Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard

Co oznaczają drobne złogi hemosyderyny w móżdżku wykryte w rezonansie?

Dostępni Neurolodzy w Med24

Z usługą teleporada masz dostęp do lekarza bez konieczności wizyty w gabinecie. Podczas wizyty masz możliwość otrzymania recepty online lub e zwolnienie, jeśli lekarz uzna to za konieczne.

Neurolog Neurolog dziecięcy
Internista Pediatra Neonatolog

Drobne złogi hemosyderyny w móżdżku, związku żelaza powstającego w wyniku rozkładu hemoglobiny, wykryte w rezonansie magnetycznym (RM, MRI), mogą wskazywać na obecność krwi lub sugerować przebyte mikrokrwawienie w tym obszarze mózgu. 

Złogi hemosyderyny w móżdżku mogą dotyczyć osób zdrowych, ale i chorych ze zmianami niedokrwiennymi oraz krwotocznymi mózgu, także osób z zespołami otępiennymi. Najczęściej obserwuje się je u pacjentów obciążonych nadciśnieniem tętniczym i innymi czynnikami ryzyka chorób sercowo-naczyniowych oraz u osób w wieku podeszłym.

Do krwawienia i obecności hemosyderyny w móżdżku może prowadzić:

  • przebyty uraz głowy z krwawieniem,
  • udar krwotoczny mózgu,
  • niedotlenienie mózgu, inne zaburzenia ukrwienia, które prowadzą do mikroskopijnych uszkodzeń i krwawień,
  • zaburzenia naczyniowe, takie jak tętniaki czy malformacje naczyniowe.

Może to mieć również związek z przewlekłymi krwawieniami, na przykład wrzodów żołądka lub nowotworów, stanami zapalnymi w organizmie czy schorzeniami wątroby (np. hemochromatoza). 

Hemosyderyny w mózgu nie wolno lekceważyć. W przypadku móżdżku, struktury odpowiadającej za koordynację ruchów i równowagę, jej obecność może wpływać na funkcje motoryczne. W zależności od stopnia uszkodzenia tkanek mogą pojawić się bóle głowy, zawroty głowy, problemy z równowagą, koordynacją. Odkładanie się hemosyderyny może prowadzić do lokalnych uszkodzeń oraz zapaleń w mózgu. 

Obecność hemosyderyny w móżdżku nie jest chorobą, a sugestią, że mogło dojść do krwawienia. Wymaga to diagnostyki i oceny ze strony przez lekarza, najlepiej neurologa lub neurologa dziecięcego, jeśli sytuacja dotyczy osoby niepełnoletniej. Specjalista może zlecić dodatkowe badania (np. tomografia komputerowa, angiografia), które pozwolą na ustalenie przyczyny problemu i planu dalszego postępowania. Warto dodać, że wyniki rezonansu magnetycznego można omówić z lekarzem bez wychodzenia z domu, korzystając z konsultacji online

 

Specjalizacja 

Neurolog online

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji. 

Wizyta od 89 zł

Umów Wizytę

wizyta online