Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard

Jakie są dostępne metody leczenia nietrzymania moczu?

Dostępni Interniści w Med24

Lekarze podczas teleporady mają takie same możliwości jak specjaliści, którzy przyjmują chorych w przychodni - mogą wystawić e recepty online, skierowanie na dodatkowe badania, a w razie potrzeby –  zwolnienie lekarskie.

Internista Pediatra
Internista Kardiolog w trakcie specjalizacji
Internista Pediatra Medycyna podróży Medycyna podróży dzieci Szczepienia/Wakcynolog

Nietrzymanie moczu, czyli jego mimowolne oddawanie - w mniejszych lub większych ilościach, jest problemem wielu osób, a zwłaszcza kobiet po trudnych poradach fizjologicznych i tych w wieku menopauzalnym. Leczenie tej jednostki chorobowej zależy od jej typu, przyczyny oraz stopnia nasilenia dolegliwości. Postępowanie może obejmować zarówno nowoczesne metody leczenia nietrzymania moczu, jak i metody naturalne.

Domowe sposoby na nietrzymanie moczu obejmują takie działania jak:

  • ograniczenie lub zaprzestanie picia alkoholu i kofeiny, a także innych płynów na przykład przed położeniem się spać czy przed spotkaniem towarzyskim,
  • ćwiczenia mięśni dna miednicy (mięśnie Kegla),
  • zmniejszenie masy ciała w przypadku nadwagi i otyłości,
  • techniki relaksacyjne, łagodzące stres związany z nietrzymaniem moczu, ale i pomagające redukować napięcie mięśniowe w okolicach miednicy,
  • dziennik mikcji (ilość spożywanych płynów, momenty oddawania moczu oraz ilość wycieku moczu), pozwalający na ustalenie wzorca oddawania moczu i obserwację, w jakich okolicznościach problem się nasila.  

W leczeniu nietrzymania moczu wykorzystywane są także stosowane pod kontrolą lekarza leki. To na przykład antybiotyki, leki przeciwcholinergiczne, inhibitory wazopresyny oraz leki antydepresyjne, takie jak duloksetyna czy leki estrogenowe u kobiet. 

Inne sposoby to na przykład wstrzykiwanie botuliny do mięśni pęcherza, stymulacja nerwów krzyżowych oraz leczenie chirurgiczne (tzw. zabiegi podwieszenia szyi pęcherza moczowego oraz operacje pętlowe). Ten sposób postępowania sprawdza się u osób, u których ustalono przyczyny fizyczne zaburzenia, a leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Terapia nietrzymania moczu rozpoczyna się zazwyczaj od najmniej inwazyjnych metod, takich jak ćwiczenia mięśni dna miednicy i zmiana trybu funkcjonowania. Jeżeli podejmowane działania nie są satysfakcjonujące, włącza się bardziej zaawansowane formy leczenia. Najważniejsza jest indywidualna ocena stanu zdrowia każdego pacjenta. Z tego powodu, gdy pojawiają się objawy nietrzymania moczu, należy skontaktować się ze specjalistą: urologiem bądź ginekologiem przypadku kobiet, także psychologiem bądź psychoterapeutą, gdy potrzebne jest wsparcie psychologiczne. Z tego ostatniego można skorzystać przez Internet, dzięki platformie MED24. Oferuje ona teleporady psychiatryczne/psychologiczne bez wychodzenia z domu i w konkurencyjnej cenie.

Specjalizacja 

Internista online

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji. 

Wizyta od 89 zł

Umów Wizytę

wizyta online