Recepta online jest równoznacznym dokumentem, co recepta wystawiana stacjonarnie.
Zyx to nowoczesny lek II generacji, stosowany w leczeniu objawów alergii sezonowej oraz całorocznej. Dowiedz się, jak stosować ten lek, kto nie powinien go przyjmować i jakie działania niepożądane mogą pojawić się w trakcie kuracji.
Zyx jest lekiem antyalergicznym, który zawiera substancję czynną o nazwie lewocetyryzyny dichlorowodorek w dawce 5 mg. Pozostałe składniki leku to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171) i makrogol 400. Lek Zyx jest sprzedawany pod postacią okrągłych, białych i obustronnie wypukłych tabletek powlekanych, w opakowaniach zawierających od 7 do 100 tabletek. Lez Zyx jest wydawany na receptę.
Zyx, na co pomaga alergikom? Lek jest stosowany w łagodzeniu:
Lek Zyx działa poprzez blokowanie receptorów histaminowych H1, które są odpowiedzialne za reakcje alergiczne. Gdy organizm styka się z alergenem, uwalnia histaminę, która powoduje objawy alergii (np. swędzenie, kichanie, obrzęk śluzówki nosa). Substancja czynna zawarta w leku Zyx hamuje działanie histaminy, zapobiegając nasileniu się wymienionych wyżej objawów.
Lek antyalergiczny nie powinien być stosowany przez osoby uczulone na:
lub inne substancje z tej grupy chemicznej (pochodne piperazyny) albo substancje pomocnicze.
Nie zaleca się również stosowania tego leku u osób z ciężką niewydolnością nerek.
Przed użyciem leku Zyx pacjenci:
powinni skonsultować się z lekarzem.
Ważne! Nie zaleca się stosowania leku Zyx u dzieci poniżej 6 lat ze względu na brak możliwości dostosowania odpowiedniej dawki.
Należy poinformować lekarza o wszystkich lekach, ziołach i suplementach diety, które są stosowane przez pacjenta na stałe, lub które pacjent planuje stosować w najbliższej przyszłości.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Nie ma wystarczających informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku Zyx u kobiet w ciąży oraz w trakcie karmienia piersią. Lekarz może przepisać ten lek, jeśli uzna to za konieczne.
Stosowanie leku Zyx razem z alkoholem nie jest zalecane. Substancja czynna zawarta w leku może nasilać działanie alkoholu, co zwiększa ryzyko wystąpienia takich objawów niepożądanych jak ospałość, zaburzenia koncentracji, zawroty głowy oraz ogólne spowolnienie reakcji.
Lek przeciwhistaminowy Zyx należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Dawkowanie Zyx u dorosłych pacjentów wygląda następująco: 1 tabletka 5 mg na dobę. Podobną dawkę stosuje się u dzieci powyżej 6 roku życia. Tabletkę należy popić wodą, nie wolno jej żuć ani rozgryzać. Lek można przyjąć zarówno w trakcie posiłku, jak i po nim.
Jak każdy lek, również Zyx może powodować pewne działania niepożądane, choć nie u każdego pacjenta one wystąpią. Producent podzielił potencjalne skutki uboczne na:
Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci, w oryginalnym opakowaniu, które chroni go przed światłem. Nie wolno stosować preparatu po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu.
Receptę na Zyx może wystawić każdy lekarz, ale najczęściej robi to internista, alergolog lub pediatra w przypadku dzieci. Obecnie dzięki usługom telemedycznym nie trzeba wychodzić z domu, by skontaktować się ze specjalistą. Lekarz może wystawić e-receptę, jeśli w czasie konsultacji uzna, że wymaga tego sytuacja zdrowotna pacjenta. Receptę na Zyx można zrealizować w dowolnej aptece.
Cena leku Zyx różni się w zależności od wielkości opakowania oraz apteki. Aż 20 opakowań tego leku można kupić z refundacją NFZ, jednak obowiązuje ona w przypadku, gdy receptę wystawi lekarz POZ. Dzieci i seniorzy mogą otrzymać lek Zyx bezpłatnie, jeśli spełniają warunki refundacyjne.
Pełna cena leku Zyx za opakowanie 28 tabletek - 19,10 zł. Cena tego samego opakowania po refundacji - 9,28 zł.
Aby skorzystać z porady lekarskiej online w MED24 z możliwością otrzymania e-recepty, postępuj według poniższych wskazówek.
Krok 1. Wejdź na stronę serwisu Med24. Jeśli nie masz jeszcze konta, załóż je w kilku prostych krokach. Jeśli wcześniej korzystałeś z naszych usług, zaloguj się na swoje konto.
Krok 2. Wybierz rodzaj usługi. Jeśli dokuczają Ci objawy alergii sezonowej lub całorocznej, skorzystaj z:
Krok 3. Wybierz sposób kontaktu z lekarzem: wideorozmowa, rozmowa telefoniczna, czat.
Krok 4. Opłać teleporadę.
Krok 5. Jeśli posiadasz dokumentację medyczną w postaci historii choroby, wyników badań, zaświadczenia/orzeczenia lekarskiego, wykazu e-recept w IKP, załącz ją do naszego systemu, aby lekarz mógł się z nią zapoznać przed rozmową. Nie musisz powtarzać tego kroku, jeśli podczas wcześniejszej teleporady udostępniłeś lekarzowi swoją dokumentację.
Krok 6. Poczekaj na kontakt ze strony lekarza. Specjalista podejmie 3 próby kontaktu w odstępie kilku minut. W czasie teleporady lekarz przeprowadzi wywiad medyczny i oceni Twój ogólny stan zdrowia. Lekarz każdorazowo sprawdza, czy wystawienie e-recepty jest zasadne.
Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie
Wizyta 129 zł
Po zakończeniu wizyty online u lekarza otrzymasz jednorazowy, 4 cyfrowy kod do e-recepty, który będzie potrzebny do wykupienia leku w aptece. Kod do e-recepty otrzymasz w wiadomości SMS oraz na adres e-mail powiązany z Twoim kontem w MED24. Recepta w wersji cyfrowej będzie również widoczna na Twoim koncie IKP. Wystarczy, że podasz farmaceucie kod do e-recepty oraz swój numer PESEL, a otrzymasz przepisane leki.
Konsultacja lekarska z możliwością otrzymania e-recepty to:
Recepta w formie cyfrowej nie zgubi się, nie zniszczy i jest zawsze pod ręką na urządzeniu mobilnym.
Recepta na leki spoza grupy antybiotyków jest ważna przez 30 dni od daty jej wystawienia. Po zakupie stosuj lek zgodnie z zaleceniami lekarza, a jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące terapii, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Bibliografia:
https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/22289/leaflet