Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard

Nebbud - recepta, jak stosować oraz jakie są skutki uboczne?

Recepta online jest równoznacznym dokumentem, co recepta wystawiana stacjonarnie. 

Nebbud to lek zawierający budezonid, który jest glikokortykosteroidem stosowanym w leczeniu astmy. Działa przeciwzapalnie, zmniejszając obrzęk i podrażnienie dróg oddechowych, co ułatwia oddychanie. Jest dostępny w postaci zawiesiny do inhalacji, co pozwala na bezpośrednie działanie w płucach. Lek Nebbud wydawany jest na receptę.

Charakterystyka Nebbud

Lek Nebbud to zawiesina do nebulizacji, której substancją czynną jest budezonid – glikokortykosteroid stosowany w celu zmniejszenia lub zapobiegania stanom zapalnym w obrębie płuc. Nebbud to preparat do stosowania wziewnego, co oznacza, że podaje się go bezpośrednio do dróg oddechowych za pomocą inhalatora lub nebulizatora.

Nebbud – jak działa i kiedy stosuje się ten lek?

Lek Nebbud stosuje się, aby długoterminowo kontrolować objawy astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Preparat pomaga zmniejszyć stan zapalny i obrzęk w płucach, co ułatwia oddychanie i zmniejsza uczucie duszności.

Działanie leku Nebbud na receptę

Lek Nebbud jest stosowany do inhalacji i działa przeciwzapalnie. Zawiera kortykosteroid, który zmniejsza stan zapalny w drogach oddechowych. Pomaga w leczeniu astmy oskrzelowej, łagodząc dokuczliwe objawy choroby.

Wskazania do stosowania leku Nebbud

Inhalacje Nebbud są stosowane w leczeniu przewlekłej astmy oskrzelowej, zwłaszcza u pacjentów, u których stosowanie inhalatorów proszkowych lub ciśnieniowych nie jest możliwe, lub gdy przynosi ono niezadowalające efekty terapeutyczne. Lek Nebbud jest także wskazany w terapii ciężkiego zapalenia krtani, znanego jako pseudokrupp. 

Pominięcie dawki leku

Jeśli zapomnisz przyjąć dawkę leku, zażyj ją jak najszybciej, gdy tylko sobie o tym przypomnisz. Nie stosuj podwójnej dawki, aby nadrobić tę pominiętą.

Skład leku Nebbud

Lek Nebbud w postaci zawiesiny do nebulizacji ma stężenie 0,25 mg/2 ml. Każda ampułka o pojemności 2 ml zawiera 0,25 mg budezonidu jako substancję czynną. Pozostałe składniki leku to: disodu edetynian, sodu chlorek, polisorbat 80, kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian i woda do wstrzykiwań. 

Nebbud – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować leku Nebbud u pacjentów uczulonych na którykolwiek składnik preparatu. Leku nie powinno się też podawać pacjentom, którzy mają napady duszności.

Nebbud a inne leki

Należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich aktualnie przyjmowanych lekach, w tym tych dostępnych bez recepty. Niektóre farmaceutyki mogą wzmocnić działanie leku Nebbud, dlatego lekarz musi mieć pełny obraz środków przyjmowanych przez pacjenta. Dotyczy to zwłaszcza:

  • leków przeciwgrzybiczych, takich jak ketokonazol i itrakonazol,
  • antybiotyków (erytromycyna i klarytromycyna),
  • innych leków wspomagających oddychanie,
  • estrogenów i steroidów antykoncepcyjnych,
  • leków na HIV (rytonawir i kobicystat),
  • stosowanych w leczeniu wrzodów żołądka (cymetydyna).

Nebbud w ciąży i okresie karmienia piersią

Nie ma dowodów na to, że stosowanie leku Nebbud w czasie ciąży jest szkodliwe dla matki lub dziecka. Należy za to skutecznie kontrolować astmę w podczas ciąży, ponieważ jej nasilenie może być niebezpieczne zarówno dla matki, jak i płodu. W czasie ciąży stosuje się najmniejszą możliwą dawkę leku Nebbud, a w przypadku zajścia w ciążę podczas kuracji tym roztworem, należy skonsultować się z lekarzem, by omówić szczegóły dalszego leczenia. 

Nebbud może być stosowany u kobiet karmiących piersią. Mimo że substancja czynna leku przenika do mleka matki, to nie wywołuje żadnych działań niepożądanych u dziecka, jeśli roztwór jest podawany w dawce terapeutycznej. 

Przechowywanie leku Nebbud

  • Przechowuj lek w miejscu niedostępnym dla dzieci. 
  • Nie używaj leku po upływie terminu ważności podanego na ampułce i pudełku. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca. 
  • Po otwarciu torebki z folii laminowanej, lek należy wykorzystać w ciągu 3 miesięcy. 
  • Po otwarciu ampułki lek należy zużyć ciągu 12 godzin. 
  • Przechowuj lek w temperaturze poniżej 25°C, najlepiej w oryginalnym opakowaniu.

Nebbud – refundacja

Odpłatność za roztwór do inhalacji Nebbud wynosi 30% we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach medycznych. Dzieci, seniorzy i kobiety w ciąży mogą otrzymać lek bezpłatnie, jeśli  mają wskazania do refundacji.

Nebbud – jak długo stosować?

Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Standardowa kuracja trwa zazwyczaj od 2 do 4 tygodni.

Jaki lekarz może wystawić e-receptę na Nebbud?

Receptę na Nebbud uzyskasz od lekarza rodzinnego, internisty, pediatry lub pulmonologa. Co ważne, dzięki usługom telemedycznym możesz skontaktować się z lekarzem przez Internet i otrzymać e-receptę na Nebbud po wcześniejszej teleporadzie, o ile lekarz uzna przepisanie tego leku za zasadne.

W jaki sposób możesz otrzymać i zrealizować e-receptę?

Po zakończeniu telewizyty pacjent otrzymuje od lekarza czterocyfrowy kod do e-recepty. Zostanie on udostępniony w wiadomości SMS oraz na adres e-mail, który został podany w procesie rejestracji. Wystarczy przekazać kod do e-recepty farmaceucie wraz z numerem PESEL pacjenta, aby wykupić przepisane leki. E-receptę można zrealizować w dowolnej aptece.

E-recepta krok po kroku w MED24

Aby uzyskać receptę online w MED24, zaloguj się na swoje konto pacjenta lub zarejestruj się na naszym portalu, jeśli jeszcze nie posiadasz swojego profilu. Utworzenie konta zajmie Ci mniej niż 2 minuty. Nie wymagamy żadnych skomplikowanych formalności. 

Następnie umów się na konsultację internistyczną w trybie Standardowym, jeżeli zależy Ci na swobodnym wyborze terminu wizyty. Usługa dostępna jest codziennie, od godziny 8:00 do 22:00. Najczęściej teleporada z internistą możliwa jest jeszcze w dniu rejestracji.

Jeżeli jednak pilnie potrzebujesz e-recepty lub musisz skontaktować się z lekarzem jak najszybciej poza standardowymi godzinami pracy specjalisty, umów się na konsultację internistyczną w trybie EXPRESS, która gwarantuje Ci kontakt z lekarzem w ciągu 15 minut od rejestracji. Również w nocy, weekendy i święta.

W przypadku, gdy potrzebujesz e-recepty dla swojego dziecka, skorzystaj z konsultacji pediatrycznej online. W każdej chwili możesz dodać dziecko do swojego prywatnego profilu pacjenta - zrobisz to w ustawieniach konta.

Oferujemy, aż trzy kanały komunikacji z naszymi lekarzami – wideorozmowę, rozmowę telefoniczną lub czat. Wybierz opcję, która odpowiada Ci najbardziej. Pamiętaj, że lekarz podejmie trzy próby kontaktu, więc nie przejmuj się, jeśli za pierwszym razem nie uda Ci się nawiązać połączenia.

Ostatnim krokiem jest opłacenie teleporady i dołączenie do systemu dokumentacji medycznej w postaci historii choroby, wyników badań, wypisu ze szpitala, orzeczenia/zaświadczenia lekarskiego lub wykazu e-recept w IKP. Jeśli posiadasz wymienione wyżej dokumenty, koniecznie wgraj je do naszego systemu, aby lekarz mógł się z nimi zapoznać przed wizytą.

W trakcie konsultacji online lekarz przeprowadzi wywiad medyczny i oceni Twój stan zdrowia na podstawie zgłaszanych objawów. Jeśli specjalista uzna, że wystawienie e-recepty jest zasadne, zaproponuje odpowiednie leczenie. E-receptę zrealizujesz w każdej aptece. Leki wykupisz po podaniu farmaceucie swojego numeru PESEL oraz kodu do e-recepty, który otrzymasz w wiadomości SMS i na maila po zakończeniu teleporady. 

Umów się i otrzymaj e-receptę na kontynuację leczenia

E-recepta kontynuacja Express

Wizyta 59 zł

Umów się na wizytę do specjalisty i otrzymaj e-receptę na nowy lek

E-recepta/Nowy Lek

Wizyta od 79 zł

Zalety e-recepty w MED24

Konsultacja internistyczna z możliwością otrzymania recepty online to przede wszystkim wygoda i oszczędność czasu. Dzięki takiej usłudze nie musisz nawet wychodzić z domu ani dezorganizować swojego planu dnia, aby spotkać się z lekarzem. Wystarczy, że sięgniesz po swojego smartfona lub laptopa i umówisz się na teleporadę w MED24 – w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca na świecie.

To duże udogodnienie dla osób pracujących, niepełnosprawnych, rodziców oraz seniorów, a także dla mieszkańców mniejszych miejscowości, którzy nierzadko muszą specjalnie jechać do miasta powiatowego lub wojewódzkiego, by uzyskać pomoc lekarza. Warto dodać, że opieka medyczna w MED24 nie różni się jakościowo od tej, która jest świadczona w stacjonarnych placówkach. Dobro pacjenta ma dla nas priorytetowe znaczenie. 

Recepta – najważniejsze informacje 

Recepta online jest ważna przez 30 dni, chyba że przepisany przez lekarza lek należy do grupy antybiotyków. Wówczas e-recepta ważna jest tylko przez 7 dni. Można zrealizować ją w każdej aptece na terenie kraju. 

Usługi w Med24

Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Dzieci od 3 r.ż. Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Dzieci od 12 r. ż. Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 20 min - 149 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Dzieci od 16 r.ż. Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 159 zł
Wizyta 20 min - 139 zł
Dzieci od 12 r.ż. Wizyta 20 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Dzieci od 15 r.ż. Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 99 zł
Wizyta 30 min - 99 zł
Wizyta 30 min - 149 zł
Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 99 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł

Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Zapalenie gardła - jak je rozpoznać?
Problemy sezonowe

Zapalenie gardła - jak je rozpoznać?

Większość pacjentów cierpi na wirusowe zapalenie gardła, ale możemy borykać się także z zapaleniem...
Sour throut
Zdrowie

Zapobieganie i leczenie infekcji ucha, nosa i gardła: wskazówki laryngologiczne

Ucho, nos i gardło to struktury położone bardzo blisko siebie. To właśnie ze względu na tę zależność...
Kaszel, gorączka i zapalenie gardła – czy to wirus RSV?
Zdrowie

Kaszel, gorączka i zapalenie gardła – czy to wirus RSV i dlaczego w jego przypadku wskazana jest konsultacja lekarska?

Sezon jesienno-zimowy sprzyja częstym infekcjom układu oddechowego. Nic zatem dziwnego, że...