Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard

Czy asymetria komór bocznych mózgu płodu wskazuje na możliwość upośledzenia?

Dostępni Neurolodzy w Med24

Z usługą teleporada masz dostęp do lekarza bez konieczności wizyty w gabinecie. Podczas wizyty masz możliwość otrzymania recepty online lub e zwolnienie, jeśli lekarz uzna to za konieczne.

Neurolog Neurolog dziecięcy
Internista Pediatra Neonatolog

Komory mózgu to zlokalizowane w głębi mózgowia struktury anatomiczne wypełnione płynem mózgowo-rdzeniowym. Każda z par składa się z komory przedniej i tylnej oraz otworu łączącego je z trzecią komorą mózgu.

Asymetria komór bocznych mózgu płodu, czyli nierównomierne rozmieszczenie lub różnice w wielkości komór bocznych, może występować u zdrowych płodów, ale i wskazywać na możliwość upośledzenia oraz inne zaburzenia rozwojowe. Zdarza się, że jest związana z różnymi zaburzeniami neurologicznymi lub wadami rozwojowymi, ma związek z nieprawidłowy rozwojem mózgu w okresie prenatalnym. Może oznaczać:

  • wodogłowie, istotą którego jest nadmierne gromadzenie się płynu mózgowo-rdzeniowego w komorach, co może prowadzić do ich poszerzenia,
  • malformacje mózgu. To wady wrodzone, takie jak brak lub niedorozwój połączeń między półkulami mózgu (agenezja ciała modzelowatego),
  • zaburzenia chromosomalne, na przykład zespół Downa (trisomia 21 chromosomu), zespół Edwardsa (trisomia 18 chromosomu), zespół Pataua (trisomia 13 chromosomu), zespół Turnera (monosomia chromosomu X),
  • zespoły genetyczne, na przykład zespół DiGeorge’a, zespół Cri du Chat (zespół kociego krzyku).

Asymetria komór bocznych płodu może być również związana z innymi przyczynami, takimi jak infekcje wewnątrzmaciczne (np. cytomegalia, toksoplazmoza) czy niedotlenienie wewnątrzmaciczne.

Konsekwencje asymetrii komór bocznych mogą obejmować problemy związane z funkcjonowaniem mózgu. W dużej mierze zależy to od stopnia nierównomierności oraz przyczyny patologii.  

Asymetria komór bocznych mózgu płodu nie zawsze oznacza upośledzenie czy inną dysfunkcję neurologiczną, niemniej stanowi wskazanie do pogłębionej diagnostyki, w tym badań genetycznych, co pozwala ustalić, czy jest to wariant fizjologiczny, czy patologiczny. 

W przypadku jej stwierdzenia decyzję o dalszym postępowaniu podejmuje lekarz, biorąc pod uwagę stopień asymetrii, inne anomalie rozpoznane w badaniach prenatalnych oraz dynamikę zmian objętości płynu w komorach w kolejnych badaniach.  

 

Specjalizacja 

Neurolog online

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji. 

Wizyta od 89 zł

Umów Wizytę

wizyta online