Recepta online jest równoznacznym dokumentem, co recepta wystawiana stacjonarnie.
Masz wodnisty katar, ciągle kichasz i towarzyszy Ci nieprzyjemne uczucie zatkanego nosa? To typowe objawy zapalenia śluzówki nosa o charakterze alergicznym. W ich złagodzeniu może pomóc aerozol do nosa Nasometin, który jest wydawany na receptę. Dowiedz się więcej na temat tego leku.
Nasometin to lek w postaci aerozolu do nosa, który zawiera mometazonu furoinian. Należy on do grupy leków znanych jako kortykosteroidy. Nasometin jest stosowany w celu łagodzenia objawów zapalenia błony śluzowej nosa. Redukuje obrzęk śluzówki, świąd, podrażnienie, ilość wodnej wydzieliny z nosa oraz niweluje uczucie zatkanego nosa. Lek ma postać białej, jednorodnej zawiesiny, która znajduje się w plastikowej butelce z pompką. Dostępne są różne wielkości opakowań: 10 g (60 rozpyleń), 17 g (120 rozpyleń), 18 g (140 rozpyleń), 2 razy 18 g (140 rozpyleń). W każdym rozpyleniu znajduje się 50 mg substancji czynnej, czyli wspomnianego wyżej mometazonu furoinianu.
Nasometin a Pronasal - jaka jest różnica? Oba leki zawierają tę samą substancję czynną i stanowią dla siebie odpowiedniki. Oba preparaty wydawane są tylko na receptę.
Lek Nasometin stosuje się w leczeniu kataru siennego i całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa u dorosłych i dzieci powyżej 3. roku życia. Pomaga on w łagodzeniu objawów kataru siennego, który jest reakcją alergiczną na pyłki roślin, pleśnie i zarodniki grzybów. Spray do nosa Nasometin jest również skuteczny w leczeniu całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa, które może być spowodowane nadwrażliwością na roztocza, sierść zwierząt, pióra lub niektóre pokarmy. Dodatkowo Nasometin znajduje zastosowanie w leczeniu polipów nosa u dorosłych, gdzie zmniejsza stan zapalny i obkurcza polipy, poprawiając komfort oddychania przez nos. Jak stosować lek Nasometin?
Dawkowanie leku Nasometin zależy od dolegliwości i wieku pacjenta. W każdym przypadku musi być ono zgodne z zaleceniami lekarza.
Katar sienny i całoroczne alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa:
Polipy nosa:
Co zrobić, jeśli zdarzy Ci się pominąć dawkę leku?
Jeśli pacjent zapomniał o użyciu aerozolu do nosa, powinien zastosować lek jak najszybciej po przypomnieniu sobie o tym. Następnie należy kontynuować leczenie według wcześniejszych zaleceń. Nie należy stosować podwójnej dawki w celu uzupełnienia tej pominiętej. W jakich przypadkach nie powinno się stosować leku Nasometin?
Lek Nasometin nie powinien być stosowany w następujących przypadkach:
Przed rozpoczęciem stosowania leku Nasometin należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, jeśli pacjent:
Podczas stosowania leku Nasometin należy zachować ostrożność i skonsultować się z lekarzem, jeśli:
Długotrwałe stosowanie dużych dawek kortykosteroidów w postaci aerozolu do nosa może powodować skutki uboczne na skutek przenikania leku do organizmu.
Nasometin może wchodzić w interakcje z innymi lekami, dlatego należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie przyjmowanych lekach, także tych dostępnych bez recepty. Niektóre leki mogą zwiększać działanie Nasometinu. Dotyczy to szczególnie niektórych leków stosowanych w leczeniu HIV, takich jak rytonawir czy kobicystat.
Jeśli pacjent stosuje inne kortykosteroidy w formie tabletek lub zastrzyków na alergie, lekarz może zalecić ich odstawienie po rozpoczęciu leczenia Nasometinem. W niektórych przypadkach po odstawieniu takich leków mogą pojawić się następujące objawy: ból stawów, osłabienie, depresja, a także reakcje alergiczne, np. świąd czy zaczerwienienie skóry. W razie wystąpienia powyższych objawów należy skonsultować się z lekarzem.
Nie ma wystarczających informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku Nasometin u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Nie wiadomo, czy substancja czynna przenika do mleka matki. Kobiety w ciąży, karmiące piersią, planujące ciążę lub podejrzewające, że są w ciąży, powinny skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem stosowania tego leku.
Stosowanie leku Nasometin może wywołać określone działania niepożądane, choć nie u każdego pacjenta one wystąpią. Możliwe są reakcje alergiczne, w tym te poważne, takie jak obrzęk twarzy, języka lub gardła, trudności w oddychaniu, przełykaniu oraz pokrzywka. W takim przypadku należy natychmiast przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem. Szybką pomoc otrzymasz, korzystając z porady internistycznej EXPRESS w MED24. Lekarz skontaktuje się z Tobą w ciągu kilkunastu minut od rejestracji.
Częste (pojawiają się rzadziej niż u 1 na 10 osób) działania niepożądane przy stosowaniu leku Nasometin obejmują ból głowy, kichanie, krwawienie z nosa, ból nosa lub gardła, owrzodzenie błony śluzowej nosa oraz zakażenia dróg oddechowych.
Rzadziej mogą pojawić się takie objawy, jak wzrost ciśnienia w oku, zaćma, niewyraźne widzenie, uszkodzenie przegrody nosowej, zmiany smaku i węchu, a także trudności w oddychaniu lub świszczący oddech.
Lek Nasometin należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Nie wolno używać leku po upływie terminu ważności podanego na opakowaniu. Po otwarciu butelki lek można stosować przez 2 miesiące. Leku nie należy zamrażać. Niewykorzystane leki powinno się oddać do apteki, aby prawidłowo je zutylizować i nie szkodzić środowisku.
Receptę na Nasometin może wystawić każdy lekarz. Teraz dzięki usługom telemedycznym nie ma potrzeby rezerwowania wizyty w przychodni stacjonarnej. W trakcie teleporady lekarz, po przeprowadzeniu wywiadu medycznego, może zdecydować o zasadności przepisania e-recepty na Nasometin, jeśli uzna, że będzie on odpowiedni w leczeniu pacjenta.
Nasometin a Pronasal - jaka jest różnica? Oba leki zawierają tę samą substancję czynną i stanowią dla siebie odpowiedniki. Oba preparaty wydawane są tylko na receptę.
Aby uzyskać e-receptę odwiedź główną stronę internetową naszego serwisu i umów się na konsultację internistyczną lub alergologiczną w trybie STANDARD. Usługa dostępna jest codziennie, w godzinach od 8:00 do 22:00. Wybierz dogodny dla siebie termin e-wizyty z kalendarza specjalisty. Teleporada standardowa najczęściej realizowana jest jeszcze tego samego dnia.
Pilnie potrzebujesz e-recepty i nie chcesz czekać na wizytę planową? Skorzystaj z usługi e-recepta Express/Nowy lek. Ta opcja umożliwi Ci kontakt z dyżurującym lekarzem w ciągu 15 minut od rejestracji e-wizyty.
Do wyboru masz trzy kanały komunikacyjne z lekarzem – wideorozmowę, rozmowę telefoniczną lub czat. Wskaż ten, która odpowiada Ci najbardziej.
Po wybraniu rodzaju usługi oraz sposobu komunikacji z lekarzem opłać telewizytę. W kolejnym kroku możesz wgrać do naszego systemu swoją dokumentację medyczną (historię choroby, wyniki badań, wypis ze szpitala, orzeczenie/zaświadczenie lekarskie, opinię lekarską), aby lekarz mógł się z nią zapoznać przed rozmową.
Teleporada internistyczna/alergologiczna trwa około 10 minut. W tym czasie lekarz przeprowadzi wywiad medyczny i sprawdzi, czy wystawienie e-recepty jest zasadne.
Po zakończeniu konsultacji online z internistą/alergologiem otrzymasz od lekarza czterocyfrowy kod do e-recepty. Kod zostanie przesłany SMS-em oraz na Twój adres e-mail powiązany z kontem pacjenta. Aby wykupić przepisany lek, podaj farmaceucie czterocyfrowy kod wraz ze swoim numerem PESEL.
Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie
Wizyta 129 zł
Wybór platformy telemedycznej MED24 pozwala na szybkie i wygodne uzyskanie e-recepty bez wychodzenia z domu i czekania w kolejce do lekarza. Wystarczy telefon z dostępem do Internetu, aby skonsultować swój stan zdrowia ze specjalistą. Dzięki temu oszczędzasz czas i pieniądze, ponieważ nie musisz osobiście odwiedzać przychodni ani opłacać wizyty w prywatnym gabinecie. Teleporada lekarska w MED24 zapewnia komfort i elastyczność, ponieważ daje możliwość rozmowy z lekarzem o dowolnej porze, bez konieczności dezorganizowania swojego planu dnia. Z kolei cyfrowa forma recepty sprawia, że jest ona doskonale czytelna i niepodatna na zniszczenie.
Standardowa recepta jest ważna przez 30 dni od daty wystawienia dokumentu. Zrealizujesz ją w dowolnej aptece na terenie kraju. Wyjątkiem są antybiotyki, które trzeba wykupić w ciągu 7 dni od daty wystawienia e-recepty.
Bibliografia:
https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/29093/leaflet