Teleporada pozwala na szybki kontakt ze specjalistą bez wychodzenia z domu z możliwością otrzymania recepty online lub – jeżeli lekarz uzna to za konieczne - L4 online.
Badanie ogólne kału jest wykonywane w celu określenia jego podstawowych parametrów. Procedura obejmuje ocenę makroskopową i mikroskopową próbki. Analizowana jest barwa, konsystencja, zapach i odczyn (pH) kału. Oceniane są także ziarna skrobi, krople tłuszczu i prążkowane włókna mięsne. Odnotowuje się również obecność śluzu, krwinek czerwonych i białych, kryształów kwasów tłuszczowych i cholesterolu oraz komórek roślinnych w kale.
Badania kału mogą dostarczyć cennych informacji na temat funkcjonowania układu pokarmowego, w tym wykryć różne nieprawidłowości. Jedną z nich jest obecność tłuszczu, co - w zależności od jego ilości oraz kontekstu klinicznego - może wskazywać na wiele problemów z trawieniem lub wchłanianiem tłuszczów przez układ pokarmowy. Najczęściej są to:
Ma to związek z tym, że organizm trawi pokarmy nie tylko w żołądku, ale i jelicie cienkim przy pomocy enzymów trzustkowych oraz żółci z wątroby, a wchłanianie składników odbywa się głównie w jelicie cienkim. Gdy u pacjenta pojawiają się zaburzenia pracy organów wewnętrznych, tłuszcze (ale i inne substancje odżywcze) zostają wydalone z organizmu wraz z kałem. Objawem dysfunkcji — tak zaburzeń trawienia, jak i wchłaniania — mogą być bóle brzucha, skurcze, wzdęcia, utrata wagi, także niedożywienie i niedobory żywieniowe.
Jeśli badanie kału wykazuje podwyższoną zawartość tłuszczu, konieczne są dalsze badania oceniające funkcje trzustki, wątroby czy jelit (badania krwi, ale i bilans tłuszczowy w kale). To pozwala na ustalenie przyczyny problemu i podjęcie odpowiedniego leczenia. Diagnostykę powinien prowadzić gastroenterolog lub internista. W MED24 można szybko skonsultować się z tymi specjalistami online - poprzez wideorozmowę, rozmowę telefoniczną lub czat. W trakcie konsultacji lekarz może omówić z pacjentem wyniki badań kału i wystawić e-skierowanie na dodatkowe badania, a także jeśli uzna to za konieczne - elektroniczna recepta.
Specjalizacja
Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji.