Recepta online może zostać wystawiona przez specjalistę po konsultacji medycznej. Tylko specjalista może podjąć decyzje o wystawieniu recepty.
Migrena to przewlekłe schorzenie neurologiczne, które objawia się nawracającymi, silnymi bólami głowy, które często mają charakter jednostronny. Towarzyszyć im mogą dodatkowe symptomy, takie jak nudności, nadwrażliwość na światło, dźwięki czy zapachy. Bóle migrenowe mogą trwać od kilku godzin do kilku dni, a zwykłe środki przeciwbólowe, dostępne bez recepty, najczęściej nie są w stanie złagodzić dokuczliwych dolegliwości. W takiej sytuacji warto sięgnąć po silniejsze leki na migrenę podawane na zlecenie lekarza.
Migrena to choroba neurologiczna, która charakteryzuje się powtarzającymi się, silnymi i jednostronnymi bólami głowy, które mogą być poprzedzone różnymi objawami somatycznymi. Migrena dotyka nawet 15% populacji, przy czym kobiety chorują nawet trzy razy częściej niż mężczyźni. W szczególności dotyczy to pacjentek w wieku 25-35 lat.
Jakie są rodzaje migreny?
Najczęstszym rodzajem migreny jest migrena bez aury, która charakteryzuje się silnym, pulsującym bólem głowy. Mogą jej towarzyszyć nudności, światłowstręt lub nadwrażliwość na dźwięki, ale przed wystąpieniem bólu głowy, nie pojawiają się żadne sygnały, które zwiastują migrenę.
Etiologia migreny nie jest w pełni poznana, jednak uważa się, że ma ona złożone podłoże genetyczne i neurologiczne. Migreny mogą wynikać z nieprawidłowej aktywności mózgu, która wpływa na nerwy i naczynia krwionośne, prowadząc do nieprzyjemnych dolegliwości bólowych. Wśród czynników wyzwalających migrenę wymienia się m.in.:
U każdego pacjenta migrena może pojawiać się na skutek różnych bodźców. Z racji silnego nasilenia objawów tej choroby warto skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać skuteczne i nowoczesne leczenie.
Warto skonsultować się z lekarzem, gdy:
Jeśli bólowi głowy towarzyszą objawy, takie jak:
także nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty. Choć powyższe objawy są charakterystyczne dla migreny, mogą również pojawiać się przy innych schorzeniach neurologicznych.
Z regularnie powtarzającymi się, silnymi bólami głowy najlepiej zgłosić się do neurologa. Wspomniany wyżej specjalista ma doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu migren, może przeprowadzić dokładny wywiad oraz zlecić odpowiednie badania, aby wykluczyć inne schorzenia o podobnych objawach. Dodatkowo neurolog pomoże dobrać odpowiednie leczenie oraz strategie zapobiegania napadom migreny.
Przy diagnozowaniu migreny przeprowadza się:
Przy czym warto zaznaczyć, że badania obrazowe wykonuje się, jeśli istnieje podejrzenie innych poważniejszych przyczyn bólu głowy, np. guza mózgu czy udaru. Migrenę najczęściej diagnozuje się na podstawie subiektywnych odczuć pacjenta. Podczas wywiadu lekarz pyta o charakter bólu głowy, jego lokalizację, czas trwania, częstotliwość oraz czynniki, które mogą go wyzwalać. Zwraca uwagę na objawy towarzyszące, takie jak nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło czy dźwięki. Ważnym elementem jest również wykluczenie innych schorzeń, dlatego lekarz przeprowadza badanie fizykalne, sprawdzając funkcje neurologiczne pacjenta.
Aby uzyskać e-receptę, niezbędna jest konsultacja z lekarzem, którą można odbyć zarówno stacjonarnie, jak i online. Poniżej kroki, które należy podjąć, aby uzyskać e-receptę za pośrednictwem naszej platformy telemedycznej.
Krok 1: Wejdź na stronę MED24 i zaloguj się na swoje konto. Jeśli nie masz jeszcze konta, załóż je w kilku prostych krokach.
Krok 2: Wybierz rodzaj usługi telemedycznej. Pacjenci, którzy cierpią z powodu migrenowych bólów głowy, mogą w tym celu skorzystać z:
Krok 3: Wybierz preferowaną formę kontaktu z lekarzem, może to być wideokonsultacja, rozmowa telefoniczna lub kontakt przez. Lekarz podejmie trzy próby kontaktu w odstępie kilku minut.
Krok 4: Opłać konsultację.
Krok 5: Wgraj do systemu swoją dokumentację medyczną (historia choroby, zaświadczenie lekarskie, wypis ze szpitala, wyniki badań, wykaz e-recept z IKP), jeśli ją posiadasz. Lekarz zapozna się z nią przed rozmową.
W trakcie konsultacji lekarz przeprowadzi wywiad medyczny i oceni stan Twojego zdrowia. Na podstawie zebranych informacji specjalista zdecyduje, czy wystawienie e-recepty jest zasadne.
E-receptę otrzymasz w formie cyfrowej, natychmiast po zakończeniu e-wizyty, w formie wiadomości sms, e-mail lub będzie czekała na Ciebie w Internetowym Koncie Pacjenta. W aptece wystarczy podać farmaceucie PESEL oraz kod recepty, aby wykupić potrzebny lek.
Wizyta dostępna w ciągu 15 minut (system automatycznie przypisuje dyżurujących lekarzy)
Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie
Wizyta od 89 zł
E-recepta w MED24 to rozwiązanie, które gwarantuje oszczędność czasu i wygodę.
Pacjenci mogą uzyskać e-receptę bez konieczności osobistej wizyty u lekarza, natomiast jakość porady medycznej nie różni się od tej dostępnej w stacjonarnych placówkach.
E-recepta eliminuje też ryzyko zgubienia lub zniszczenia recepty papierowej. Dokument cyfrowy jest również zawsze doskonale czytelny.
Elektroniczny system recept automatycznie przesyła wszystkie informacje bezpośrednio do apteki, co przyspiesza proces realizacji recepty. Pacjent może otrzymać leki niemal natychmiast po wystawieniu e-recepty przez lekarza.
E-recepta na leki spoza grupy antybiotyków jest ważna przez 30 dni. Stosuj wykupiony lek zgodnie z zaleceniami lekarza.
Bibliografia