Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard

Vermox – recepta, jak stosować oraz jakie są skutki uboczne?

Recepta online jest równoznacznym dokumentem, co recepta wystawiana stacjonarnie. 

Zarażenia pasożytami (robaczyce) najczęściej dotyczą dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, ale zdarzają się także u osób dorosłych. Współczesna medycyna zna skuteczne metody leczenia chorób pasożytniczych przy pomocy leków dostępnych na receptę. Jednym z nich jest Vermox.

Vermox – co to za lek?

Vermox jest lekiem stosowanym w leczeniu pojedynczych i mieszanych zarażeń pasożytniczych układu pokarmowego u dzieci i dorosłych. Wspomniany wyżej preparat ma właściwości przeciwrobacze i wykazuje wysoką skuteczność w walce z owsicą, glistnicą, trichuriozą (zakażenie włosogłówką) oraz ankylostomozą (zakażenie tęgoryjcem). Jaki jest skład leku Vermox?

Vermox – skład leku

Substancją czynną leku Vermox jest mebendazol, a pozostałe składniki preparatu to: laurylosiarczan sodu, krzemionka koloidalna bezwodna, stearynian magnezu, sacharynian sodu, talk, skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna.

Lek Vermox sprzedawany jest pod postacią białych, płaskich tabletek w kształcie dysku. Preparat posiada charakterystyczny zapach. W jednej tabletce znajduje się 100 mg mebendazolu. W jaki sposób wspomniana wyżej substancja czynna oddziałuje na pasożyty bytujące w ludzkim układzie pokarmowym?

 

Vermox na receptę – jak działa ten lek?

Aby pasożyty mogły przetrwać w ludzkim organizmie, potrzebują glukozy, która stanowi dla nich główne źródło energii. Lek Vermox hamuje zdolność pasożytów wewnętrznych do przyswajania glukozy, co prowadzi do ich osłabienia, a następnie – śmierci. Martwe pasożyty wydalane są z organizmu wraz z kałem. Jak dawkować Vermox, by osiągnąć pożądany efekt terapeutyczny?

Vermox – jak stosować? Dawkowanie leku

Lek Vermox trzeba stosować według zaleceń lekarza, który go przepisał. 

W przypadku owsicy zdiagnozowanej u dorosłego pacjenta lub dziecka powyżej 2 roku życia, zaleca się jednorazowe przyjęcie tabletki wieczorem Kurację należy powtórzyć po 2-4 tygodniach.

Jeżeli zaś u tej samej grupy pacjentów zdiagnozowano glistnicę, zakażenie włosogłówką, tęgoryjcem lub zakażenie mieszane (kilka rodzajów pasożytów w układzie pokarmowym) dawkowanie wynosi 2 tabletki dziennie (rano i wieczorem) przez okres 3 dni.

Bardzo ważne! Lek Vermox nie może być stosowany u dzieci poniżej 1. roku życia. W przypadku dzieci w wieku od 1-2 lat lek może być stosowany tylko wtedy, gdy korzyści wynikające z leczenia, przewyższą jego potencjalne skutki uboczne.

Vermox – po jakim czasie działa?

Vermox zaczyna działać na pasożyty wewnętrzne już w ciągu kilku godzin po zażyciu, jednak pełne usunięcie parazytów z organizmu może zająć kilka dni. U większości pacjentów pasożyty zaczynają obumierać i są usuwane z organizmu w ciągu 2-3 dni po rozpoczęciu leczenia. W niektórych przypadkach, takich jak silne zarobaczenie lub zakażenia mieszane, cały proces może trwać nieco dłużej – nawet kilka tygodni. Po zakończeniu terapii należy wykonać badania kału, aby wykluczyć obecność martwych tkanek pasożytów w próbce i potwierdzić pełne wyleczenie. Kiedy nie należy stosować leku Vermox?

Przeciwwskazania do stosowania leku Vermox

Wspomnianego wyżej leku nie można stosować u pacjentów uczulonych na którykolwiek ze składników preparatu. Nie stosuje się go także u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.

Vermox – interakcje z różnymi lekami

Jeśli przyjmujesz na stałe jakieś leki lub jesteś w trakcie leczenia jeszcze innego schorzenia niż choroba pasożytnicza, koniecznie poinformuj o tym fakcie lekarza. Vermoxu nie powinno się łączyć z cymetydyną, ponieważ może to mieć negatywny wpływ na efekt działania mebendazolu. Wymienionej wyżej substancji czynnej nie łączy się też z metronidazolem z uwagi na poważne działania niepożądane.

Vermox a alkohol

Nie ma bezpośrednich dowodów na to, że alkohol obniża skuteczność leku Vermox. Warto jednak zaznaczyć, że spożywanie alkoholu w trakcie terapii mebendazolem może dodatkowo obciążyć wątrobę, która metabolizuje obie te substancje. Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Vermox?

Skutki uboczne leku Vermox – częste, rzadkie, bardzo rzadkie

W większości przypadków lek Vermox nie powoduje żadnych dolegliwości, o ile jest on stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza i w określonej przez niego dawce.

U 1 na 10 osób stosujących ten lek zaobserwowano ból brzucha i jest to najczęstszy skutek uboczny. Do rzadkich i bardzo rzadkich działań niepożądanych zaliczamy:

  • nudności,
     
  • wymioty,
     
  • zawroty głowy,
     
  • zaburzenia czynności wątroby,
     
  • stan zapalny wątroby,
     
  • wykwity skórne,  
     
  • obrzęk alergiczny,
     
  • napady drgawkowe,
     
  • mniejszą ilość niektórych rodzajów białych krwinek, co sprzyja częstszym  infekcjom.

     

Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy po zastosowaniu leku Vermox, koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Możesz to zrobić bez wychodzenia z domu, korzystając z konsultacji internistycznej EXPRESS w MED24. Profesjonalną poradę medyczną uzyskasz w ciągu 15 minut.

Vermox – cena i refundacja

Lek Vermox jest refundowany przez NFZ, a jego cena ze zniżką wynosi 3,20 zł. Koszt leku bez refundacji waha się między 9,99 a 12,38 zł w zależności od apteki.

Kto może wystawić receptę na Vermox?

Każdy lekarz może wystawić receptę na Vermox, ale najczęściej robią to interniści, pediatrzy oraz parazytolodzy. Dzięki nowoczesnym usługom telemedycznym, możesz  umówić się na konsultację online, z możliwością uzyskania e-recepty na Vermox bez wychodzenia z domu. Pamiętaj! To lekarz, na podstawie oceny objawów oraz historii zdrowotnej pacjenta, decyduje o zasadności przepisania danego leku.

E-recepta krok po kroku w MED24

  1. Zaloguj się na swoje konto pacjenta w MED24, a jeśli jeszcze go nie  posiadasz – zarejestruj się na naszym portalu i zyskaj dostęp do zdalnej opieki medycznej, która jest zgodna ze standardami Naczelnej Izby Lekarskiej.
     
  2. Jeśli  posiadasz dokumentację medyczną (historię choroby, wyniki badań, opinie/orzeczenia lekarskie, wypis ze szpitala) i chcesz uzyskać e-receptę, umów się na konsultację internistyczną(dorosły) lub pediatryczną(dziecko) w trybie standardowym. Usługa dostępna jest codziennie, w godzinach od 8:00 do 22:00. Wybierz termin, który najbardziej Ci odpowiada. Teleporada najczęściej realizowana jest jeszcze w dniu rejestracji wizyty.
     
  3. Jeśli nie posiadasz dokumentacji medycznej lub chcesz uzyskać e-receptę po godzinie 22.00, w weekend lub święta, umów się na konsultację internistyczną lub pediatryczną w trybie EXPRESS.
  4. Wskaż preferowaną metodę kontaktu z lekarzem. Do wyboru masz  wideorozmowę, rozmowę telefoniczną lub czat SMS. Lekarz podejmie  trzy próby kontaktu w odstępie kilku minut.
  5. Opłać teleporadę i wgraj do systemu swoją dokumentację medyczną, jeśli ją posiadasz.
  6. W czasie konsultacji internistycznej/pediatrycznej lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad medyczny i ustali, czy wystawienie recepty online jest zasadne.

Konsultacja z lekarzem to bardzo ważny aspekt usług telemedycznych. Daje Ci ona możliwość omówienia swoich wątpliwości ze specjalistą i zapytania go o rzeczy, które są dla Ciebie istotne. Czas trwania teleporady wynosi do 10 minut. Możesz ją odbyć z dowolnego miejsca – z domu, z pracy lub będąc na wakacjach. Zadbaj tylko o zapewnienie sobie komfortowych warunków do rozmowy z lekarzem.

Umów się i otrzymaj e-receptę na kontynuację leczenia

E-recepta kontynuacja Express

Wizyta 59 zł

Umów się na wizytę do specjalisty i otrzymaj e-receptę na nowy lek

E-recepta/Nowy Lek

Wizyta od 79 zł

W jaki sposób możesz otrzymać i zrealizować e-receptę?

Po zakończeniu teleporady otrzymasz od lekarza unikalny, czterocyfrowy kod do e-recepty. Specjalista przekaże Ci go w wiadomości SMS oraz na adres mailowy. Przekaż kod do e-recepty oraz swój numer PESEL farmaceucie, aby wykupić przepisany lek. E-receptę zrealizujesz w dowolnej aptece na terenie kraju. 

Umów konsultację z Internistą online

L4 online, e-zwolnienie Express

Wizyta dostępna w ciągu 15 minut (system automatycznie przypisuje dyżurujących lekarzy)

Umów Wizytę Express

 Wizyta Standard

Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie

Umów Wizytę Standard

Wizyta od 89 zł

Lekarz ginekolog online - konsultacja i wizyta online z ginekologiem

Zalety e-recepty w MED24

Największą zaletą skorzystania z usług telemedycznych w MED24 jest wygoda i oszczędność czasu. Możliwość połączenia się z lekarzem przez Internet eliminuje konieczność dojazdu do przychodni i stania w długich kolejkach do specjalistów. Tym samym unikasz kontaktu z innymi chorymi, co jest dużym udogodnieniem, zwłaszcza w sezonie grypowym. Opieka zdrowotna w MED24 nie różni się od tej oferowanej przez stacjonarne placówki medyczne. W większości przypadków jest ona wystarczająca, aby postawić diagnozę i określić sposób leczenia pacjenta. Warto dodać, że teleporada lekarska w MED24 kosztuje mniej niż wizyta w prywatnym gabinecie specjalisty. To kolejny powód, by skorzystać z naszych usług.

Recepta – najważniejsze informacje

Standardowo e-recepta zachowuje ważność przez 30 dni. Możesz zrealizować ją w dowolnej aptece. Po wykupieniu przechowuj lek poza zasięgiem dzieci, a jeśli nie uda Ci się go zużyć przed terminem, zutylizuj lek w aptece, która zajmuje się zbiórką przeterminowanych farmaceutyków.


Bibliografia:

https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/chorobyzakazne/74664,zarazenia-pasozytami-robaczyce

https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/87750,Vermox-tabletki

Ticks
Problemy sezonowe

Kleszcze – co musimy o nich wiedzieć?

Kleszcz – maleńkie stworzenie, które wzbudza w nas lęk. Nie bez powodu. Z roku na rok coraz więcej...
Bad stomac
Dziecko

Owsica – jak ją rozpoznać i skutecznie leczyć?

Owsica to choroba pasożytnicza, która dotyka osób w każdym wieku, choć najczęściej diagnozowana jest...
Autumn
Zdrowie

Najczęstsze infekcje wirusowe jesienią

Spis treści: Jakie są najczęstsze infekcje jesienne? Jak rozpoznać infekcję jesienią? Jak rozpoznać...

Usługi w Med24

Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Dzieci od 3 r.ż. Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Dzieci od 12 r. ż. Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 20 min - 149 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Dzieci od 16 r.ż. Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 159 zł
Wizyta 20 min - 139 zł
Dzieci od 12 r.ż. Wizyta 20 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Dzieci od 15 r.ż. Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 99 zł
Wizyta 30 min - 99 zł
Wizyta 30 min - 149 zł
Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 99 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł

Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć