Na Med24 możesz szybko umówić się na konsultację lekarską. Podczas konsultacji może zostać wypisana recepta, a w razie konieczności także L4 online. Sprawdź, jak teleporada może ułatwić Ci dostęp do lekarza bez wychodzenia z domu.
Przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy, czyli choroba Hashimoto, to schorzenie o podłożu autoimmunizacyjnym. Jego przyczyną jest zaburzona praca układu odpornościowego prowadząca do niszczenia własnego organu, w tym przypadku tarczycy. Konsekwencją jest destrukcja gruczołu tarczowego, zaburzenie produkcji hormonów tarczycy i niedoczynności tarczycy.
Choroba Hashimoto została opisana po raz pierwszy w 1912 roku przez japońskiego lekarza Hakaru Hashimoto. Dziś dzięki badaniom naukowym wiadomo, że jej rozwój w głównej mierze zależy od predyspozycji genetycznych, w mniejszym stopniu od czynników środowiskowych.
Dowiedziono, że do zachorowania na autoimmunizacyjne zapalenie tarczycy konieczne jest współistnienie predyspozycji genetycznych i dysfunkcji immunologicznej oraz współdziałanie czynników środowiskowych. Może to być stres, zaburzenia hormonalne, infekcje bakteryjne i wirusowe, ale i niedobór selenu czy nadmiar jodu w diecie, niektóre leki, w tym sole litu czy terapie cytokinami.
Analizy badań epidemiologicznych pozwoliły także ustalić, że zachorowalność na chorobę Hashimoto w postaci:
Warto podkreślić, że na Hashimoto zapada nawet 10 razy więcej kobiet niż mężczyzn. Choć można zachorować w każdym wieku, szczyt przypada na czwartą i piątą dekadę życia.
Przy podejrzeniu choroby Hashimoto, na którą może wskazywać chroniczne uczucie zmęczenia, brak energii, przybieranie na wadze, sucha i szorstka skóra, łamliwe włosy i paznokcie, problemy z koncentracją (tzw. „mgła mózgowa”), zaburzenia nastroju (drażliwość, niepokój, stany depresyjne), należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem endokrynologiem. Można to zrobić przez Internet, korzystając z telemedycyny.
Specjalista, po zebraniu wywiadu, zleci badania laboratoryjne krwi (TSH, FT3, FT4, przeciwciała anty-TPO i anty-TG) oraz badanie obrazowe, jakim jest USG tarczycy. Rozpoznanie choroby pozwoli wdrożyć odpowiednie leczenie, które polega na suplementacji hormonów tarczycy.
Specjalizacja
Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji.