Recepta online jest równoznacznym dokumentem, co recepta wystawiana stacjonarnie.
Choroby dermatologiczne i infekcje intymne wywoływane przez drobnoustroje stanowią istotny temat w kontekście zdrowia publicznego, wpływając na zarówno fizyczny, jak i emocjonalny stan pacjentów. Do ich leczenia często wykorzystuje się lek o nazwie Pimafucort. Dowiedz się więcej na temat zasad jego stosowania i możliwych skutków ubocznych.
Pimafucort to lek jest dostępny w postaci maści, który zawiera trzy substancje czynne: hydrokortyzon, natamycynę i neomycynę. Pierwsza z nich jest kortykosteroidem o działaniu przeciwzapalnym i obkurczającym naczynia krwionośne, co łagodzi objawy stanów zapalnych skóry i świądu. Natamycyna to antybiotyk o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego. Maść zawiera także neomycynę, czyli antybiotyk o działaniu grzybobójczym wobec drożdżaków z rodzaju Candida. Lek Pimafucor wydawany jest na receptę.
Pimafucort stosowany jest na infekcje intymne i powierzchniowe choroby skóry. Zalecany jest zwłaszcza w sytuacjach, gdy występują współistniejące zakażenia bakteryjne lub grzybicze. Lek może być stosowany miejscowo, aby zwalczać infekcje wrażliwe na antybiotyki. Dermatolodzy i wenerolodzy zalecają Pimafucort jako maść przeciwgrzybiczą i przeciwbakteryjną także w leczeniu zmian skórnych z towarzyszącym wysuszeniem, złuszczeniem lub pękaniem skóry, zwłaszcza w łojotokowym zapaleniu skóry.
O ile lekarz nie zaleci inaczej, niewielką ilość maści trzeba nanieść na chorobowo zmienioną powierzchnię skóry od 2 do 4 razy na dobę. Ze względu na to, że w składzie leku są antybiotyki, maść Pimafucort wolno stosować maksymalnie do 14 dni.
Nie należy stosować maści w przypadku pierwotnych zakażeń skóry wywołanych przez: bakterie, wirusy, grzyby lub pasożyty, a także, gdy występują choroby wrzodowe skóry, rany oparzeniowe, czy skutki uboczne stosowania kortykosteroidów: rozstępy, czy zanik skóry. Pacjenci z rybią łuska, młodzieńczym wypryskiem stóp, trądzikiem pospolitym, czy trądzikiem różowatym, a także pacjenci z alergią na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników również powinni unikać stosowania leku.
Podczas stosowania należy unikać kontaktu leku z oczami oraz nakładania w okolicy oczu, ponieważ może to doprowadzić do rozwoju jaskry lub zaćmy podtorebkowej. Stosowanie maści na duże powierzchnie skóry, szczególnie u dzieci lub pod opatrunkiem okluzyjnym (ściśle przylegającym do rany, aby chronić przed działaniem czynników zewnętrznych) , może wiązać się z ryzykiem zahamowania czynności kory nadnerczy.
Pacjenci wrażliwi na neomycynę, mogą również wykazywać nadwrażliwości na inne antybiotyki o podobnej budowie chemicznej: kanamycynę, paromomycynę, gentamycynę i inne antybiotyki aminoglikozydowe. Z tego powodu należy unikać stosowania leku długo oraz aplikowania go na rany lub uszkodzoną skórę, aby zapobiec działania ototoksycznego i nefrotoksycznego wynikającym z wchłaniania neomycyny do układu krążenia.
W przypadku wystąpienia nadkażenia lub nadmiernego wzrostu grzybów należy przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem, aby wdrożyć inny sposób leczenia.
Jeśli w czasie leczenia u pacjenta wystąpi nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich lekach, które obecnie przyjmuje, przyjmował ostatnio lub planuje stosować. Choć nie są znane interakcje Pimafucortu z innymi lekami, warto zachować ostrożność w łączeniu różnych farmaceutyków w czasie procesu leczenia.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, karmi piersią, podejrzewa, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku Pimafucort.
Ze względu na ryzyko ototoksycznego działania na płód, u kobiet w ciąży nie należy stosować preparatu na dużych powierzchniach skóry, długotrwale lub pod opatrunkiem okluzyjnym.
Producent leku wymienia następujące skutki uboczne, które zostały podzielone ze względu na częstotliwość występowania.
Rzadko (u mniej, niż 1 na 1000 osób) mogą wystąpić:
Rzadko (u mniej, niż 1 na 10 000 osób) mogą wystąpić:
Skutki uboczne, których częstotliwość jest nieznana:
Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. Nie stosować maści po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca. Pimafucort należy przechowywać w temperaturze powyżej 25 stopni.
Każdy lekarz z uprawnieniami do wykonywania zawodu może przepisać Pimafucort, jeśli uzna, że jest to za zasadne. Lek stosowany jest w różnych schorzeniach dermatologicznych i ginekologicznych. Dermatolog może przepisać maść w przypadku stanów zapalnych i infekcji skóry. Ginekolog może zalecić Pimafucort na infekcje intymne. Urolog może przepisać lek w przypadku zakażeń intymnych u mężczyzn.
Korzystając z usług telemedycznych, można uzyskać e-receptę na Pimafucort bez wychodzenia z domu. Jest to możliwe po wcześniejszej konsultacji lekarskiej przez Internet.
Aby uzyskać e-receptę, należy skonsultować się z lekarzem online. Cały ten proces może być zrealizowany w serwisie Med24. Jakie kroki należy podjąć, aby uzyskać receptę online?
Krok 1: Zaloguj się na swoje konto na platformie Med24. Jeśli nie masz jeszcze konta, załóż je w kilku prostych krokach.
Krok 2: Wybierz rodzaj usługi telemedycznej. Jeśli podejrzewasz u siebie infekcję skórną lub intymną, możesz skorzystać:
Krok 3: Wybierz preferowaną formę kontaktu z lekarzem, może to być wideokonsultacja, rozmowa telefoniczna lub kontakt przez czat.
Krok 4: Opłać konsultację i wgraj do naszego systemu swoją dokumentację medyczną (historia choroby, wypis ze szpitala, wykaz e-recept z IKP), jeśli takową posiadasz.
Krok 6: Poczekaj, aż lekarz się z Tobą skontaktuje. Lekarz podejmie trzy próby kontaktu, gdyby nie udało się mu połączyć za pierwszym razem. Podczas e-konsultacji lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad medyczny. Jeśli
Po konsultacji e-recepta zostanie przesłana w formie cyfrowej na Twój adres e-mail, SMS i będzie dostępna na Internetowym Koncie Pacjenta. Aby wykupić lek, podaj farmaceucie swój numer PESEL oraz kod do e-recepty.
Wizyta dostępna w ciągu 15 minut (system automatycznie przypisuje dyżurujących lekarzy)
Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie
Wizyta od 89 zł
E-recepta to szybkie, wygodne i bezpieczne rozwiązanie. Jest ona zawsze dostępna na Twoim smartfonie i pozwala zrealizować zakup leku w każdej aptece stacjonarnej. Dodatkowe zalety konsultacji lekarskiej online z możliwością uzyskania e-recepty to: oszczędność czasu, szybki i wygodny dostęp do lekarza i możliwość odbycia teleporady bez wychodzenia z domu.
E-recepta na antybiotyki jest ważna przez 7 dni od momentu jej wystawienia.
Bibliografia