Lekarze świadczący usługę teleporada mają takie same możliwości jak specjaliści, którzy przyjmują chorych w przychodni - mogą wystawić e recepty, skierowanie na dodatkowe badania, a w razie potrzeby - zwolnienie lekarskie online.
Plamienia oraz ból brzucha pojawiające się podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych obserwuje się stosunkowo często, zwłaszcza gdy pigułki są przyjmowane od niedawna.
Jeśli plamienie oraz ból brzucha występują w początkowych miesiącach przyjmowania pigułek, mogą być związane z adaptacją organizmu do nowego poziomu hormonów. Gdy sytuacja się stabilizuje, co trwa zwykle 2-3 miesiące regularnego stosowania tabletek, symptomy te mijają.
Czasem plamienia i ból brzucha mogą mieć związek z nieregularnym przyjmowaniem tabletek bądź pomijaniem kolejnych dawek. Warto się temu przyjrzeć i wypracować odpowiednią rutynę. Ważne jest, aby tabletki przyjmować codziennie o tej samej porze, co umożliwia utrzymanie stałego poziomu hormonów. Trzeba mieć świadomość, że nawet jedna pominięta pigułka może spowodować występowanie krwawień śródcyklicznych.
Na pojawienie się plamień lub bólu brzucha podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych może wpłynąć również stres, zmiana diety, przemęczenie, forsująca aktywność fizyczna, również infekcja i choroba, tak ginekologiczna (np. endometrioza, zapalenie przydatków), jak i ogólnoustrojowa.
Jeżeli antykoncepcja jest stosowana w sposób prawidłowy, a plamienia i ból podbrzusza nie są związane ze zmianą trybu życia czy niewłaściwym stosowaniem pigułek, konieczna może być zmiana preparatu. Przyczyną może być za niska dawka hormonów.
Jeśli w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych pojawiają się plamienia oraz ból brzucha, ale i niepokojące objawy sugerujące infekcję lub inny problem zdrowotny (np. upławy, świąd i pieczenie bądź gorączka), należy skontaktować się z ginekologiem.
Celem tradycyjnej wizyty w gabinecie lub teleporady jest zbadanie przyczyny dolegliwości bądź zmodyfikowanie metody antykoncepcji. Polega to na zmianie tabletek na pigułki o innym składzie, na przykład z wyższą dawką estrogenu lub innym progestagenem lub rozważeniu innej metody antykoncepcji. W Polsce jest ona dostępna w różnych formach: tabletek, plastrów, aplikatorów dopochwowych, implantów podskórnych i iniekcji.
Specjalizacja
Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji.