Recepta online jest równoznacznym dokumentem, co recepta wystawiana stacjonarnie.
Sumamed to antybiotyk o szerokim spektrum działania, stosowany w leczeniu różnych zakażeń bakteryjnych. Dzięki zawartości azytromycyny skutecznie zwalcza infekcje dróg oddechowych oraz skóry. Preparat dostępny jest wyłącznie na receptę.
Sumamed jest antybiotykiem makrolidowym wydawanym na receptę. Substancją czynną tego leku jest azytromycyna o działaniu bakteriobójczym. Sumamed sprzedawany jest pod postacią tabletek powlekanych, z których każda zawiera 500 mg substancji czynnej. Tabletki mają kolor jasnoniebieski, są podłużne i obustronnie wypukłe. Na jednej stronie mają wytłoczony napis „PILVA”, a na drugiej liczbę 500. Antybiotyk Sumamed dostępny jest w opakowaniach zawierających 2, 3, 6, 8 lub 12 tabletek, w tekturowym pudełku.
Sumamed znajduje zastosowanie w leczeniu zakażeń wywołanych przez drobnoustroje, które są wrażliwe na azytromycynę. Lekarz może przepisać ten lek, jeśli zdiagnozuje u pacjenta:
Jak prezentuje się pełny skład leku Sumamed?
Antybiotyk Sumamed zawiera 500 mg azytromycyny dwuwodnej w każdej tabletce. Pozostałe składniki leku to: wapnia wodorofosforan bezwodny, hypromeloza, skrobia kukurydziana, skrobia żelowana, celuloza mikrokrystaliczna, sodu laurylosiarczan, magnezu stearynian. Otoczka tabletki składa się z: hypromeloza, indygotyna, lak (E 132), tytanu dwutlenek (E 171), polisorbat 80, talk. W jaki sposób stosować Sumamed?
Lek stosuje się doustnie, zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Sumamed w postaci tabletek 500 mg można podawać dorosłym, seniorom oraz dzieci i młodzieży o masie ciała powyżej 45 kg.
Dawkowanie Sumamed w przypadku zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych, zapalenia ucha środkowego oraz zakażeń skóry i tkanek miękkich wynosi 1,5 g azytromycyny w ciągu 3 dni, czyli 500 mg raz na dobę. Można również podać tę samą dawkę całkowitą w ciągu 5 dni, przy czym w pierwszym dniu stosuje się 500 mg, a od drugiego do piątego dnia - po 250 mg na dobę.
Dawkowanie Sumamed w przypadku rumienia wędrującego wynosi 3 g azytromycyny podane według schematu. Pierwszego dnia należy zażyć 2 tabletki powlekane (1g azytromycyny), a następnie przyjmuje się po 500 mg azytromycyny (1 tabletka) raz na dobę, od drugiego do piątego dnia kuracji.
Dawkowanie Sumamed w leczeniu trądziku pospolitego o umiarkowanym nasileniu u osób dorosłych, zgodnie z ulotką wygląda następująco: dawka całkowita wynosi 6 g azytromycyny i zalecana jest do podania w następującym schemacie: 1 tabletka powlekana 500 mg raz na dobę przez 3 dni, następnie 1 tabletka powlekana 500 mg raz na tydzień przez kolejnych 9 tygodni. W drugim tygodniu kuracji lek należy zażyć po 7 dniach od zażycia pierwszej dawki, a następne osiem dawek zażywać, zachowując 7-dniowe przerwy w stosowaniu. Ze względu na dużą dawkę azytromycyny, konieczne jest monitorowanie aktywności enzymów wątrobowych przed i w trakcie leczenia. Powyższy schemat może być zastosowany u danego pacjenta tylko raz.
Dawkowanie Sumamed w przypadku niepowikłanego zakażenia wywołanego przez Chlamydia trachomatis: 1g azytromycyny (2 tabletki) w pojedynczej dawce. W jakich przypadkach nie można przyjmować antybiotyku Sumamed?
Leku Sumamed nie należy stosować, jeśli pacjent jest uczulony na azytromycynę, inne antybiotyki makrolidowe lub jakikolwiek inny składnik tego preparatu. Ponadto szczególną ostrożność podczas kuracji tym lekiem trzeba zachować u pacjentów:
Leku Sumamed w postaci tabletek 500 mg nie można stosować u dzieci i młodzieży o masie ciała mniejszej niż 45 kg. Dla tej grupy pacjentów lek dostępny jest w postaci zawiesiny doustnej lub tabletek 125 mg.
Leku Sumamed nie powinno się łączyć z lekami wpływającymi na odstęp QT, takimi jak chinidyna, prokainamid, dofetylid, amiodaron, sotalol, hydroksychlorochina, cyzapryd, terfenadyna, pimozyd, cytalopram oraz fluorochinolony (na przykład moksyfloksacyna i lewofloksacyna). Należy również unikać łączenia antybiotyku Sumamed z lekami zobojętniającymi, doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi, alkaloidami sporyszu, digoksyną, kolchicyną, cyklosporyną, atorwastatyną oraz ryfabutyną.
Jeśli stosujesz którykolwiek z wymienionych wyżej leków, koniecznie poinformuj o tym lekarza w trakcie wywiadu medycznego.
Sumamed może być stosowany u kobiet w ciąży, ale tylko wtedy, gdy lekarz uzna, że korzyść dla matki przewyższa ryzyko dla dziecka. W okresie karmienia piersią zaleca się unikanie stosowania tego leku, ponieważ azytromycyna przenika do pokarmu kobiecego, chyba że lekarz zdecyduje inaczej.
Jak każdy lek, tak i Sumamed może wywoływać określone działania niepożądane, jednak nie pojawiają się one u wszystkich pacjentów. Wśród najczęściej zgłaszanych skutków ubocznych wymienia się biegunkę. Często występujące działania niepożądane to także:
Nie częściej niż u 1 na 100 pacjentów pojawiły się następujące skutki uboczne:
Pełna lista działań niepożądanych leku Sumamed znajduje się na ulotce produktu, która jest dołączona do opakowania.
Należy natychmiast przerwać stosowanie Sumamed i skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawi się ciężka lub przewlekła biegunka z obecnością krwi lub śluzu. Taki objaw może wskazywać na poważne zapalenie jelita. Należy również przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią objawy takie jak: słabość, żółtaczka (zażółcenie skóry i białek oczu) oraz ciemny mocz. Inne niepokojące objawy to nietypowa skłonność do siniaków lub krwawień oraz zaburzenia rytmu serca.
Lek należy przechowywać w suchym i odpowiednio zaciemnionym miejscu, niedostępnym dla dzieci. Należy unikać stosowania leku po upływie terminu ważności podanego na opakowaniu, który oznacza ostatni dzień danego miesiąca.
Każdy lekarz może wystawić receptę na antybiotyk Sumamed, ale nie trzeba już udawać się w tym celu do przychodni stacjonarnej. Teraz usługi telemedyczne umożliwiają zdalny kontakt z lekarzem, który w trakcie teleporady, może wystawić e-receptę online na Sumamed, jeśli uzna, że jest to zasadne.
Aby uzyskać e-receptę za pośrednictwem naszej platformy telemedycznej, zaloguj się na swój profil w serwisie, a jeśli jeszcze go nie posiadasz – zarejestruj się. Utworzenie konta pacjenta zajmie Ci mniej niż 2 minuty. Nie wymagamy żadnych skomplikowanych formalności.
Jeżeli potrzebujesz e-recepty i chcesz wybrać dogodny dla siebie termin teleporady z konkretnym lekarzem, umów się na konsultację internistyczną w trybie STANDARD. Usługa jest dostępna codziennie, w godzinach od 8:00 do 22:00.
Jeżeli chcesz uzyskać e-receptę po godzinie 22:00, wybierz konsultację internistyczną w trybie EXPRESS. W tym celu możesz również skorzystać z usługi E-Recepta Express/Nowy lek. Dyżurujący lekarz skontaktuje się z Tobą w ciągu kilkunastu minut. Rozmowę możesz odbyć za pośrednictwem wideo, telefonu lub czatu.
Kiedy wybierzesz rodzaj usługi oraz sposób kontaktu z lekarzem, przyjdzie czas na opłacenie teleporady. Po tym kroku zyskasz możliwość załączenia do naszego systemu swojej dokumentacji medycznej w postaci historii choroby, zaświadczenia/orzeczenia lekarskiego, wyników badań lub wypisu ze szpitala.
Teleporada internistyczna trwa około 10 minut. W tym czasie lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad medyczny, oceni stan Twojego zdrowia na podstawie zgłaszanych objawów i zdecyduje o zasadności przepisania e-recepty na dany lek.
Po zakończeniu konsultacji internistycznej online lekarz prześle Ci czterocyfrowy kod do e-recepty. Otrzymasz go w wiadomości SMS oraz na adres e-mail powiązany z Twoim kontem pacjenta. Przekaż swój numer PESEL i powyższy kod do e-recepty farmaceucie, żeby wykupić leki.
Dostęp do platformy telemedycznej MED24 daje Ci możliwość skorzystania z profesjonalnej porady lekarskiej bez względu na porę dnia i Twoje miejsce zamieszkania. Wystarczy telefon z dostępem do Internetu, by móc w komfortowych warunkach skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem i szybko uzyskać e-receptę. Dzięki naszym usługom telemedycznym:
Co istotne, dzięki MED24 nie musisz też narażać się na kontakt z innymi pacjentami, zwłaszcza jeśli zdiagnozowano u Ciebie bakteryjne zapalenie górnych lub dolnych dróg oddechowych.
E-recepta na antybiotyk jest ważna przez 7 dni od daty wystawienia dokumentu. E-receptę zrealizujesz w dowolnej aptece na terenie kraju.
Bibliografia:
https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/24597/leaflet