Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard

Co mogą oznaczać pionowe bruzdy na paznokciach?

Dostępni Dermatolodzy w Med24

Lekarze świadczący usługę teleporada online mają takie same możliwości jak specjaliści, którzy przyjmują chorych w przychodni - mogą wystawić recepta online, skierowanie na dodatkowe badania, a w razie potrzeby –  L4 online

Dermatolog Dermatolog dziecięcy Wenerolog Wenerolog dziecięcy

Zdrowa płytka paznokcia jest gładka, lśniąca i ma jednolity, zazwyczaj różowawy kolor. Charakteryzuje się też naturalnym połyskiem. Powierzchnia zdrowej płytki paznokcia jest równa, pozbawiona wgnieceń, plam czy przebarwień. Prawidłowy paznokieć nie wykazuje też żadnych widocznych deformacji ani pęknięć. Na jego dolnej części, w okolicach macierzy, znajduje się biała półksiężycowata struktura, zwana lunulą, której obecność jest normalna i wskazuje na zdrowy proces wzrostu paznokcia.

Podstawową cechą zdrowej płytki jest też jej elastyczność oraz wytrzymałość. Paznokcie nie powinny być zbyt łamliwe ani rozdwajać się, co może wskazywać na problemy zdrowotne, takie jak niedobory witamin czy minerałów, problemy z tarczycą lub inne zaburzenia metaboliczne. Wszelkie zmiany morfologiczne w obrębie paznokci mogą informować o ogólnym stanie organizmu i chorobie podstawowej.

Pionowe bruzdy na paznokciach często występują u osób starszych i są uznawane za naturalny objaw procesu starzenia się. Z wiekiem spowalnia się produkcja keratyny, a także dochodzi do osłabienia mikrokrążenia w obrębie palców, prowadzi do zmian w strukturze paznokci.

Pionowe bruzdy na paznokciach (cienkie, płytkie, białawe linie na paznokciach) – tak zwane paznokcie Muehreckiego- obserwowane są u pacjentów:

  • z hipoalbuminemią,
  • z zespołem nerczycowym,
  • z kłębuszkowym zapaleniem nerek, 
  • z chorą wątrobą,
  • niedożywionych,
  • po chemioterapii.

Pionowe bruzdy na paznokciach, przez które płytka wygląda jak matowe szkło, to paznokcie Terry’ego. Mogą one występować u pacjentów z marskością wątroby, cukrzycą oraz przewlekłą niewydolnością serca, a także u chorych na HIV.

Jeśli niepokoi Cię stan Twoich paznokci, najlepiej zrobisz, jeśli skontaktujesz się z dermatologiem. Lekarz oceni ich wygląd, a w razie potrzeby – zleci dodatkowe badania laboratoryjne i zaproponuje leczenie. Dzięki usługom telemedycznym możesz skontaktować się z dermatologiem bez wychodzenia z domu. Lekarz oceni Twój problem zdrowotny na podstawie zdjęć cyfrowych lub podczas wideorozmowy.

Specjalizacja 

Dermatolog online

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji. 

Wizyta od 89 zł

Umów Wizytę

wizyta online