Recepta online jest równoznacznym dokumentem, co recepta wystawiana stacjonarnie.
Tabletki antykoncepcyjne Vines to złożony preparat hormonalny stosowany w celu zapobiegania ciąży. Vines jest przeznaczony dla kobiet, które szukają długoterminowej metody antykoncepcji hormonalnej.
Dowiedz się jak właściwie stosować ten lek i o czym jeszcze warto wiedzieć zanim zaczniesz go przyjmować?
Vines tabletki to złożony doustny lek antykoncepcyjny, który zawiera dwa syntetyczne hormony: gestoden i etynyloestradiol. Substancje te naśladują naturalne hormony występujące w organizmie kobiety, zapobiegając nieplanowanej ciąży. W opakowaniu znajdują się zarówno aktywne, żółte tabletki powlekane zawierające substancje czynne, jak i zielone nieaktywne tabletki placebo. 1 zestaw zawiera 28 tabletek.
Każda aktywna tabletka Vines zawiera 60 gramów gestodenu oraz 15 gramów etynyloestradiolu, dwóch substancji odpowiedzialnych za ochronę antykoncepcyjną. W skład tabletki wchodzą także substancje pomocnicze: laktoza jednowodna oraz mikrokrystaliczna celuloza, które tworzą strukturę tabletki. Tabletki nieaktywne, placebo zielone wspierają regularność cyklu i ułatwiają stosowanie Vines antykoncepcji bez przerw.
Ginekolodzy praktykują stosowanie Vines jako lek doustnej antykoncepcji hormonalnej. Przed przepisaniem tego leku lekarz ocenia ryzyko dla każdej pacjentki, zwłaszcza w kontekście występowania żylnej choroby zakrzepowo – zatorowej. Vines antykoncepcja może być dobrą opcją dla kobiet poszukujących wygodnej formy zabezpieczenia przed ciążą, jednak trzeba wziąć pod uwagę ryzyko i dostosować terapię do potrzeb organizmu.
Tabletki antykoncepcyjne Vines nie powinny być stosowane w następujących przypadkach:
Stosowanie Vines antykoncepcji, jednocześnie, z produktami leczniczymi, takimi jak:
absolutnie nie jest zalecane.
W przypadku ostrych lub przewlekłych zaburzeń czynności wątroby może być konieczne przerwania stosowania doustnej antykoncepcji, w tym tabletek Vines, aż do uzyskania poprawnych wyników pracy wątroby.
Pojawienie się żółtaczki lub świądu związanego z zastojem żółci, które miały miejsce podczas ciąży lub wcześniejszego stosowania hormonów płciowych, również jest wskazaniem do natychmiastowego odstawienia leku.
U osób z cukrzycą, stan zdrowia powinien być uważnie monitorowany, zwłaszcza w początkowej fazie stosowania leku, ponieważ doustne tabletki antykoncepcyjne mogą wpływać na insulinoodporność i tolerancję glukozy.
Lek nie powinien być stosowany u pacjentek, u których w rodzinie wystąpiła żylna choroba zakrzepowo zatorowa lub powikłania w przeszłości.
Aby dowiedzieć się więcej, warto zapoznać się z ulotką Vines, która zawiera ważne dla pacjentek informacje.
Produkt leczniczy Vines nie jest wskazany do stosowania w ciąży ani w trakcie karmienia piersią, ponieważ przenika do mleka i może wpływać na dziecko. W trakcie karmienia należy więc wybrać inną metodę antykoncepcji.
U kobiet w okresie poporodowym występuje zwiększone ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, dlatego należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia dawkowania i medycznej oceny ewentualnych przeciwwskazań.
Alkohol nie ma wpływu na działanie leku.
Tabletki antykoncepcyjne Vines należy przyjmować codziennie o tej samej porze w ilości 1 szt., przez kolejne 28 dni. Tabletkę należy wybierać według kolejności wskazanej na blistrze, połykać w całości, popijając wodą. Po zakończeniu blistra po 2-3 dniach może rozpocząć się krwawienie i nie zakończyć, aż do momentu rozpoczęcia nowego opakowania.
Jak rozpocząć stosowanie Vines? Pierwszą tabletką należy przyjąć w pierwszym dniu cyklu, czyli krwawienia miesiączkowego. Jeśli nastąpiła zmiana metody antykoncepcji tabletki zawierające wyłącznie progestagen, zastrzyki, implant lub system domaciczny uwalniający progestagen, warto dodatkowo przez 7 dni stosować dodatkowo prezerwatywę. Po poronieniu w pierwszym kwartale lek można przyjmować natychmiast. Po porodzie lub poronieniu w drugim trymestrze można zacząć stosowanie w 21 – 28 dniu cyklu.
A co zrobić, gdy w trakcie stosowania tabletek Vines zostanie pominięta tabletka? Warto pamiętać o tym, że:
Pominięcie tabletki w pierwszym tygodniu (1-7 dni)
Pominięcie tabletki w drugim tygodniu (8-14 dni)
Pominięcie tabletki w trzecim tygodniu (15-21 dni)
Istnieją dwie możliwości:
Ochrona antykoncepcyjna będzie również będzie niepełna, jeśli wystąpią zaburzenia żołądkowo jelitowe i wtedy lek się nie wchłonie i właśnie dlatego trzeba zastosować jeszcze dodatkową metodę antykoncepcji.
Podczas stosowania leku mogą pojawić się następujące skutki uboczne, które producent określa jako:
Często (rzadziej niż u 1 na 100 osób)
Niezbyt często (rzadziej niż u 1 na 1000 osób)
Rzadko (rzadziej niż u 1 na 10 000 osób)
Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 30°C, w oryginalnym opakowaniu, aby chronić go przed światłem i wilgocią. Nie wolno zażywać leku po upływie terminu ważności.
Każdy lekarz może przepisać tabletki antykoncepcyjne, ale najczęściej robi to ginekolog lub internista. Lek nie powinien być stosowany bez wcześniejszej konsultacji medycznej, zwłaszcza w przypadku kobiet z chorobami przewlekłymi.
Czy można uzyskać receptę na tabletki antykoncepcyjne bez wychodzenia z domu? Owszem, jest to możliwe dzięki usługom telemedycznym. Podczas teleporady lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad zdrowotny z pacjentką i na podstawie zebranych informacji decyduje o wystawieniu recepty. Należy pamiętać, że to lekarz zawsze podejmuje decyzję, czy lek jest odpowiedni w danym przypadku.
Tabletki w zależności od regionu kraju kosztują od 29,99 zł do 61,99 zł. Lek nie jest refundowany przez NFZ, dlatego pacjentki płacą 100% ceny.
Aby skorzystać z porady lekarskiej online z możliwością wystawienia e-recepty w MED24, postępuj według poniższych wskazówek.
Krok 1. Wejdź na stronę serwisu Med24. Jeśli nie masz jeszcze konta, załóż je w kilku prostych krokach. Jeśli wcześniej korzystałaś z naszych usług, zaloguj się na swoje konto.
Krok 2. Wybierz rodzaj usługi. Jeśli chcesz uzyskać poradę dotyczącą skutecznego zapobiegania ciąży, skorzystaj z:
Krok 3. Wybierz sposób kontaktu z lekarzem: wideorozmowa, rozmowa telefoniczna, czat.
Krok 4. Opłać teleporadę.
Krok 5. Jeśli posiadasz dokumentację medyczną w postaci historii choroby, wyników badań, zaświadczenia/orzeczenia lekarskiego, wykazu e-recept w IKP, załącz ją do naszego systemu, aby lekarz mógł się z nią zapoznać przed rozmową. Nie musisz powtarzać tego kroku, jeśli podczas wcześniejszej teleporady udostępniłeś lekarzowi swoją dokumentację.
Krok 6. Poczekaj na kontakt ze strony lekarza. Specjalista podejmie 3 próby kontaktu w odstępie kilku minut. W czasie teleporady lekarz przeprowadzi wywiad medyczny i oceni Twój ogólny stan zdrowia. Lekarz każdorazowo sprawdza, czy wystawienie e-recepty jest zasadne.
Umów się na wizytę do ginekologa i otrzymaj e-receptę na antykoncepcję
Wizyta 139 zł
Po zakończeniu teleporady otrzymasz od lekarza unikalny kod do e-recepty. Specjalista przekaże Ci go w wiadomości SMS oraz na adres e-mail powiązany z Twoim kontem w MED24. Przekaż wspomniany wyżej kod farmaceucie wraz ze swoim numerem PESEL, aby wykupić potrzebny lek. E-receptę online na leki antykoncepcyjne zrealizujesz w dowolnej aptece.
Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie
Wizyta 139 zł
Konsultacje lekarskie w MED24 oferują szereg korzyści, które znacząco ułatwiają dostęp do opieki zdrowotnej. Po pierwsze, oszczędzają czas i pieniądze, eliminując konieczność dojazdu do przychodni i oczekiwania w kolejce do lekarza, a także pozwalają uniknąć wysokich kosztów wizyt prywatnych. Po drugie, umożliwiają uzyskanie porady medycznej w komfortowy sposób, co jest szczególnie ważne dla osób, które muszą szczegółowo planować swój dzień, aby spotkać się z lekarzem. E-wizyty w MED24 można zrealizować z dowolnego miejsca, co dodatkowo zwiększa wygodę. Konsultacje są zgodne z standardami Naczelnej Izby Lekarskiej, co gwarantuje dostęp do nowoczesnego leczenia.
Recepta w formie cyfrowej nie zgubi się, nie zniszczy i jest zawsze dobrze czytelna, co ułatwia jej realizację w aptece.
Recepta na leki spoza grupy antybiotyków jest ważna przez 30 dni, licząc od daty wystawienia dokumentu. Zrealizujesz ją w dowolnej aptece na terenie kraju.