Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard

Czy łagodny przerost prostaty wymaga leczenia?

Dostępni Urolodzy w Med24

Szybki kontakt ze specjalistą bez wychodzenia z domu umożliwia teleporada online, podczas której może zostać wypisana e recepta, a jeśli lekarz uzna  to za konieczne także L4 online.

Łagodny przerost prostaty to jedna z patologii, które dotyczą gruczołu krokowego u mężczyzn. Naturalnie struktura ta  ma wielkość orzecha włoskiego, jednak w okolicach 50. roku życia zwykle się powiększa. Zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie wraz z wiekiem sprawiają, że powiększenie prostaty stwierdza się u zdecydowanej większości mężczyzn w podeszłym wieku.

Objawy łagodnego przerostu gruczołu krokowego, który zlokalizowany jest pod pęcherzem moczowym (otacza cewkę moczową), mogą obejmować częste oddawanie moczu, zwłaszcza w nocy, a także trudności z rozpoczęciem oddawania moczu, słaby strumień moczu, nagłe parcie na mocz czy uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza. Dzieje się tak, ponieważ powiększony gruczoł krokowy powoduje zwężenie cewki moczowej.

Łagodny przerost prostaty nie zawsze wymaga leczenia, choć w dużej mierze zależy to od stopnia nasilenia i rodzaju zaburzeń oddawania moczu. Czasem wystarczy jedynie zmiana stylu życia:

  • ograniczenie spożycia płynów przed snem czy wyjściem z domu,
  • zaprzestanie palenia tytoniu (podrażnia pęcherz moczowy),
  • ograniczenie spożycia kofeiny.

Niekiedy, gdy zaburzenia oddawania moczu są bardziej nasilone i dokuczliwe, wskazane jest przyjmowanie leków w celu:

  • ułatwienia odpływu moczu z pęcherza poprzez rozluźnienie mięśni dróg moczowych (alfa-blokery, np. alfuzosyna, tamsulozyna, doksazosyna),
  • zmniejszenia stercza (inhibitory 5 alfa-reduktazy, np. finasteryd). 

Zdarza się, że łagodny przerost prostaty wymaga leczenia chirurgicznego (wykonania zabiegu urologicznego). Wskazaniem są nasilone i bardzo uciążliwe objawy lub brak poprawy po wdrożeniu terapii farmakologicznej.  

Łagodny przerost prostaty jest sytuacją kliniczną, która wymaga czujności i monitorowania stanu zdrowia. Trzymanie ręki na pulsie pozwala łagodzić dolegliwości, które utrudniają codzienne funkcjonowanie, ale i uniknąć powikłań. 

Z tego powodu w przypadku pojawienia się trudności w oddawaniu moczu, nietrzymania moczu lub krwiomoczu należy zgłosić się do lekarza: internisty bądź urologa. Specjalista, po analizie sytuacji, może zlecić wykonanie badania czynnościowego (badanie urodynamiczne) lub cystoskopii (wziernikowanie pęcherza moczowego). Postawienie diagnozy umożliwia podjęcie terapii. Zachęcamy do skorzystania z konsultacji urologicznej online w MED24. To szybki sposób na uzyskanie fachowej pomocy, wstępnej diagnozy i wskazówek dotyczących dalszego postępowania. 

Specjalizacja

Urolog online

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji. 

Wizyta od 89 zł

Umów Wizytę

wizyta online