Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard

Czy brak krwawienia podczas przyjmowania hormonalnej antykoncepcji to coś normalnego?

Dostępni Ginekolodzy w Med24

Lekarze świadczący usługę teleporada mają takie same możliwości jak specjaliści, którzy przyjmują chorych w przychodni - mogą wystawić e recepty, skierowanie na dodatkowe badania, a w razie potrzeby – zwolnienie lekarskie online.

Ginekolog Ginekolog dziecięcy Położnik

Brak krwawienia podczas przyjmowania hormonalnej antykoncepcji jest typowy na początku stosowania antykoncepcji hormonalnej dwuskładnikowej na bazie progesteronu i estrogenu. Z kolei podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych jednoskładnikowych na bazie progesteronu krwawienia mogą pojawiać się na początku, bywają też nieregularne, a i mogą w ogóle nie występować. Jest to zatem kwestia indywidualna, zależna od różnych czynników.

Typowo podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej pojawia się krwawienie z odstawienia, które jest konsekwencją obniżenia poziomu hormonów we krwi. Obserwuje się je zwykle 2-3 dni po odstawieniu tabletek, co ma związek zarówno z przerwą pomiędzy kolejnymi opakowaniami pigułek, jak i całkowitą rezygnacją z antykoncepcji hormonalnej.   

Krwawienie podczas przyjmowania hormonalnej antykoncepcji jest bardziej obfite niż plamienie, ale mniej obfite niż naturalne krwawienie miesiączkowe. Dzieje się tak, ponieważ hormony ograniczają przyrost błony śluzowej macicy (endometrium), która podczas krwawienia ulega złuszczeniu. Warto pamiętać, że w czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej nie występuje miesiączka, która jest wywołana ustaniem działania ciałka żółtego i złuszczaniem błony śluzowej macicy.

Jeśli chodzi o brak krwawienia podczas przyjmowania hormonalnej antykoncepcjimoże to budzić niepokój, gdy:

  • pada podejrzenie ciąży - wskazywać na to mogą jej typowe symptomy, takie jak nudności czy wrażliwość piersi,
  • pojawiają się nieregularne krwawienia i plamienia po uprzednio regularnych cyklach,
  • występuje silny ból brzucha, bóle głowy, nagła zmiana wagi,  
  • rozpoznano zaburzenia hormonalne, choroby tarczycy, problemy z jajnikami,
  • brak krwawienia ma związek ze zmienioną formą antykoncepcji,
  • okres nie pojawia się po odstawieniu tabletek po upływie 3 miesięcy.

Co robić w takiej sytuacji? Gdy można podejrzewać ciążę, warto zrobić test ciążowy lub test beta HCG z krwi. Kiedy pojawia się obawa o stan zdrowia, należy skonsultować się z ginekologiem. Na wizytę lekarską można udać się zarówno do gabinetu w poradni, jak i umówić się na konsultację online. Po zebraniu wywiadu lekarz zwykle zleca badania, które pomogą ustalić ewentualną przyczynę problemu i podjąć stosowne działania (np. zmianę tabletek na takie, które w mniejszym stopniu ograniczają przyrost endometrium).  

Specjalizacja 

Ginekolog online

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji. 

Wizyta od 89 zł

Umów Wizytę

wizyta online