Szybki kontakt ze specjalistą bez wychodzenia z domu umożliwia teleporada online, podczas której może zostać wypisana e recepta, a jeśli lekarz uzna to za konieczne także zwolnienie lekarskie online.
Powiększone źrenice u dziecka to często naturalna reakcja na światło, stres i silne bodźce emocjonalne. Warto pamiętać, że średnica źrenicy wynosi od 3 do 8 mm i zmienia się w zależności od oświetlenia oraz skurczów mięśni zwieracza i rozwieracza źrenicy.
Mocno rozszerzone źrenice u dziecka mogą mieć także związek ze stosowaniem leków doustnych czy kropli do oczu, ale i zatruciem lekami (np. alkaloidy tropanowe, leki przeciwhistaminowe, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne). Zdarza się, że wskazują na zażywanie substancji psychoaktywnych, spożycie alkoholu lub rośliny (np. pokrzyk wilcza jagoda, lulek czarny).
Powiększone źrenice u dziecka mogą również zwiastować choroby okulistyczne, takie jak infekcja gałki ocznej, uszkodzenie nerwu okoruchowego czy stan zapalny przedniego odcinka oka. Zdarza się także, że to jeden z objawów schorzenia neurologicznego, takiego jak neuroinfekcja wirusowa lub bakteryjna, wstrząśnienie mózgu, tętniak czy krwotok w pniu mózgu, czy guz pnia i podstawy mózgu. Powiększone, niereagujące na światło źrenice mogą być związane z zatruciem jadem kiełbasianym czy encefalopatią Wernickego ( to poważne schorzenie mózgu, które jest wynikiem niedoboru witaminy B1. Najczęściej dotyka osoby, które nadużywają alkoholu lub mają problemy z wchłanianiem składników odżywczych). Bardzo rozszerzone źrenice u dziecka mogą również wskazywać na wysoki poziom serotoniny lub tryptofanu.
Zdarza się, że problemem jest znacząca, wynosząca ponad milimetr, różnica w szerokości źrenic (te powinny mieć taki sam rozmiar). Jednostronne powiększenie źrenicy jest zwykle symptomem migrenowego bólu głowy, ostrego napadu jaskry zamkniętego kąta, guza mózgu, tętniaka mózgu, neuroinfekcji, tępego urazu gałki ocznej i mechanicznego czy uszkodzenia mięśnia zwieracza źrenicy.
Ponieważ mocno rozszerzone źrenice u dziecka mogą być normą, ale i wskazywać na różne poważne schorzenia, dobrze jest skontaktować się z lekarzem: okulistą, neurologiem lub pediatrą. Niezależnie od tego, czy wizyta odbędzie się w gabinecie, czy zdalnie, poprzez konsultację online, specjalista przeprowadzi wywiad medyczny, oceni sytuację zdrowotną pacjenta na podstawie zgłaszanych objawów i zleci badania, które pozwolą na postawienie diagnozy i podjęcie leczenia.
Specjalizacja
Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji.