Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard

Jakie ryzyko wiąże się z przyjmowaniem sulpirydu?

Dostępni Psycholodzy w Med24

Z usługą teleporada masz dostęp do lekarza bez konieczności wizyty w gabinecie. Podczas wizyty masz możliwość otrzymania recepty online lub e zwolnienie, jeśli lekarz uzna to za konieczne.

Psycholog Terapeuta uzależnień młodzieży

Sulpiryd to lek na receptę, z grupy pochodnych benzamidu, który wykazuje działanie przeciwdepresyjne, antyautystyczne i aktywizujące. Substancja działa na układ nerwowy i narządy zmysłów. Cechuje ją szybki wpływ na zaburzenia myślenia, zahamowanie psychoruchowe, omamy i nastrój depresyjny.  

Wspomniana wyżej substancja jest stosowana w leczeniu ostrych i przewlekłych psychoz w schizofrenii i chorobie alkoholowej, zaburzeń psychosomatycznych będących skutkiem działania czynników emocjonalnych, zaburzeń depresyjnych, ale i migreny oraz zawrotów głowy. 

Sulpiryd może wywoływać wiele działań niepożądanych: neurologicznych, hormonalnych, sercowo-naczyniowych czy metabolicznych. Najczęściej obserwuje się:

  • osłabienie sprawności psychofizycznej, zaburzenia koncentracji i świadomości, nadmierną senność (wówczas nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn), ale i bezsenność (stosowanie późnym popołudniem i wieczorem), 
  • szczękościsk, dyskinezę (nieskoordynowane, nagłe ruchy obejmujące głównie kończyny oraz głowę),
  • pobudzenie ruchowe z towarzyszącą impulsywnością (stosowanie dużych dawek). Przedawkowanie sulpirydu może spowodować utratę świadomości, stan splątania, ostry spadek ciśnienia tętniczego oraz śpiączkę.

 

Ponadto sulpiryd może wywołać reakcje alergiczne objawiające się wysypką, świądem, obrzękiem naczynioruchowym czy wstrząsem anafilaktycznym. Może również wchodzić w interakcje z innymi lekami, co zwiększa ryzyko działań niepożądanych, ale i wpływa na skuteczność leków. Sulpiryd nie powinien być na przykład przyjmowany jednocześnie z lekami zobojętniającymi sok żołądkowy lub sukralfatem, ani przed upływem dwóch godzin od ich podania.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia skutków ubocznych związanych z terapią sulpirydem, należy go stosować zgodnie z zaleceniami lekarza (zwykle neurologa, psychiatry, psychiatry dzieci i młodzieży).

Istotne jest także pozostawanie w kontakcie z lekarzem i informowanie go o niepokojących objawach. Nadzór nad leczeniem jest szczególnie ważny w przypadku osób w podeszłym wieku oraz zmagających się z chorobami współistniejącymi i przyjmujących inne leki. Nie trzeba w tym celu umawiać się na wizytę w przychodni, ponieważ konsultację można przeprowadzić online. Teleporada bywa często szybszym i wygodniejszym rozwiązaniem.

 

Specjalizacja

Psycholog online

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji. 

Wizyta od 89 zł

Umów Wizytę

wizyta online