Recepta online jest równoznacznym dokumentem, co recepta wystawiana stacjonarnie.
Jednym z farmaceutyków stosowanych przy leczeniu zapalenia błony śluzowej nosa jest Pronasal. Lek łagodzi dokuczliwe objawy, takie jak np. świąd nosa i katar sienny, a oprócz tego jest stosowany w leczeniu polipów nosa u dorosłych pacjentów. Sprawdź, jak dawkować lek Pronasal oraz jakie skutki uboczne mogą pojawić się w czasie jego stosowania.
Pronasal to aerozol do nosa, który stosuje się w leczeniu kataru siennego oraz całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa. Katar sienny jest jedną z najczęstszych reakcji alergicznych, która pojawia się w odpowiedzi na wdychanie pyłków drzew, traw, a także zarodników pleśni i grzybów.
Z kolei całoroczne zapalenie śluzówki nosa może być spowodowane nadwrażliwością pacjenta na różne czynniki, takie jak np. kurz, pierze, sierść zwierząt czy niektóre pokarmy. Lek Pronasal stosuje się też u dorosłych pacjentów w leczeniu polipów nosa. Jaki jest skład tego preparatu?
Substancją czynną leku Pronasal jest mometazonu furoinian, który należy do grupy farmaceutyków nazywanych kortykosteroidami. W jednej dawce leku (0,1 ml) znajduje się 50 mikrogramów mometazonu furoinianu, co odpowiada 52 mikrogramom mometazonu furoinianu jednowodnego.
Pozostałe składniki leku to: mieszanina (Avicel RC – 591) o składzie: mikrokrystaliczna celuloza z karmelozą sodową; glicerol; sodu cytrynian (dwuwodny); kwas cytrynowy jednowodny; polisorbat 80; benzalkoniowy chlorek; woda do wstrzykiwań. Jak działa lek Pronasal?
Spray do nosa Pronasal wykazuje działanie przeciwzapalne i antyalergiczne. Łagodzi objawy stanu zapalnego śluzówki nosa, zmniejsza ilość produkowanej wydzieliny, redukuje kichanie, świąd, a także nieprzyjemne uczucie zatkanego nosa. Jak stosować Pronasal u dzieci i dorosłych?
Dawkowanie leku Pronasal podczas leczenia kataru siennego oraz całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa:
Dawkowanie leku Pronasal podczas leczenia polipów nosa u pacjentów powyżej 18 lat:
Jeżeli mimo zwiększenia dawki leku, problem będzie się utrzymywał, zalecany jest kontakt z lekarzem w celu doboru innego leku. W jakich sytuacjach nie powinno się stosować leku Pronasal?
Leku Pronasal nie należy stosować u pacjentów uczulonych na którykolwiek ze składników preparatu. Inne przeciwwskazania to:
Szczególną ostrożność podczas stosowania leku Pronasal należy zachować u pacjentów:
Jeśli w czasie stosowania leku Pronasal u pacjenta wystąpi podrażnienie lub swędzenie oczu, należy skontaktować się z lekarzem, by przepisał inny lek.
Lek Pronasal może wchodzić w interakcje z innymi lekami. Jeśli pacjent przyjmuje inne kortykosteroidy w postaci doustnej lub zastrzyków, lekarz może zalecić zakończenie ich stosowania w momencie rozpoczęcia kuracji Pronasalem. Po zaprzestaniu stosowania kortykosteroidów doustnych lub w postaci zastrzyków mogą wystąpić objawy takie jak ból stawów, osłabienie, depresja oraz inne reakcje alergiczne, w tym swędzenie, łzawienie oczu czy czerwone plamy na skórze. Należy wówczas skontaktować się z lekarzem.
Niektóre leki na HIV (np. rytonawir) mogą nasilić działanie leku Pronasal.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży, lub planuje mieć dziecko, powinna skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem stosowania sprayu do nosa Pronasal. Lekarz podejmie decyzję na podstawie indywidualnej oceny ryzyka i korzyści związanych z terapią.
W ulotce dołączonej do leku Pronasal nie ma informacji, by preparat wchodził w interakcję z alkoholem. Warto jednak pamiętać o tym, że nadmierne spożycie alkoholu może wpływać na ogólne zdrowie i funkcjonowanie organizmu, co może mieć pośredni wpływ na skuteczność leczenia oraz zwiększać ryzyko działań niepożądanych. Jakie mogą być to działania?
Większość osób stosujących Pronasal nie doświadcza żadnych działań niepożądanych po użyciu tego aerozolu do nosa. Niemniej jednak, u niektórych osób mogą wystąpić pewne działania niepożądane. Wśród tych występujących najczęściej wymienia się:
Rzadkie działania niepożądane leku Pronasal to: wzrost ciśnienia w gałce ocznej, uszkodzenie przegrody nosowej, zaburzenia smaku i węchu, trudności w oddychaniu, nieostre widzenie.
Cena Pronasal na receptę dla opakowania 1 butelka 18 g (140 dawek) wynosi 7,51 zł. Cena leku bez refundacji zależy od wielkości opakowania oraz apteki. Waha się od 15,00 do 39,00 zł.
Lek Pronasal należy przechowywać w temperaturze nieprzekraczającej 25°C i unikać jego zamrażania. Ważne jest, aby nie stosować leku po upływie terminu ważności oraz zużyć aerozol w ciągu 8 tygodni od pierwszego użycia. Należy przechowywać lek w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Każdy lekarz może wystawić receptę na Pronasal. Co więcej, pacjent nie musi w tym celu osobiście odwiedzać przychodni. Korzystając z usług telemedycznych, można skonsultować się ze specjalistą przez Internet. Jeżeli lekarz stwierdzi, że wystawienie e-recepty na Pronasal jest zasadne, przepisze lek i określi sposób jego dawkowania.
Aby uzyskać e-receptę, wejdź na stronę internetową MED24 i zaloguj się na swoje konto. W przypadku, gdy korzystasz z naszej oferty po raz pierwszy, utwórz konto, aby zyskać dostęp do szerokiego zakresu usług telemedycznych bez wychodzenia z domu.
Kolejnym krokiem jest wybór rodzaju usługi. Skorzystaj z konsultacji internistycznej lub alergologicznej w trybie STANDARD, jeśli chcesz spotkać się z lekarzem w dogodnym dla siebie terminie. Teleporady standardowe dostępne są codziennie w godzinach od 8:00 do 22:00. Najczęściej możesz ją zrealizować jeszcze w dniu zgłoszenia.
Chcesz uzyskać e-receptę po godzinie 22:00 lub w pilnym trybie? Skorzystaj z teleporady internistycznej w trybie EXPRESS lub usługi E-recepta Express/E-recepta na Nowy Lek. Lekarz skontaktuje się z Tobą w ciągu 15 minut minut.
Do wyboru masz aż trzy kanały komunikacji z lekarzem – wideorozmowę, rozmowę telefoniczną lub czat. Wybierz tę, która najbardziej Ci odpowiada.
Następny krok to opłacenie teleporady i wgranie do naszego systemu dokumentacji medycznej (możesz załączyć historię choroby, wyniki badań, wypis ze szpitala, orzeczenie/zaświadczenie lekarskie, opinię lekarską), z którą lekarz będzie mógł zapoznać się przed rozmową.
W czasie teleporady lekarskiej specjalista przeprowadzi z Tobą wywiad medyczny, oceni Twój stan zdrowia na podstawie zgłaszanych objawów oraz ustali, czy wystawienie e-recepty jest zasadne.
Po zakończeniu rozmowy z internistą/alergologiem otrzymasz czterocyfrowy kod do e-recepty. Lekarz przekaże Ci go w wiadomości SMS oraz na adres e-mail podany podczas rejestracji w serwisie MED24. Przekaż swój numer PESEL oraz kod do e-recepty farmaceucie w aptece, żeby wykupić niezbędne leki.
Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie
Wizyta 129 zł
Konsultacja internistyczna lub alergologiczna online, z możliwością uzyskania e-recepty to nowoczesna usługa telemedyczna, która pozwala zaoszczędzić dużo czasu. Już nie musisz wychodzić wcześniej z pracy, aby zdążyć na wizytę w przychodni. Nie musisz też tracić swojego wolnego czasu w kolejce do lekarza. Wystarczy smartfon z dostępem do Internetu, aby w komfortowych warunkach i bez wychodzenia z domu, porozmawiać ze specjalistą i zasięgnąć jego opinii w kwestii Twojego zdrowia. Porada lekarska w MED24 jest równie profesjonalna jak ta, którą otrzymałbyś w tradycyjnym gabinecie. W dodatku jest ona łatwo dostępna i bardziej przyjazna dla Twojego portfela niż prywatna wizyta u specjalisty. Sprawdź, jak szybko i wygodnie możesz uzyskać e-receptę bez wychodzenia z domu.
Standardowa e-recepta ma 30-dniowy termin ważności, który liczy się od daty wystawienia dokumentu. Wyjątkiem są antybiotyki, które trzeba wykupić w ciągu 7 dni. E-receptę zrealizujesz w dowolnej aptece na terenie kraju.
Bibliografia:
https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/30933/leaflet