Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard

Jak postępować przy zaparciach i zatrzymaniu gazów, gdy brzuch jest napięty jak balon?

Dostępni Interniści w Med24

Teleporada pozwala na szybki kontakt ze specjalistą bez wychodzenia z domu. Podczas konsultacji może zostać wypisana e recepta online lub – jeżeli lekarz uzna to za konieczne –  zwolnienie lekarskie.

Internista Pediatra
Internista Kardiolog w trakcie specjalizacji
Internista Pediatra Medycyna podróży Medycyna podróży dzieci Szczepienia/Wakcynolog

Zaparcia i zatrzymanie gazów sprawiają, że brzuch jest wzdęty i napięty jak balon. To wywołuje dyskomfort, a nawet ból. W takiej sytuacji najważniejsze jest, by wiedzieć, jak postępować, by złagodzić dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

W sytuacji, gdy dokuczają zaparcia i wzdęcia, pomóc może:

  • delikatny masaż brzucha wykonywany w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara,
  • herbata, preparat ziołowy, napar z ziół, takich jak mięta, koper włoski,
  • łagodne środki przeczyszczające lub zmiękczające stolec (po konsultacji z lekarzem),
  • przyłożenie ciepłego termoforu.

Aby zapobiegać zaparciom i wzdęciom, należy wprowadzić zmiany w diecie oraz stylu życia. Działania powinny koncentrować się na zapobieganiu zaparciom, połykaniu powietrza oraz gromadzenia się gazów. Kluczowe jest:

  • zwiększenie spożycia błonnika, który usprawnia perystaltykę jelit i pomaga w przesuwaniu treści pokarmowej - zawierają go warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe i nasiona;
  • unikanie pokarmów wywołujących gazy - to na przykład fasola, kapusta, cebula, gazowane napoje czy tłuste potrawy,
  • spożywanie probiotyków, które wspierają florę bakteryjną jelit - są one dostępne w aptece (warto poprosić o pomoc farmaceutę lub lekarza), ale zawierają je również fermentowane produkty spożywcze, takie jak jogurt naturalny, kefir czy kiszonki (np. ogórki, kapusta, rzodkiewka), 
  • picie większej ilości wody, która nie tylko nawadnia organizm, ale i dba o prawidłowe funkcjonowanie jelit oraz zmiękcza stolec. Należy spożywać do najmniej 1,5 litra wody dziennie, 
  • unikanie żucia gumy i picia napojów przez słomki, 
  • włączenie regularnej aktywności fizycznej - korzystne są spacery, pływanie, gimnastyka, nordic walking, jeżdżenie na rowerze i inne formy preferowanego ruchu,
  • jedzenie małych, lekkich posiłków w regularnych odstępach czasu. Ważne, by konsumować je spokojnie, bez pośpiechu, dokładnie rozdrabniając pokarmy. 

Jeżeli domowe sposoby na wzdęcia i zaparcia nie pomagają, problemy utrzymują się lub towarzyszy im ból, krwawienie bądź inne niepokojące objawy, konieczna jest konsultacja z lekarzem w celu dalszej diagnostyki i podjęcia działań. Można umówić się  w tym celu umówić na konsultację online.  To o tyle wygodne, że nie trzeba nawet wychodzić z domu, by spotkać się z lekarzem.

Specjalizacja 

Internista online

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji. 

Wizyta od 89 zł

Umów Wizytę

wizyta online