Recepta online jest równoznacznym dokumentem, co recepta wystawiana stacjonarnie.
Zarażenia pasożytami (robaczyce) najczęściej dotyczą dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, ale zdarzają się także u osób dorosłych. Współczesna medycyna zna skuteczne metody leczenia chorób pasożytniczych przy pomocy leków dostępnych na receptę. Jednym z nich jest Vermox.
Vermox jest lekiem stosowanym w leczeniu pojedynczych i mieszanych zarażeń pasożytniczych układu pokarmowego u dzieci i dorosłych. Wspomniany wyżej preparat ma właściwości przeciwrobacze i wykazuje wysoką skuteczność w walce z owsicą, glistnicą, trichuriozą (zakażenie włosogłówką) oraz ankylostomozą (zakażenie tęgoryjcem). Jaki jest skład leku Vermox?
Substancją czynną leku Vermox jest mebendazol, a pozostałe składniki preparatu to: laurylosiarczan sodu, krzemionka koloidalna bezwodna, stearynian magnezu, sacharynian sodu, talk, skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna.
Lek Vermox sprzedawany jest pod postacią białych, płaskich tabletek w kształcie dysku. Preparat posiada charakterystyczny zapach. W jednej tabletce znajduje się 100 mg mebendazolu. W jaki sposób wspomniana wyżej substancja czynna oddziałuje na pasożyty bytujące w ludzkim układzie pokarmowym?
Aby pasożyty mogły przetrwać w ludzkim organizmie, potrzebują glukozy, która stanowi dla nich główne źródło energii. Lek Vermox hamuje zdolność pasożytów wewnętrznych do przyswajania glukozy, co prowadzi do ich osłabienia, a następnie – śmierci. Martwe pasożyty wydalane są z organizmu wraz z kałem. Jak dawkować Vermox, by osiągnąć pożądany efekt terapeutyczny?
Lek Vermox trzeba stosować według zaleceń lekarza, który go przepisał.
W przypadku owsicy zdiagnozowanej u dorosłego pacjenta lub dziecka powyżej 2 roku życia, zaleca się jednorazowe przyjęcie tabletki wieczorem Kurację należy powtórzyć po 2-4 tygodniach.
Jeżeli zaś u tej samej grupy pacjentów zdiagnozowano glistnicę, zakażenie włosogłówką, tęgoryjcem lub zakażenie mieszane (kilka rodzajów pasożytów w układzie pokarmowym) dawkowanie wynosi 2 tabletki dziennie (rano i wieczorem) przez okres 3 dni.
Bardzo ważne! Lek Vermox nie może być stosowany u dzieci poniżej 1. roku życia. W przypadku dzieci w wieku od 1-2 lat lek może być stosowany tylko wtedy, gdy korzyści wynikające z leczenia, przewyższą jego potencjalne skutki uboczne.
Vermox zaczyna działać na pasożyty wewnętrzne już w ciągu kilku godzin po zażyciu, jednak pełne usunięcie parazytów z organizmu może zająć kilka dni. U większości pacjentów pasożyty zaczynają obumierać i są usuwane z organizmu w ciągu 2-3 dni po rozpoczęciu leczenia. W niektórych przypadkach, takich jak silne zarobaczenie lub zakażenia mieszane, cały proces może trwać nieco dłużej – nawet kilka tygodni. Po zakończeniu terapii należy wykonać badania kału, aby wykluczyć obecność martwych tkanek pasożytów w próbce i potwierdzić pełne wyleczenie. Kiedy nie należy stosować leku Vermox?
Wspomnianego wyżej leku nie można stosować u pacjentów uczulonych na którykolwiek ze składników preparatu. Nie stosuje się go także u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.
Jeśli przyjmujesz na stałe jakieś leki lub jesteś w trakcie leczenia jeszcze innego schorzenia niż choroba pasożytnicza, koniecznie poinformuj o tym fakcie lekarza. Vermoxu nie powinno się łączyć z cymetydyną, ponieważ może to mieć negatywny wpływ na efekt działania mebendazolu. Wymienionej wyżej substancji czynnej nie łączy się też z metronidazolem z uwagi na poważne działania niepożądane.
Nie ma bezpośrednich dowodów na to, że alkohol obniża skuteczność leku Vermox. Warto jednak zaznaczyć, że spożywanie alkoholu w trakcie terapii mebendazolem może dodatkowo obciążyć wątrobę, która metabolizuje obie te substancje. Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Vermox?
W większości przypadków lek Vermox nie powoduje żadnych dolegliwości, o ile jest on stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza i w określonej przez niego dawce.
U 1 na 10 osób stosujących ten lek zaobserwowano ból brzucha i jest to najczęstszy skutek uboczny. Do rzadkich i bardzo rzadkich działań niepożądanych zaliczamy:
Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy po zastosowaniu leku Vermox, koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Możesz to zrobić bez wychodzenia z domu, korzystając z konsultacji internistycznej EXPRESS w MED24. Profesjonalną poradę medyczną uzyskasz w ciągu 15 minut.
Lek Vermox jest refundowany przez NFZ, a jego cena ze zniżką wynosi 3,20 zł. Koszt leku bez refundacji waha się między 9,99 a 12,38 zł w zależności od apteki.
Każdy lekarz może wystawić receptę na Vermox, ale najczęściej robią to interniści, pediatrzy oraz parazytolodzy. Dzięki nowoczesnym usługom telemedycznym, możesz umówić się na konsultację online, z możliwością uzyskania e-recepty na Vermox bez wychodzenia z domu. Pamiętaj! To lekarz, na podstawie oceny objawów oraz historii zdrowotnej pacjenta, decyduje o zasadności przepisania danego leku.
Konsultacja z lekarzem to bardzo ważny aspekt usług telemedycznych. Daje Ci ona możliwość omówienia swoich wątpliwości ze specjalistą i zapytania go o rzeczy, które są dla Ciebie istotne. Czas trwania teleporady wynosi do 10 minut. Możesz ją odbyć z dowolnego miejsca – z domu, z pracy lub będąc na wakacjach. Zadbaj tylko o zapewnienie sobie komfortowych warunków do rozmowy z lekarzem.
Po zakończeniu teleporady otrzymasz od lekarza unikalny, czterocyfrowy kod do e-recepty. Specjalista przekaże Ci go w wiadomości SMS oraz na adres mailowy. Przekaż kod do e-recepty oraz swój numer PESEL farmaceucie, aby wykupić przepisany lek. E-receptę zrealizujesz w dowolnej aptece na terenie kraju.
Wizyta dostępna w ciągu 15 minut (system automatycznie przypisuje dyżurujących lekarzy)
Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie
Wizyta od 89 zł
Największą zaletą skorzystania z usług telemedycznych w MED24 jest wygoda i oszczędność czasu. Możliwość połączenia się z lekarzem przez Internet eliminuje konieczność dojazdu do przychodni i stania w długich kolejkach do specjalistów. Tym samym unikasz kontaktu z innymi chorymi, co jest dużym udogodnieniem, zwłaszcza w sezonie grypowym. Opieka zdrowotna w MED24 nie różni się od tej oferowanej przez stacjonarne placówki medyczne. W większości przypadków jest ona wystarczająca, aby postawić diagnozę i określić sposób leczenia pacjenta. Warto dodać, że teleporada lekarska w MED24 kosztuje mniej niż wizyta w prywatnym gabinecie specjalisty. To kolejny powód, by skorzystać z naszych usług.
Standardowo e-recepta zachowuje ważność przez 30 dni. Możesz zrealizować ją w dowolnej aptece. Po wykupieniu przechowuj lek poza zasięgiem dzieci, a jeśli nie uda Ci się go zużyć przed terminem, zutylizuj lek w aptece, która zajmuje się zbiórką przeterminowanych farmaceutyków.
Bibliografia:
https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/chorobyzakazne/74664,zarazenia-pasozytami-robaczyce
https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/87750,Vermox-tabletki