Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard

Czy obecność krwi w moczu zawsze oznacza poważną chorobę?

Dostępni Urolodzy w Med24

Szybki kontakt ze specjalistą bez wychodzenia z domu umożliwia teleporada online, podczas której może zostać wypisana e recepta, a jeśli lekarz uzna  to za konieczne także L4 online.

Obecność krwi w moczu, powodująca zmianę jego zabarwienia na kolor różowawy, czerwonawy lub brunatny, to krwiomocz. W sytuacji, gdy w moczu pojawia się zwiększona liczba krwinek czerwonych (powyżej 3 w polu widzenia w jednej próbce), ale jego kolor wciąż jest prawidłowy, mówi się o krwinkomoczu (tzw. krwiomocz mikroskopowy).

Najczęściej krwiomocz jest objawem zaburzenia bądź choroby dróg moczowych. Zwykle wskazuje na to, że w obrębie struktury, którą tworzy cewka moczowa, pęcherz moczowy, moczowody, kielichy i miedniczki nerkowe, pojawiła się patologia, taka jak:

  • infekcja dróg moczowych (np. zapalenie pęcherza moczowego),
  • kamica moczowa,
  • obecność ciała obcego,
  • uraz,
  • torbiel,
  • choroba nerek (np. zawał nerki, zakrzepica żył nerkowych, kłębuszkowe zapalenie nerek, gruźlica nerek), 
  • przerost prostaty,
  • nowotwór dróg moczowych,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi, wady naczyniowe,
  • endometrioza u kobiet.

Warto przy tym pamiętać, że krwiomocz może być związany z intensywnym wysiłkiem fizycznym, wysoką gorączką lub miesiączką (czerwone zabarwienie jest związane z obecnością krwi miesiączkowej w moczu). Zdarza się także, że czerwone zabarwienie moczu spowodował barwnik pochodzący z żywności (np. buraki) lub leków. 

Krwiomocz jest objawem niepokojącym, może towarzyszyć różnym schorzeniom. Choć nie zawsze oznacza poważną chorobę, nie można go bagatelizować (nawet jeśli nie pojawia się często i nie towarzyszą mu takie symptomy jak wysoka gorączka, ból w okolicy lędźwiowej czy wymioty). 

W przypadku wystąpienia krwi w moczu należy udać się do lekarza, który zleci badania laboratoryjne moczu oraz krwi (np. morfologia, CRP, OB kreatynina), także badania obrazowe (np. USG jamy brzusznej). Czasem wskazana jest diagnostyka urologiczna, nefrologiczna lub ginekologiczna.

Kiedy potrzebna jest szybka wizyta u specjalisty, warto rozważyć konsultację online w MED24. Dzięki niej można bez wychodzenia z dom otrzymać poradę medyczną, receptę lub skierowanie na badania, jeśli lekarz uzna to za konieczne.

Specjalizacja

Urolog online

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji. 

Wizyta od 89 zł

Umów Wizytę

wizyta online