Lekarze podczas teleporady mają takie same możliwości jak specjaliści, którzy przyjmują chorych w przychodni - mogą wystawić e recepty online, skierowanie na dodatkowe badania, a w razie potrzeby – zwolnienie lekarskie.
Kleszcz to mały pajęczak, który przenosi różnorodne choroby, w tym boreliozę, która jest groźna dla zdrowia człowieka. To dlatego znajdując kleszcza wczepionego w jakiś fragment ciała, należy go jak najszybciej usunąć za pomocą pęsety. Podczas usuwania pajęczaka może się jednak zdarzyć, że cała główka lub jej fragment pozostaną w skórze. W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej podjąć kroki, które zminimalizują ryzyko wystąpienia infekcji i innych powikłań.
Co zrobić, gdy zauważymy, że kleszcz nie został usunięty w całości? W pierwszej kolejności należy spróbować ponownie usunąć główkę pajęczaka za pomocą pęsety. W przypadku, gdy w ciele pozostał jedynie mały fragment kleszcza – nie cała główka, ale np. aparat gębowy, nie powinno się podejmować ponownej próby jego usunięcia. Dalsze próby wyciągania kleszcza mogą prowadzić do pojawienia się krwawienia i zwiększyć ryzyko przenikania patogenów do krwiobiegu.
Po usunięciu główki kleszcza ze skóry warto również odpowiednio zabezpieczyć ranę. Zalecane jest oczyszczenie miejsca ukąszenia oraz nałożenie opatrunku, aby zminimalizować ryzyko zanieczyszczenia rany.
Przed podjęciem próby usunięcia kleszcza warto skontaktować się z lekarzem - np. przez Internet. Lekarz online w MED24 pomoże ocenić sytuację oraz wskaże odpowiednie narzędzia i techniki, które pomogą usunąć kleszcza w sposób aseptyczny (całkowicie jałowy, bez drobnoustrojów).
Po usunięciu kleszcza istotne jest monitorowanie miejsca ukąszenia. Należy zwracać uwagę na wszelkie niepokojące objawy, takie jak rumień wędrujący, czyli charakterystyczne zaczerwienienie wokół ukąszenia, które może się rozprzestrzeniać na ciele, a także gorączkę, bóle głowy, stawów czy mięśni. Objawy te mogą pojawić się w ciągu kilku dni lub tygodni po ukąszeniu i mogą sugerować, że doszło do zakażenia boreliozą. Jeśli zaobserwujesz u siebie lub u swoich bliskich niepokojące objawy, niezwłocznie umów się na teleporadę do internisty, a w przypadku dzieci – do pediatry. Specjalista udzieli wskazówek dotyczących dalszego postępowania i/lub wystawi skierowanie na badania.
Specjalizacja
Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji.