Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard

Czy można całkowicie wyleczyć się z choroby psychicznej, czy będę musiał żyć z tym przez całe życie?

Dostępni Psychiatrzy w Med24

Teleporada to wygodne rozwiązanie, które pozwala szybko skonsultować się ze specjalistą bez konieczności wychodzenia z domu. Podczas konsultacji może możliwość otrzymania e recepty online na potrzebne leki, a także gdy lekarz stwierdzi taką konieczność - e zwolnienie

Choroby psychiczne to duża grupa różnych jednostek chorobowych, takich jak zaburzenia lękowe, zaburzenia osobowości, depresja czy schizofrenia. Każda ma inny charakter i przebieg, pojawia się z innych przyczyn i manifestuje się w odmienny sposób, wymaga także specyficznego podejścia i działania. A czy można się wyleczyć z choroby psychicznej? 

Wiele chorób psychicznych, na przykład schizofrenia czy zaburzenia afektywne dwubiegunowe, ma charakter przewlekły, co oznacza, że przebiegają w postaci okresów zaostrzeń objawów i remisji. Pacjenci, którzy się z nimi mierzą, zwykle wymagają długoterminowego leczenia. Jego celem jest zmniejszenie prawdopodobieństwo nawrotu choroby oraz kontrolowanie objawów na tyle, by poprawa stanu zdrowia pozwalała funkcjonować na satysfakcjonującym poziomie. Zwykle jednak pacjenci borykają się z chorobą psychiczną do końca życia.

W przypadku innych zaburzeń psychicznych, takich jak  depresja czy zaburzenia lękowe, istnieje możliwość pełnego wyleczenia. Dzięki farmakoterapii, psychoterapii, zmianie stylu życia można wygrać z chorobą i odzyskać radość życia. To, czy uda się zażegnać kryzys psychiczny zależy przede wszystkim od:

  • indywidualnych cech pacjenta (każdy inaczej reaguje na leczenie, a i radzi sobie z chorobą psychiczną),
  • tego, kiedy choroba została zdiagnozowana, jak szybko zostało podjęte leczenie (gdy choroba jest wcześnie rozpoznana, a terapia jest podjęta szybko, szanse na szybkie wyleczenie są zwykle większe),
  • dostępnej opieki terapeutycznej (znacząco poprawić rokowania może współpraca z psychiatrą i psychoterapeutą. Ważna jest także otwartość na pomoc specjalistyczną i gotowość do podjęcia leczenia),
  • dyscypliny i konsekwencji prowadzenia terapii (ważne jest, by leki stosować tak, jak zalecił lekarz).

Jedno jest pewne: w przypadku zaobserwowania u siebie czy bliskich objawów choroby psychicznej, konieczny jest kontakt z psychiatrą. W przypadku potwierdzenia się podejrzeń najważniejsze jest bezzwłoczne podjęcie leczenia i ścisła współpraca z lekarzem. Można ją rozpocząć i kontynuować przez Internet, za pośrednictwem platformy telemedycznej MED24. 

 

Specjalizacja 

Psychiatra online

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji. 

Wizyta od 89 zł

Umów Wizytę

wizyta online