Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard

Co może oznaczać silny ból skroni i pulsujący ból głowy przy pochylaniu?

Dostępni Interniści w Med24

Teleporada to wygodne rozwiązanie, które pozwala szybko skonsultować się ze specjalistą bez konieczności wychodzenia z domu. Podczas konsultacji może zostać wystawiona recepta elektroniczna na potrzebne leki, a także gdy lekarz stwierdzi taką konieczność - L4 online.

Internista Pediatra
Internista Kardiolog w trakcie specjalizacji
Internista Pediatra Medycyna podróży Medycyna podróży dzieci Szczepienia/Wakcynolog

Bóle głowy dzielą się na pierwotne i wtórne. Pierwotne obejmują migreny, bóle napięciowe i klasterowe. Wtórne są skutkiem innego schorzenia, na przykład zapalenia zatok, problemów z ciśnieniem, urazu czy guzów. Dolegliwości często lokalizują się w okolicy skroni, czoła, karku lub zatok. Zdarza się, że pojawiają się bądź nasilają przy pochylaniu lub wykonywaniu gwałtownych ruchów głową. Czasem towarzyszą im inne objawy, takie jak nudności i wrażliwość na światło, obrzęk powiek i ból oczodołów lub obecność wydzieliny z nosa.

Zarówno rodzaj, intensywność, czas trwania czy lokalizacja bólu głowy może wiele mówić o przyczynach patologii. Silny ból skroni i pulsujący ból głowy przy pochylaniu mogą być objawami takich chorób i stanów, jak:

  1. Zapalenie zatok przynosowych, które może powodować ból w okolicy czoła i skroni, ale także szczęki czy oczodołów. Dolegliwości z reguły są bardziej dokuczliwe przy pochylaniu się, z uwagi na wzrost ciśnienia w zatokach.
  2. Migrena. To silny, pulsujący, zwykle jednostronny ból głowy, któremu często towarzyszą nudności i wrażliwość na światło. Ból może się nasilać przy pochylaniu, ale i wykonywaniu innych ruchów.
  3. Napięciowy ból głowy, który często pojawia się wskutek napięcia mięśniowego. Lokalizuje się zwykle w okolicach skroni i czoła, może się nasilać przy zmianie pozycji ciała. Ma charakter uciskowy, zwykle obejmują obie strony głowy, czoło lub kark.
  4. Nadciśnienie tętnicze. Wysokie ciśnienie krwi może powodować bóle głowy, które mają charakter pulsujący.
  5. Nerwobóle, na przykład neuralgia nerwu trójdzielnego. W jej przebiegu pojawia się silny ból w okolicy skroni.
  6. Guzy mózgu. Wówczas ból głowy także może nasilać się przy zmianie pozycji ciała.

W przypadku bólów głowy, zwłaszcza jeśli pojawiają się nagle i są bardzo silne bądź nie mijają i często nawracają, wskazany jest kontakt z lekarzem: internistą, neurologiem lub laryngologiem. Zwykle postawienie diagnozy i wdrożenie odpowiedniego postępowania oraz leczenia wymaga przeprowadzenia badań laboratoryjnych i obrazowych (TK, RM). Najważniejsze jest, aby dolegliwości nie lekceważyć. Szybki kontakt z lekarzem można nawiązać, korzystając z konsultacji online w Med24.

 

Specjalizacja 

Internista online

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji. 

Wizyta od 89 zł

Umów Wizytę

wizyta online