Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard

Czy obecność ketonów w moczu u ciężarnej z cukrzycą jest niebezpieczna?

Dostępni Dietetycy w Med24

Teleporada online to sposób na szybki kontakt ze specjalistą bez wychodzenia z domu. Podczas konsultacji może zostać wypisana elektroniczna recepta lub – jeżeli lekarz uzna to za konieczne –  zwolnienie lekarskie online.

Dietetyk kliniczny Dietetyk kliniczny dziecięcy

Ciała ketonowe, nazywane ketonami, pojawiają się w moczu, gdy organizm nie otrzymuje odpowiedniej ilości węglowodanów niezbędnych do produkcji energii. W takiej sytuacji zaczyna spalać zmagazynowaną tkankę tłuszczową.    

U zdrowego człowieka ketony obecne są w ilościach śladowych wyłącznie we krwi. W moczu ciężarnej ciała ketonowe mogą pojawiać się w przypadku:

  • nadmiernych wymiotów (w pierwszym trymestrze ciąży),
  • wysiłku fizycznego (śladowe ilości),
  • źle kontrolowanej cukrzycy, niewłaściwego leczenia (np. nieodpowiednia dawka insuliny),
  • okresów głodzenia, niedostatecznej ilości spożywanych kalorii, ograniczenia spożycia węglowodanów oraz błędów żywieniowych, takich jak stosowanie diety wysokotłuszczowej lub wysokobiałkowej, ale i zbyt długich przerw między posiłkami 
  • chorób tarczycy,
  • przyjmowania na stałe niektórych grup leków,
  • stanów zapalnych, które mogą nasilać produkcję ketonów.

Chwilowe występowanie ciał ketonowych w moczu nie jest groźne dla zdrowia, choć wymaga uwagi. Niebezpieczna może być przedłużająca się obecność ketonów w moczu. U ciężarnej z cukrzycą ciążową oraz cukrzycą typu 1 lub 2 rozpoznaną przed ciążą może to bowiem doprowadzić do zakwaszenia organizmu i śpiączki cukrzycowej.

Obecność ketonów w moczu u ciężarnej z cukrzycą może stanowić potencjalne zagrożenie nie tylko dla zdrowia matki, ale i dziecka. Grozi na przykład uszkodzeniem mózgu płodu. 

Z tego powodu ciężarne, które zmagają się z cukrzycą, powinny trzymać regularnie stawiać się na wizyty kontrolne u ginekologa oraz diabetologa, wykonywać zlecane przez specjalistów badania laboratoryjne oraz samodzielnie monitorować poziom glukozy we krwi za pomocą glukometru. 

Pomiary trzeba wykonywać kilka razy dziennie, zarówno na czczo, jak i po posiłkach. Warto również mieć w domu testy paskowe do pomiaru ciał ketonowych w moczu i sprawdzać je w godzinach porannych (poziom ciał ketonowych w moczu przekraczający 20 mg/dl wymaga pilnej konsultacji z lekarzem).

Bardzo ważne jest także kontrolowanie choroby za pomocą diety oraz leków, jeśli to konieczne. W przygotowaniu odpowiednio zbilansowanej diety dla ciężarnej z cukrzycą może pomóc dietetyk kliniczny z MED24. Teleporada dietetyczna daje pełną elastyczność w zakresie doboru godziny konsultacji i zapewnia przyszłej mamie maksymalny komfort. 

Specjalizacja 

Dietetyk online

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji. 

Wizyta od 89 zł

Umów Wizytę

wizyta online