Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard

Czy częste oddawanie moczu jest normalne?

Dostępni Interniści w Med24

Teleporada pozwala na szybki kontakt ze specjalistą bez wychodzenia z domu z możliwością otrzymania recepty online lub – jeżeli lekarz uzna to za konieczne - L4 online

Internista Pediatra
Internista Kardiolog w trakcie specjalizacji
Internista Pediatra Medycyna podróży Medycyna podróży dzieci Szczepienia/Wakcynolog

Przyjmuje się, że organizm w ciągu doby produkuje średnio 1,5 litra moczu, a pęcherz moczowy ma pojemność do 250-500 mililitrów moczu. Za normę uznaje się, że zdrowa osoba oddaje mocz około 6–7 razy w ciągu dnia i maksymalnie raz w nocy. Częstomocz rozpoznaje się, jeżeli w ciągu doby liczba wizyt w toalecie jest więcej niż 8.

Częste oddawanie moczu może być normalne, ale i wskazywać na problem zdrowotny. Wszystko zależy od okoliczności i stanu klinicznego pacjenta. Jednodniowy częstomocz może mieć wytłumaczenie fizjologiczne i być związany np. z obfitym spożyciem płynów. 

Częste wizyty w toalecie mogą mieć bowiem związek z:

  • dużą objętością przyjętych płynów (ponad 1,5-2 litrów na dobę, co powinno być normą). Wówczas oddawanie moczu co 2-3 godziny jest normalne,
  • spożyciem substancji o działaniu moczopędnym (kawa, herbata, alkohol, napoje gazowane),
  • dietą bogatej w owoce i warzywa zawierające duże ilości wody (np. arbuz),
  • stosowaniem niektórych leków (np. diurektyki),
  • ciążą. Częste oddawanie moczu jest normalne, gdy powiększająca się macica uciska pęcherz.

Gdy zbyt częste oddawanie moczu utrzymuje się dłużej niż dzień lub gdy towarzyszą mu inne objawy, takie jak parcie na pęcherz, ból i pieczenie podczas oddawania moczu, wzmożone pragnienie czy krwiomocz, zalecana jest konsultacja z lekarzem. Może to bowiem wskazywać na infekcję dróg moczowych (ZUM), choroby nerek, pęcherza moczowego lub cewki moczowej, oraz takich organów/struktur jak trzustka, podwzgórze lub przysadka mózgowa. 

Częste oddawanie moczu może również zwiastować schorzenia ogólnoustrojowe (np. cukrzyca) czy zaburzenia psychiczne (np. zaburzenia lękowe). Częstomocz bywa także skutkiem starzenia się organizmu (często rozpoznaje się zespół pęcherza nadreaktywnego), zaś u dzieci konsekwencją zaparć, stresu bądź odczuwania silnych emocji. Zdarza się, że częste oddawanie moczu oznacza rozrost gruczołu krokowego u mężczyzn, czy mięśniaki macicy u kobiet.

Aby ustalić przyczynę zaburzenia, najlepiej skonsultować się z lekarzem, internistą czy urologiem, którzy po zebraniu wywiadu zlecą odpowiednie badania. To pozwoli postawić diagnozę oraz wdrożyć leczenie. Wstępną konsultację niepokojących objawów można przeprowadzić w trakcie teleporady internistycznej lub urologicznej w MED24. To wygodne rozwiązanie, ponieważ umożliwia szybki kontakt z lekarzem i to bez potrzeby dojazdu do przychodni.

Specjalizacja 

Internista online

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji. 

Wizyta od 89 zł

Umów Wizytę

wizyta online