Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard

Co oznacza obecność kolonizujących bakterii w cewce moczowej według wyników posiewu moczu?

Dostępni Interniści w Med24

Teleporada online to sposób na szybki kontakt ze specjalistą bez wychodzenia z domu. Podczas konsultacji może zostać wypisana elektroniczna recepta lub – jeżeli lekarz uzna to za konieczne –  zwolnienie lekarskie.

Internista Pediatra
Internista Kardiolog w trakcie specjalizacji
Internista Pediatra Medycyna podróży Medycyna podróży dzieci Szczepienia/Wakcynolog

Obecność kolonizujących bakterii w cewce moczowej według wyników posiewu moczu może oznaczać, że bakterie zasiedliły cewkę moczową, czyli są obecne w drogach moczowych, ale nie powodują stanu zapalnego i objawów infekcji.

Może to wskazywać na:

  • początek infekcji,
  • bezobjawowy bakteriomocz, to jest obecność bakterii w moczu bez objawów infekcji układu moczowego (ZUM),
  • zanieczyszczenie próbki moczu w trakcie jej pobierania (np. obecność bakterii z okolic intymnych, nieużycie sterylnego (jałowego) pojemnika, zbyt długie pozostawienie próbki w temperaturze pokojowej).

Podsumowując - dodatni wynik badania mikrobiologicznego moczu może świadczyć o kolonizacji dróg moczowych przez bakterie lub być konsekwencją niewłaściwego pobrania próbki moczu. 

W takiej sytuacji, jeśli nie obserwuje się żadnych dokuczliwych czy niepokojących objawów (np. ból brzucha, ból i pieczenie podczas oddawania moczu, trudność w oddawaniu moczu, częstomocz, uczucie parcia na pęcherz), zwykle leczenie antybiotykami nie jest konieczne. 

Jednocześnie obecność kolonizujących bakterii w cewce moczowej w wynikach posiewu moczu może stanowić wskazanie do leczenia. Wiele zależy od takich czynników jak stan zdrowia (np. niedobory odporności) czy stan fizjologiczny (np. ciąża), wiek (np. niemowlęta, seniorzy) czy ryzyko powikłań (np. planowana interwencja urologiczna). Stąd decyzja o terapii jest podejmowana przez lekarza indywidualnie. 

Odbierając wynik posiewu moczu trzeba pamiętać, by ocenił go lekarz (można się umówić na konsultację online lub wizytę stacjonarną). Specjalista po analizie wyników i zebraniu wywiadu zdecyduje, czy konieczne jest leczenie antybiotykami lub innymi lekami przeciwdrobnoustrojowymi, czy też nie (może przepisać amoksycylinę, sulfonamidy, sulfametoksazol, cefalosporyny, nitrofurantoinę, doksycyklinę i chinolony).

Specjalizacja 

Internista online

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji. 

Wizyta od 89 zł

Umów Wizytę

wizyta online