Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard

Czy psychiatra może mnie zmusić do hospitalizacji?

Dostępni Psychiatrzy w Med24

Teleporada to wygodne rozwiązanie, które pozwala szybko skonsultować się ze specjalistą bez konieczności wychodzenia z domu. Podczas konsultacji może możliwość otrzymania e recepty online na potrzebne leki, a także gdy lekarz stwierdzi taką konieczność - e zwolnienie

Nagła hospitalizacja psychiatryczna jest niezbędna, gdy stan pacjenta nagle ulega gwałtownemu pogorszeniu, istnieje bezpośrednie zagrożenie dla jego zdrowia lub życia. Taką procedurę wdraża się, gdy pacjent zgłasza pojawienie się myśli samobójczych, podejmuje próbę samobójczą lub wykazuje poważne objawy psychotyczne, takie jak halucynacje i urojenia. Wskazaniem do nagłej hospitalizacji są również zaostrzenia objawów choroby psychicznej, takie jak nerwica, schizofrenia czy choroba afektywna dwubiegunowa.

Planowa hospitalizacja psychiatryczna najczęściej jest realizowana w celu pogłębionej diagnostyki, dobrania optymalnego leczenia, gdy dotychczasowe metody terapeutyczne nie przyniosły oczekiwanych efektów lub gdy stan pacjenta wymaga intensywniejszego nadzoru i opieki. Hospitalizacja umożliwia monitorowanie pacjenta w kontrolowanych warunkach, co pozwala specjalistom na dokładną ocenę objawów, reakcji na leczenie oraz lepsze zrozumienie przyczyn trudności zdrowotnych.

W Polsce psychiatrzy mają prawo do zalecania hospitalizacji, ale nie mogą do niej zmusić. Zgodnie z Uchwałą o ochronie zdrowia psychicznego leczenie psychiatryczne, jak każda forma terapia, wymaga aprobaty pacjenta. Istnieją jednak wyjątki.

O ile w przypadkach planowej hospitalizacji wymagana jest zgoda, o tyle w przypadkach hospitalizacji nagłej, gdy:

  • istnieje zagrożenie dla życia lub zdrowia osoby chorej, 
  • pacjent stanowi zagrożenie dla innych osób z powodu choroby,
  • stan pacjenta wymaga udzielenia natychmiastowej pomocy, 
  • chory nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować, a istnieje szansa na wyleczenie poprzez hospitalizację

decyzja o umieszczeniu w szpitalu osoby chorej psychicznie może zostać podjęta bez jego zgody. Decyduje o tym lekarz, po zbadaniu chorego i — w miarę możliwości — zasięgnięciu opinii drugiego specjalisty (lekarza psychiatry albo psychologa). Jednocześnie lekarz jest zobowiązany wyjaśnić choremu przyczyny przyjęcia do szpitala bez zgody i poinformować go o jego prawach.

 

Specjalizacja 

Psychiatra online

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji. 

Wizyta od 89 zł

Umów Wizytę

wizyta online