Szybki kontakt ze specjalistą bez wychodzenia z domu umożliwia teleporada online, podczas której może zostać wypisana e recepta, a jeśli lekarz uzna to za konieczne także L4 online.
Kremy przeciwstarzeniowe to kosmetyki, których zadaniem jest redukowanie bądź łagodzenie oznak starzenia się skóry, takich jak zmarszczki, utrata elastyczności/jędrności czy przebarwienia.
Kosmetyki anty-aging mogą w tym pomóc, ponieważ zawierają różne składniki aktywne, takie jak kwas hialuronowy, niacynamid, retinoidy, ceramidy, kolagen, witamina C, witamina E, peptydy, śluz ślimaka, koenzym Q10 czy ekstrakty roślinne.
Trądzik pospolity, znany także jako trądzik młodzieńczy, jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry. Schorzenie najczęściej dotyka osoby w wieku dojrzewania, ale może pojawić się także dorosłych i dzieci. Jego objawem są zaskórniki otwarte i zamknięte oraz grudki i ropne krostki na twarzy, szyi, górnej części pleców, ramionach i klatce piersiowej.
Warto pamiętać, że istnieją także inne rodzaje trądziku, takie jak trądzik różowaty, trądzik zaskórnikowy, trądzik grudkowy, trądzik krostkowy, trądzik grudkowo krostkowy, trądzik torbielowaty.
Leczenie trądziku obejmuje stosowanie leków, tak miejscowych, jak i ogólnoustrojowych (to przede wszystkim antybiotyki, ale i leki hormonalne). Wdraża się je w umiarkowanych i ciężkich postaciach dermatozy, ale i u osób z mniej nasilonymi zmianami w sytuacji, gdy choroba obniża jakość życia lub ustępowaniu zmian towarzyszy bliznowacenie.
W doustnym leczeniu trądziku (głównie grudkowo-krostkowego) stosowane są tetracykliny i makrolidy. Antybiotykami z wyboru są limecyklina i doksycyklina. Można także wdrażać chlorowodorek tetracykliny.
W leczeniu miejscowym stosuje się różne formuły preparatów (tj. roztwór, żel, maść), których substancjami czynnymi są makrolidy (erytromycyna i cykliczny węglan erytromycyny) oraz klindamycyna (należącą do linkozamidów). Zarówno wybór antybiotyku, jak i schemat leczenia zależy od nasilenia trądziku oraz reakcji pacjenta na terapię.
Postępowanie w przypadku trądziku wymaga także odpowiedniej pielęgnacji skóry, która obejmuje jej regularne oczyszczanie oraz nawilżanie za pomocą odpowiednich kosmetyków. Pomóc mogą kremy i żele, które zawierają retinoidy, kwas azelainowy, nadtlenek benzoilu. Możliwa jest także terapia laserowa.
Ważne jest również unikanie czynników mogących pogorszyć trądzik (np. wyciskanie zaskórników) oraz prowadzenie higienicznego trybu życia. Szczególnie istotna jest dieta przeciwtrądzikowa zasobna w warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe i owoce. Warto zrezygnować z potraw tłustych, wysoko przetworzonych, o wysokim indeksie glikemicznym (IG).
W sytuacji, gdy trądzik jest nasilony, bolesny, zmiany powodują blizny lub nie reagują na leczenie domowe, wskazana jest wizyta u lekarza, najlepiej dermatologa. Tę można odbyć zarówno w gabinecie, jak i zdalnie, poprzez konsultację online. To pozwoli na szybkie wdrożenie leczenia i pozbycie się uciążliwych zmian.
Specjalizacja
Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji.