Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard

Gynoflor - recepta, jak stosować i jakie mogą być skutki uboczne?

Recepta online jest równoznacznym dokumentem, co recepta wystawiana stacjonarnie. 

Równowaga mikroflory bakteryjnej pochwy jest bardzo ważna dla utrzymania zdrowia intymnego, ponieważ chroni przed rozwojem infekcji i stanów zapalnych. Dominacja korzystnych bakterii, takich jak pałeczki kwasu mlekowego (Lactobacillus), pomaga utrzymać odpowiednie pH pochwy, co zapobiega nadmiernemu rozwojowi patogenów, takich jak grzyby czy bakterie chorobotwórcze. Zaburzenia tej równowagi mogą prowadzić do infekcji bakteryjnych (np. waginozy bakteryjnej) oraz grzybiczych (kandydoza pochwy), które powodują dyskomfort i mogą mieć poważniejsze konsekwencje zdrowotne, jeśli nie będą odpowiednio leczoneLek Gynoflor na receptę stosowany jest, aby pomóc odbudować i utrzymać prawidłową mikrobiotę pochwy. 

Gynoflor - co to jest za lek?

Gynflor to lek na receptę, którego składniki aktywne są identyczne z substancjami naturalnie występującymi w pochwie zdrowych kobiet. Na co pomaga lek Gynoflor? Jego głównym celem jest odbudowa flory bakteryjnej pochwy oraz regeneracja nabłonka. Tabletki dopochwowe zawierają dwie substancje czynne Lactobacillus acidophilus (bakterie kwasu mlekowego) oraz estriol (żeński hormon płciowy).

 

Lactobacillus acidophilus wspomaga odbudowę naturalnej flory bakteryjnej, co chroni przed infekcjami. Kwas mlekowy produkowany przez te bakterie tworzy kwaśne środowisko w pochwie, hamując rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych. 

  

Estriol jest estrogenem, który wspomaga regenerację nabłonka pochwy. Nawet w niskiej dawce, zawartej w leku Gynoflor poprawia ukrwienie, elastyczność i wilgotność pochwy, a dodatkowo wspiera rozwój Lactobacillus.

 

Dodatkowym składnikiem leku jest laktoza, która po fermentacji przez pałeczki kwasu mlekowego również pomaga w odbudowie naturalnej flory pochwy.  

 

Wskazania do stosowania Gynoflor 

Tabletki Gynofor są stosowane w następujących przypadkach: 

  • odbudowie flory bakteryjnej, po leczeniu stanu zapalnego środkami przeciwinfekcyjnymi lub chemioterapeutykami.
  • Łagodzeniu objawów menopauzy w pochwie, takich jak suchość lub podrażnienie, które są wynikiem spadku poziomu estrogenów, zwłaszcza w okresie około menopauzalnym.
  • Leczeniu wydzieliny z pochwy o nieznanej przyczynie (upławy) oraz łagodnych i umiarkowanych infekcji pochwy, gdzie nie ma potrzeby stosowania chemioterapii przeciwinfekcyjnej.

 

Dawkowanie leku Gynoflor na receptę

Dawkowanie leku Gynoflor zależy od rodzaju dolegliwości i powinno być ustalone przez lekarza. Standardowy schemat dawkowania wygląda następująco: 

  • odbudowa flory bakteryjnej i leczenie upławów, 1-2 tabletki dopochwowo dziennie przez 6-12 dni.
  • Zanikowe zapalenie pochwy, 1 tabletka dopochwowo dziennie przez 6-12 dni, a następnie 1 tabletka jako dawka podtrzymująca raz w tygodniu.

 

Tabletki należy wprowadzić głęboko do pochwy, najlepiej wieczorem przed snem, w pozycji leżącej z lekko ugiętymi kolanami. Jeśli pochwa jest bardzo sucha, przed zastosowaniem tabletki należy ją delikatnie zwilżyć wodą.

 

Podczas menstruacji leczenie należy przerwać, a następnie wznowić po zakończeniu krwawienia. Gdy stosowane są tabletki Gynofor, należy używać podpasek. 

 

W rzadkich przypadkach tabletka może się nie rozpuścić i zostać wydalona w całości, co nie jest szkodliwe, jednak może wpłynąć na skuteczność leczenia.  

 

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Gynoflor

W przypadku przyjęcia większej dawki należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Nie powinno się przyjmować podwójnej dawki, jeśli dla uzupełnienia pominiętej porcji leku.

 

Przeciwwskazania do stosowania leku

Tabletki Gynofor nie powinny być stosowane w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych schorzeń:

  • stwierdzony, podejrzewany lub przebyty rak piersi,
  • nowotwory zależne od estrogenów, np. rak endometrium (rak błony śluzowej macicy),
  • niewyjaśnione krwawienia z pochwy,
  • przerost endometrium (nadmierne pogrubienie błony śluzowej macicy), które nie było leczone,
  • zakrzepica krwi w żyłach (zakrzepica żył głębokich lub zatorowość płucna),
  • zaburzenia krzepnięcia krwi (niedobór białka C, białka S, lub antytrombiny),
  • choroby wywołane zakrzepami w żyłach: zawał serca, udar, dławica piersiowa,
  • zapalenie żył, obecne lub przebyte,
  • problemy podczas wcześniejszego stosowania preparatów zawierających estrogen, 
  • choroby wątroby (jeśli badania testów wątrobowych nie wróciły do normy),
  • żółtaczka, obecna lub przebyta w czasie ciąży,
  • dziedziczne zaburzenie krwi, np. porfiria,
  • choroby wątroby, takie jak zespół Rotora, zespół Dubina-Johnsona,    
  • choroby naczyniowe mózgu lub choroba wieńcowa,
  • otoskleroza (wrodzona głuchota),
  • endometrioza (rozrost błony śluzowy w macicy lub poza macicą), lub podejrzenie endometriozy,
  • niedojrzałość płciowa,
  • alergia na estriol, laktozę lub inne składniki leku.

Jeśli którykolwiek z tych stanów wystąpi po raz pierwszy w trakcie stosowania leku, należy natychmiast przerwać stosowanie preparatu i pilnie skontaktować się z ginekologiem.  

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Ulotka Gynoflor informuje, że przed rozpoczęciem stosowania leku należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ bolesność piersi, czy zwiększona ilość wydzieliny z pochwy mogą wskazywać na zbyt wysoką dawkę estrogenu.

U pacjentek w podeszłym wieku, zwłaszcza z chorobami nerek, serca czy wątroby, nadciśnieniem, padaczką, migreną, zakrzepami w przeszłości, endometriozą, dysplazją włóknisto-torbielowatą piersi lub cukrzycą lek należy stosować pod ścisłą kontrolą lekarza.

Należy natychmiast przerwać stosowanie preparatu i skontaktować się z ginekologiem w przypadku wystąpienia:

  • któregokolwiek ze schorzeń wymienionych w części Przeciwwskazania do stosowania leku.
  • żółtaczki (żółte zabarwienie skóry i oczu), mogą to być objawy choroby wątroby.
  • obrzęku twarzy, języka, gardła, trudności w przełykaniu, pokrzywki lub trudności w oddychaniu sugerujący obrzęk naczyniowo-ruchowy, 
  • znacznego wzrostu ciśnienia krwi (objawy to: ból głowy, uczucie zmęczenia, zawroty głowy)
  • migrenowego bólu głowy pojawiającego się po raz pierwszy,
  • ciąży,
  • objawów zakrzepów krwi, takich jak bolesny obrzęk, zaczerwienienie nóg, nagły ból w klatce piersiowej, trudności w oddychaniu.

 

To nie jest środek antykoncepcyjny. Pacjentki, które są mniej niż 12 miesięcy od ostatniej miesiączki, będą potrzebować dodatkowej antykoncepcji. W tym celu zaleca się konsultację ginekologiczną. 

HTZ a nowotwory 

Długie stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) z użyciem samych estrogenów może zwiększać ryzyko rozwoju raka endometrium. Nie ma pewności, czy takie ryzyko istnieje podczas długotrwałego stosowania Gynofloru. Lek ten w niewielkim stopniu wchłania się do krwi, co sprawia, że nie ma potrzeby dodawania progestagenu.

 

Dane wskazują, że lek nie zwiększa ryzyka raka piersi u kobiet, które nigdy na niego nie chorowały. Nie jest jednak jasne, czy lek można stosować u pacjentek z przebytym rakiem piersi. Należy regularnie badać piersi i skontaktować się z lekarzem, gdy wystąpią zmiany, takie jak:

  • Zapadnięcie się skóry
  • Zmiany w brodawce sutkowej
  • Widoczne lub wyczuwalne guzki

Nowotwory jajnika są rzadkie, ale w trakcie stosowania estrogenowej HTZ, ryzyko nieznacznie się zwiększa i wzrasta z wiekiem. U pacjentek w wieku 50-54 lat, które nie stosują hormonalnej terapii zastępczej, nowotwór jajnika zostaje zdiagnozowany u około 2 na 2000 pacjentek w ciągu 5 lat, natomiast u pacjentek stosujących HTZ liczba ta wynosi 3 na 2000. 

HTZ a serce i układ krążenia

Stosowanie HTZ zwiększa ryzyko powstania zakrzepów krwi w żyłach od 1,3 do 3 razy, zwłaszcza w pierwszym roku stosowania. Wystąpienie zakrzepów krwi może prowadzić do poważnych komplikacji, w tym bólu w klatce piersiowej, duszności, a nawet śmierci.

Pacjentki powinny poinformować lekarza, jeśli:

  • są unieruchomione z powodu operacji lub choroby czy urazu,
  • mają znaczną nadwagę (BMI > 30 kg/m²),
  • w rodzinie występowały przypadki zakrzepów krwi,
  • cierpią na toczeń rumieniowaty układowy lub zdiagnozowano u nich raka.

U kobiet w wieku 50-59 lat, które nie stosują HTZ, zakrzepy krwi w żyłach pojawiają się u 4-7 na 1000. W przypadku kobiet stosujących estrogenową HTZ liczba ta wynosi 5-8 na 1000.

Stosowanie wyłącznie estrogenowej HTZ nie zwiększa ryzyka zawału serca, ale ryzyko udaru jest 1,5-krotnie wyższe niż u kobiet niestosujących HTZ.

Gynoflor i inne leki

Przed stosowaniem tego preparatu, poinformuj lekarza o wszystkich lekach, również tych bez recepty, także o ziołach i suplementach diety, które przyjmujesz. To ważna informacja dla lekarza, ponieważ niektóre leki mogą wpływać na działanie preparatu. 

Antybiotyki (zarówno miejscowe, jak i ogólnoustrojowe) mogą osłabiać działanie leku. Choć tabletki Gynoflor są podawane miejscowo, a prawdopodobieństwo interakcji z innymi lekami jest minimalne, lek może wpływać na działanie innych leków podawanych dopochwowo. 

W trakcie stosowania preparatu nie należy stosować płukanek dopochwowych ani płukanek, ponieważ mogą zmieniać skuteczność terapii.  

Gynoflor a ciąża i karmienie piersią

Jeśli, pacjentka jest w ciąży, karmi piersią, podejrzewa, że może być w ciąży lub planuje ciążę, powinna skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem stosowania leku.

Gynoflor nie powinien być stosowany w trakcie ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciąże w trakcie stosowania leku, powinna natychmiast przerwać stosowanie leku i skonsultować się z ginekologiem. Choć dostępne dane są ograniczone, nie wykazano szkodliwego wpływu składników preparatu na ciążę, płód czy noworodka. Składniki leku: Lactobacillus acidophilus i estriol występują naturalnie w organizmie człowieka, a ich stężenia po zastosowaniu leku nie przekraczają poziomów obserwowanych przez kobiety po menopauzie. 

Lek nie powinien być stosowany podczas karmienia piersią.  

 

Skutki uboczne leku Gynoflor

Jak każdy lek, Gynoflor może wywoływać działania niepożądane, choć nie u każdej pacjentki wystąpią. Bezpośrednio po zaaplikowaniu może pojawić się lekkie pieczenie lub uczucie palenia, które ustępuje samoistnie i dotyczy 1% pacjentek. W tej sytuacji nie ma potrzeby przerywać leczenia, ale trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. 

 

W rzadkich przypadkach mogą wystąpić reakcje alergiczne, takie jak zaczerwienienie i swędzenie. W jednym przypadku stwierdzono alergię na liofilizat Lactobacillus zawarty w tabletkach. W razie jakichkolwiek objawów konieczna jest konsultacja z ginekologiem. 

Są choroby zgłaszane przez kobiety stosujące hormonalną terapię zastępczą, w postaci leków krążących we krwi, jednak ryzyko to dotyczy w mniejszym stopniu leków podawanych miejscowo takich jak, tabletki Gynoflor, mogą to być:

  • rak jajnika,
  • zakrzepy w żyłach nóg i płuc,
  • udar mózgu,
  • możliwa utrata pamięci, zwłaszcza jeśli HTZ, jest rozpoczęta po 65 roku życia.

Jak przechowywać lek?

Preparat leczniczy należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w temperaturze od 2°C do 8°C. W trakcie leczenia tabletki dopochwowe mogą być przechowywane od 6 do 12 dni w temperaturze pokojowej. 

Nie należy przechowywać leku po upływie daty ważności, który jest na blistrze. Termin ważności dotyczy ostatniego dnia wskazanego miesiąca.

Po upływie terminu należy zanieść przeterminowany preparat do apteki i umieścić go w specjalnym pojemniku, takie działanie pomaga chronić środowisko. 

Jaki lekarz może wystawić receptę na Gynoflor?

Każdy lekarz może wystawić receptę na Gynoflor, ale najczęściej robi to lekarz rodzinny, ginekolog lub internista. Dzięki usługom telemedycznym pacjentki mogą skorzystać ze zdalnej konsultacji lekarskiej z możliwością uzyskania e-recepty na Gynoflor. Należy pamiętać, że o wystawieniu recepty zawsze decyduje lekarz, który po przeprowadzeniu wywiadu medycznego i ocenie zdrowia pacjenta podejmuje decyzje o zasadności przepisania danego leku. 

E-recepta krok po kroku z Med24

Aby skorzystać z porady lekarskiej online z możliwością wystawienia e-recepty w MED24, postępuj według poniższych wskazówek.

Krok 1. Wejdź na stronę  Med24. Jeśli nie masz jeszcze konta, załóż je w kilku prostych krokach. Jeśli wcześniej korzystałeś z naszych usług, zaloguj się na swoje konto.

Krok 2. Wybierz rodzaj usługi. Jeśli dokuczają Ci objawy infekcji intymnej, możesz skorzystać:

  • konsultacji ginekologicznej STANDARD. Usługa umożliwi Ci kontakt ze specjalistą przez cały tydzień, w godzinach od 8:00 do 22:00 (wybierz preferowany termin wizyty z kalendarza specjalisty);
  • konsultacji internistycznej EXPRESS, jeśli chcesz uzyskać e-receptę po godzinie 22:00,
  • usługi E-recepta Express/Nowy Lek, jeśli chcesz uzyskać e-receptę w 15 minut i po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Krok 3. Wybierz sposób kontaktu z lekarzem: wideorozmowa, rozmowa telefoniczna, czat.

Krok 4. Opłać teleporadę.

Krok 5. Jeśli posiadasz dokumentację medyczną w postaci historii choroby, wyników badań, zaświadczenia/orzeczenia lekarskiego, wykazu e-recept w IKP, załącz ją do naszego systemu, aby lekarz mógł się z nią zapoznać przed rozmową. Nie musisz powtarzać tego kroku, jeśli podczas wcześniejszej teleporady udostępniłeś lekarzowi swoją dokumentację.

Krok 6. Poczekaj na kontakt ze strony lekarza. Specjalista podejmie 3 próby kontaktu w odstępie kilku minut. W czasie teleporady lekarz przeprowadzi wywiad medyczny i oceni Twój ogólny stan zdrowia. Uzyskanie e-recepty będzie możliwe wyłącznie w przypadku, gdy lekarz uzna to za zasadne. 

Umów się i otrzymaj e-receptę na kontynuację leczenia

E-recepta kontynuacja Express

Wizyta 59 zł

Umów się na wizytę do specjalisty i otrzymaj e-receptę na nowy lek

E-recepta/Nowy Lek

Wizyta od 79 zł

W jaki sposób otrzymasz i zrealizujesz receptę online?

Po zakończeniu konsultacji online otrzymasz od lekarza czterocyfrowy kod do e-recepty. Kod zostanie przesłany SMS-em oraz na Twój adres e-mail powiązany z kontem pacjenta. Aby wykupić przepisany lek, podaj farmaceucie czterocyfrowy kod wraz ze swoim numerem PESEL. 

Ginekolog Standard

Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie

Umów Wizytę Standard

Wizyta 139 zł

Lekarz ginekolog online - konsultacja i wizyta online z ginekologiem

Zalety e-recepty w Med24

Konsultacje lekarskie w MED24 oferują szereg zalet, które sprawiają, że są one wygodną alternatywą dla tradycyjnych wizyt lekarskich. Przede wszystkim umożliwiają one szybki dostęp do lekarza bez konieczności wychodzenia z domu, co oszczędza czas pacjentów. Teleporady można odbywać z dowolnego miejsca, o dogodnej  porze, co pozwala na lepsze zarządzanie swoim planem dnia.

Dzięki e-receptom pacjenci mogą natychmiast otrzymać potrzebne leki, bez konieczności wizyty w przychodni, ale po wcześniejszej rozmowie z lekarzem. Telemedycyna jest idealnym rozwiązaniem dla osób zapracowanych oraz tych, które mają ograniczoną mobilność, takich jak seniorzy, pacjenci niepełnosprawni czy kobiety w zaawansowanej ciąży.

Ponadto e-recepta online jest zawsze czytelna, nie zgubi się i nie zniszczy, co daje pewność jej prawidłowej realizacji. 

Recepta - najważniejsze informacje 

Standardowa recepta uzyskana w trakcie konsultacji lekarskiej online jest ważna 30 dni. Recepta online na antybiotyki jest ważna przez 7 dni.

Bibliografia:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/12408/leaflet

Ginekolog online - w czym Ci może pomóc?
Telemedycyna

Ginekolog online - w czym Ci może pomóc?

O co pyta ginekolog na pierwszej wizycie? Jakie badania krwi zleca ginekolog? Na co ginekolog może...
Cystit
Kobieta

Grzybica pochwy – przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Każda kobieta narażona jest na różnego rodzaju infekcje intymne. Rodzaj infekcji uzależniony jest od...

Jak przygotować się do konsultacji u ginekologa?

Konsultacja online u ginekologa to skuteczne rozwiązanie dla pacjentek, które oczekują szybkiej...

Usługi w Med24

Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Dzieci od 3 r.ż. Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Dzieci od 12 r. ż. Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 20 min - 149 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Dzieci od 16 r.ż. Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 159 zł
Wizyta 20 min - 139 zł
Dzieci od 12 r.ż. Wizyta 20 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Dzieci od 15 r.ż. Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 99 zł
Wizyta 30 min - 99 zł
Wizyta 30 min - 149 zł
Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 99 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł

Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć