobą doświadczony diabetolog. Konsultacja online to pierwszy krok do odzyskania zdrowia!
Co może grozić Ci, gdy diabetolog nie zbada Twoich objawów cukrzycy i nie zadbasz o ich szybkie rozpoczęcie leczenia?
· Choroby sercowo-naczyniowe
Choroba zwiększa ryzyko: nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej, zawału serca, czy udaru mózgu.
· Neuropatia cukrzycowa
Neuropatia cukrzycowa jest uszkodzeniem nerwów spowodowanym cukrzycą. Skutkuje bólem, mrowieniem, a nawet utratą czucia w różnych częściach ciała, najczęściej w kończynach dolnych.
· Retinopatia cukrzycowa
Retinopatia cukrzycowa to uszkodzenie naczyń krwionośnych w siatkówce oka, co może prowadzić do pogorszenia wzroku, a nawet do ślepoty. Regularne badania oczu są kluczowe dla wczesnego wykrywania i leczenia tej komplikacji.
· Problemy z nogami i stopami
Przy nieleczonej cukrzycy wielu pacjentów doświadcza owrzodzeń stóp, infekcji i zmian naczyniowych.
Przebieg zależy od tego, czy pacjent zgłasza się w celach diagnostycznych, czy kontrolnych. Jeżeli u pacjenta podejrzewa się insulinooporność lub cukrzycę, lekarz zapoznaje się z dotychczasową dokumentacją medyczną, przeprowadza szczegółowy wywiad,czasami zleca również inne badania. Na podstawie wyników stawia diagnozę oraz dobiera odpowiednie metody leczenia.
Kontrolne wizyty u diabetologa mają na celu przede wszystkim sprawdzenie, czy pacjent stosuje się do zaleceń i czy leczenie przynosi rezultaty. Diabetolog kontroluje także, czy u osoby chorej na cukrzycę nie pojawiają się powikłania. Jeśli są, kieruje pacjenta na konsultacje do innych specjalistów lub wdraża odpowiednią terapię.
Wizyta 149 zł
Przygotowaliśmy dla Was 10% kody rabatowe na wszystkie badania laboratoryjne, zamówione przez stronę store.synevo.pl z kodem: MED-M12
Rekomendowane badania:
Kup online bez skierowania na store.synevo.pl