Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard

Fortrans - recepta, jak stosować oraz jakie mogą być skutki uboczne?

Przed Tobą badanie diagnostyczne, np. kolonoskopia lub inne badanie obrazowe jelita grubego? Kluczowe dla uzyskania dokładnych wyników jest odpowiednie przygotowanie, w tym oczyszczenie jelit. Lek na receptę Fortrans, to lek w saszetkach, stosowany w celu oczyszczenia jelit przed badaniami.  Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać receptę online i dokładne instrukcje dotyczące jego stosowania oraz możliwych skutkach ubocznych

Fortrans - co to jest za lek?

Fortrans to lek dostępny na receptę, który stosuje się w celu dokładnego oczyszczenia jelit przed badaniami diagnostycznymi, takimi jak kolonoskopia, lub przed zabiegami chirurgicznymi w obrębie jelita grubego. Saszetki Fortrans zawierają substancje czynne o działaniu przeczyszczającym, które pomagają w usunięciu zalegających mas kałowych.

Oczyszczenie jelit przed badaniem jest kluczowe, ponieważ pozwala lekarzowi uzyskać wyraźny obraz wnętrza jelita grubego. Dzięki temu możliwa jest dokładna ocena stanu jelit i wykrycie ewentualnych zmian, takich jak polipy, stany zapalne czy nowotwory. Jeśli jelita nie są odpowiednio oczyszczone, resztki pokarmowe mogą zasłaniać obszary jelita, co utrudnia diagnostykę i może wymagać powtórzenia badania.

Jaki jest skład leku Fortrans?

Lek Fortrans, stosowany do oczyszczania jelit przed badaniami, zawiera następujące substancje czynne:

  • makrogol 4000, 
  • bezwodny siarczan sodu, 
  • wodorowęglan sodu, 
  • chlorek sodu,
  • chlorek potasu. 

Wśród substancji pomocniczych znajduje się sacharyna sodowa.

Każda saszetka leku Fotrans zawiera łącznie 73,69 g proszku. W zależności od potrzeb i zaleceń lekarza, możesz otrzymać receptę na całe opakowanie (4 saszetki) lub mniej.

Wskazania do stosowania leku Fortrans

Fortrans jest stosowany u dorosłych pacjentów w ramach przygotowania przed badaniami endoskopowymi, takimi jak kolonoskopia, badaniami radiologicznymi, a także przed zabiegami chirurgicznymi obejmującymi jelito grube, w tym okrężnicę.

Przeciwwskazania do stosowania leku Fortrans na receptę

Fortrans to lek na receptę, który nie może być stosowany przez wszystkich pacjentów. Przeciwwskazaniami do jego stosowania są:

  • uczulenie na substancje czynne i/lub pomocnicze,
  • odwodnienie lub ciężki stan ogólny pacjenta,
  • niektóre schorzenia, np. ciężka niewydolność serca, zaawansowane stadium choroby nowotworowej oraz inne choroby z towarzyszącą kruchością błon śluzowych,
  • ostra faza zapalna w przewlekłych schorzeniach jelit, takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG),
  • zwiększone ryzyko, podejrzenie lub obecność perforacji przewodu pokarmowego,
  • podejrzenie lub obecność niedrożności jelit,
  • spowolnione opróżnianie żołądka.

Lek Fortrans nie jest zalecany do stosowania u pacjentów poniżej 18. roku życia.

Fortrans i inne leki

Fortrans może wpływać na wchłanianie innych leków, zmieniając ich skuteczność terapeutyczną. Dlatego pamiętaj, aby poinformować lekarza o wszystkich stosowanych lekach – zarówno tych przyjmowanych na stałe, doraźnie, jak i o planowanych preparatach.

Ze względu na działanie przeczyszczające Fortransu, może on zmniejszać wchłanianie leków przyjmowanych doustnie. Szczególnie istotne jest to w przypadku takich leków jak digoksyna, leki przeciwpadaczkowe, pochodne kumaryny o działaniu przeciwzakrzepowym oraz leki immunosupresyjne.

Fortrans a ciąża i karmienie piersią

Fortrans stosuje się w ramach przygotowań do badań, takich jak kolonoskopia czy badania radiologiczne przewodu pokarmowego, które mogą być przeciwwskazane u niektórych ciężarnych lub karmiących piersią. Dlatego lek ten jest przepisywany wyłącznie w ściśle określonych przypadkach, gdy jest to niezbędne do diagnostyki chorób jelita grubego.

Fortrans a alkohol

Fortrans to lek przeczyszczający, który może wchodzić w niekorzystne interakcje z alkoholem. Połączenie obu substancji może prowadzić do:

  • odwodnienia – alkohol nasila diurezę (zwiększone oddawanie moczu), a Fortrans, ze względu na swoje działanie przeczyszczające, powoduje dodatkową utratę płynów z organizmu,
  • podrażnienia przewodu pokarmowego, które może objawiać się bólami brzucha,
  • istotnych zaburzeń elektrolitowych, co może prowadzić do osłabienia mięśni, skurczów, uczucia zmęczenia oraz zawrotów głowy.

Z tego względu, podczas stosowania leku Fortrans, unikaj spożywania alkoholu!

Jak stosować lek Fortrans na receptę?

Lek Fortrans należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Pamiętaj, aby dokładnie przestrzegać wskazówek dotyczących przygotowania i przyjmowania leku, aby zapewnić skuteczne oczyszczenie jelit.

Fortrans - dawkowanie u dorosłych

Fortrans to saszetki z proszkiem, które należy rozpuścić w wodzie (1 saszetka na 1 litr wody). Łączna dawka leku zależy od masy ciała – przyjmuje się, że 1 litr gotowego roztworu przypada na 15-20 kg masy ciała. Z tego względu, całkowita dawka dobowa wynosi zazwyczaj 3-4 litry roztworu, co odpowiada 3-4 saszetkom leku.

Lek Fortrans podaje się w dawkach podzielonych, na przykład:

  • 2 litry roztworu wieczorem w dniu poprzedzającym badanie i 1-2 litry rano w dniu badania,
  • 3 litry roztworu wieczorem w dniu poprzedzającym badanie i 1 litr rano w dniu badania.

Alternatywnie, można zastosować jednorazową dawkę 3-4 litrów w dniu poprzedzającym badanie, z opcjonalną godzinną przerwą po wypiciu 2 litrów roztworu.

Jak szybko wypijać Fortrans? Roztwór należy pić w tempie około 1 szklanki (250 ml) co 10-15 minut. Ostatnią dawkę zaleca się przyjąć na 3-4 godziny przed badaniem.

Osoby dorosłe, które stosują dietę niskosodową lub kontrolują spożycie potasu, powinny zwrócić uwagę na zawartość sodu (Na) i potasu (K) w diecie podczas stosowania leku Fortrans. Lek ten dostarcza znaczne ilości tych jonów, co jest istotne dla pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego oraz z ograniczoną funkcją nerek.

Fortrans - dawkowanie u dzieci

Fortrans jest przeciwwskazany do stosowania u dzieci oraz osób poniżej 18. roku życia.

Skutki uboczne Fortrans

Fortrans może powodować różne skutki uboczne, które występują z różną częstością.

Bardzo często (częściej niż u 1 na 10 pacjentów) mogą wystąpić:

  • nudności,
  • bóle brzucha,
  • wzdęcia.

Często (nie częściej niż u 1 na 10 pacjentów) mogą wystąpić wymioty.

Dodatkowo, u części pacjentów mogą wystąpić objawy alergiczne obejmujące skórę i błony śluzowe, jednak częstość ich występowania jest nieznana.

Fortrans - jak przechowywać ?

Fortrans należy przechowywać zgodnie z zaleceniami producenta, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Pamiętaj, aby przed zastosowaniem leku sprawdzić jego datę ważności!

Kto może wystawić receptę na Fortrans ?

Receptę na Fortrans w saszetkach może wystawić lekarz, pod warunkiem, że istnieją odpowiednie wskazania medyczne, np. planowany zabieg lub badanie diagnostyczne jelita grubego, takie jak kolonoskopia. Lek może zostać przepisany zarówno przez lekarza na podstawie skierowania na kolonoskopię, jak i przez specjalistę zlecającego to badanie endoskopowe. E-receptę na Fortrans można otrzymać także w trakcie konsultacji lekarskiej online, jeśli istnieją ku temu wskazania medyczne.

O czym powiedzieć lekarzowi, który przepisze Ci receptę na lek Fortrans?

Pamiętaj, że niektóre schorzenia wymagają większej ostrożności przy stosowaniu leku Fortrans, co może wpłynąć na sposób jego dawkowania.

Dlatego poinformuj lekarza, jeśli zmagasz się z:

  • chorobami serca, np. niewydolnością,
  • chorobami nerek,
  • zaburzeniami połykania lub istnieje u Ciebie ryzyko aspiracji,
  • ciężką chorobą ogólnoustrojową.

Pamiętaj również, aby poinformować lekarza o wszystkich stosowanych lekach, zwłaszcza o lekach moczopędnych (diuretykach), które mogą zwiększać ryzyko odwodnienia i/lub zaburzeń elektrolitowych w połączeniu z lekiem Fortrans.

Ile kosztuje Fortrans ?

Lek Fortrans nie znajduje się w wykazie leków refundowanych, dlatego jego cena może się różnić w zależności od apteki, w której zdecydujesz się zrealizować receptę.

Umów się i otrzymaj e-receptę na kontynuację leczenia

E-recepta kontynuacja Express

Wizyta 59 zł

Umów się na wizytę do specjalisty i otrzymaj e-receptę na nowy lek

E-recepta/Nowy Lek

Wizyta od 79 zł

E-recepta krok po kroku w Med24

Jeśli potrzebujesz e-recepty, możesz ją otrzymać dzięki platformie Med24, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Oto jak to zrobić krok po kroku:

  1. Wejdź na stronę główną serwisu Med24.
  2. Załóż konto lub zaloguj się – jeśli nie masz konta, zarejestruj się w kilku prostych krokach. Jeśli już posiadasz konto, po prostu  zaloguj się.
  3. Wybierz rodzaj usługi – zdecyduj, czy preferujesz konsultację w trybie Express (konsultacja w 15 minut z dyżurującym internistą) czy Standard (możliwość wyboru konkretnego specjalisty i terminu e- wizyty). Możesz też skorzystać z usługi E-recepta Express/ Nowy Lek.
  4. Wybierz formę kontaktu – zdecyduj, czy chcesz skontaktować się z lekarzem telefonicznie, przez czat czy wideo.
  5. Opłać wizytę – opłać konsultację online.
  6. Prześlij dokumentację medyczną – pamiętaj, aby przed konsultacją dołączyć do systemu swoją dokumentację medyczną, która pomoże lekarzowi dobrać odpowiednie leczenie.

W jaki sposób otrzymasz i zrealizujesz receptę online?

Po konsultacji z lekarzem otrzymasz 4-cyfrowy kod do e-recepty. Będzie on dostępny w wiadomości SMS oraz wiadomości e-mail wysłanej na adres podany podczas rejestracji. Przekaż farmaceucie kod do e-recepty i swój numer PESEL, by wykupić leki.

Umów konsultację z Internistą online

L4, e-zwolnienie Express

Wizyta dostępna w ciągu 15 minut (system automatycznie przypisuje dyżurujących lekarzy)

Umów Wizytę Express

 Wizyta Standard

Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie

Umów Wizytę Standard

Wizyta od 89 zł

Lekarz ginekolog online - konsultacja i wizyta online z ginekologiem

Zalety e-recepty w Med24

Konsultacja online w Med24 umożliwia uzyskanie e-recepty na podstawie szczegółowego wywiadu lekarskiego. Inne zalety tego rozwiązania to:

  • oszczędność czasu,
  • wygoda,
  • szybki termin e-wizyty,
  • łatwy dostęp do specjalisty,
  • opieka zdrowotna zgodna z wymogami Naczelnej Izby Lekarskiej
  • brak możliwości zgubienia lub zniszczenia recepty online

Recepta - najważniejsze informacje 

Recepta na lek spoza grupy antybiotyków jest ważna przez 30 dni od daty wystawienia. Zrealizujesz ją w każdej stacjonarnej aptece na terenie kraju.

Stomac flue
Kobieta

IBS (Zespół Jelita Drażliwego) – objawy, przyczyny i diagnostyka

Częste zaparcia, odbijanie, biegunki oraz uczucie przelewania się treści żołądkowej to dolegliwości...
Profilaktyka zdrowia dla mężczyzn. Zalecane badania profilaktyczne dla mężczyzn
Mężczyzna

Profilaktyka zdrowia dla mężczyzn. Zalecane badania profilaktyczne dla mężczyzn

Nie od dziś wiadomo, że regularne wykonywanie badań jest niezbędne dla utrzymania zdrowia w...
endokrinolog
Kobieta

Jakie badania na tarczycę pomogą ci szybko wykryć chorobę i podjąć skuteczne leczenie?

Kołatanie serca, bezsenność czy wahania wagi, czasem trudno zrozumieć, dlaczego ciało wysyła nam tak...

Usługi w Med24

Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Dzieci od 3 r.ż. Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Dzieci od 12 r. ż. Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 20 min - 149 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Dzieci od 16 r.ż. Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 159 zł
Wizyta 20 min - 139 zł
Dzieci od 12 r.ż. Wizyta 20 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Dzieci od 15 r.ż. Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 99 zł
Wizyta 30 min - 99 zł
Wizyta 30 min - 149 zł
Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 99 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł

Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć