Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard

Erdomed – recepta, jak stosować oraz jakie są skutki uboczne?

Recepta online jest równoznacznym dokumentem, co recepta wystawiana stacjonarnie. 

Ostre stany zapalne górnych i dolnych dróg oddechowych stają się szczególnie dokuczliwe w sezonie jesienno-zimowym. Dotyczą zarówno dzieci, jak i dorosłych. W takich przypadkach ważne jest nie tylko złagodzenie objawów, ale także skuteczne usunięcie zalegającego śluzu, który utrudnia oddychanie i może prowadzić do dalszych powikłań. Erdomed, lek na receptę, rozrzedza wydzielinę i ułatwia jej odkrztuszanie. Dzięki temu pomaga oczyścić drogi oddechowe, łagodząc objawy kaszlu i wspierając szybszy powrót do zdrowia.

Erdomed – co to za lek?

Erdomed jest lekiem stosowanym w leczeniu ostrych i przewlekłych chorób górnych dróg oddechowych, oskrzeli oraz płuc, którym towarzyszy nieprawidłowe wydzielanie i transport wydzieliny śluzowej. Stosuje się go także w zapobiegawczym leczeniu sezonowych zaostrzeń przewlekłego zapalenia oskrzeli. Lek Erdomed ma działanie wykrztuśne, za które odpowiedzialna jest substancja czynna preparatu – erdosteina.

Czym jest erdosteina? To pochodna aminokwasu metioniny, która zwiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych i sprawia, że staje się on mniej lepki. Ponadto erdosteina powoduje upłynnienie zalegającej wydzieliny, co ułatwia jej odkrztuszanie, a tym samym – wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych. 

Czy lek Erdomed jest na receptę? Tak, do zakupu tego preparatu konieczna jest recepta. Erdomed dostępny jest w dwóch postaciach – proszku do sporządzania zawiesiny doustnej (preparat zawiera 35 mg substancji czynnej/ml) oraz kapsułek (300 mg substancji czynnej w jednej kapsułce). Jak prezentuje się pełny skład leku Erdomed?

Skład leku Erdomed

Proszek Erdomed do sporządzania zawiesiny doustnej zawiera: 35 mg erdosteiny/ml, sacharozę, sodu benzoesan, karboksymetyloskrobię sodową, kwas cytrynowy bezwodny, sukralozę oraz substancje smakowe. W opakowaniu znajduje się 50 gramów proszku, który wystarcza do sporządzenia 100 ml zawiesiny doustnej. Proszek zapakowany jest w szklaną butelkę o pojemności 125 ml. 

Kapsułki Erdomed zawierają: 300 mg erdosteiny, powidon, celulozę mikrokrystaliczną, magnezu stearynian, żelatynę, tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek żółty (E172), indygotynę (E132). W opakowaniu znajduje się 10 lub 20 kapsułek. W jaki sposób dawkuje się lek Erdomed?

Dawkowanie leku Erdomed

Erdomed – proszek do sporządzania zawiesiny doustnej:

  • dawkowanie u dzieci powyżej 2. roku życia – 10mg/kg masy ciała, na dobę, w dwóch dawkach podzielonych,
  • dawkowanie według masy ciała:
    • od 15-20 kg – 2,5 ml dwa razy na dobę,
    • od 21-30 kg – 5 ml dwa razy na dobę,
    • powyżej 30 kg – 7,5 ml dwa razy na dobę.

Proszku do sporządzania zawiesiny doustnej Erdomed nie wolno stosować u dzieci poniżej 2 roku życia. Ponadto leku nie wolno podawać przed snem.

Erdomed – kapsułki 

Zalecana dawka dla dorosłych to jedna kapsułka 300 mg dwa razy na dobę. Leku nie można podawać dzieciom poniżej 12 roku życia. Kapsułek nie wolno zażywać przed snem. 

Jak przygotować zawiesinę Erdomed?

Aby przygotować zawiesinę Erdomed, należy dodać wodę w temperaturze pokojowej do butelki, aż do zaznaczonego na niej wgłębienia. Następnie trzeba dobrze wstrząsnąć butelką, aż powstanie rzadki, mętny płyn. Jeśli to konieczne, do roztworu można dodać jeszcze trochę wody, aby poziom płynu sięgał oznaczenia na butelce. W ten sposób uzyskuje się 100 ml gotowej zawiesiny. Roztwór należy przechowywać w lodówce w temperaturze od 2˚C do 8˚C, przez maksymalnie 15 dni. Przed każdym użyciem trzeba wstrząsnąć butelką, ponieważ zawiesina może się rozwarstwiać podczas przechowywania. 

Przeciwwskazania do stosowania leku Erdomed

Leku na receptę Erdomed nie wolno stosować u pacjentów uczulonych na którykolwiek ze składników preparatu. Wśród innych przeciwwskazań wymienia się:

  • zaburzenia czynności wątroby,
  • niewydolność nerek,
  • homocystynurię (zaburzenie metabolizmu aminokwasów).

Jak już zaznaczyliśmy wcześniej, proszku do sporządzania zawiesiny doustnej Erdomed nie stosuje się u dzieci poniżej 2 roku życia, natomiast kapsułek Erdomed nie wolno stosować u dzieci poniżej 12. roku życia. 

Erdomed – interakcje z innymi lekami

Nie należy jednocześnie stosować leku Erdomed z lekami przeciwkaszlowymi (zmniejszającymi odruch kaszlu), ponieważ może to doprowadzić do nagromadzenia się dużej ilości wydzieliny oskrzelowej w drogach oddechowych. W rezultacie stan pacjenta może pogorszyć się na skutek obniżenia wydolności oddechowej. Połączenie leków przeciwkaszlowych i sekretolitycznych jest szczególnie niebezpieczne, jeśli zostaną one podane przed snem. 

Erdomed a ciąża

O zastosowaniu leku Erdomed u kobiet ciężarnych decyduje lekarz. Potrzebujesz tego rodzaju porady medycznej? Umów się na konsultację internistyczną lub ginekologiczną online za pośrednictwem platformy MED24. 

Erdomed a alkohol

Dorośli pacjenci powinni unikać spożywania alkoholu w trakcie zażywania leku Erdomed. Alkohol osłabia działanie preparatu.

Skutki uboczne Erdomed

Jak każdy lek, tak i Erdomed może wywoływać pewne działania niepożądane, choć nie pojawią się one u każdego pacjenta. Wśród najczęściej zgłaszanych skutków ubocznych wymienia się:

  • nudności,
  • zgagę,
  • biegunkę,
  • zaparcia,
  • zaburzenia smaku,
  • suchość w jamie ustnej,
  • ból w nadbrzuszu,
  • ból głowy,
  • zawroty głowy,
  • gorsze samopoczucie.

Do rzadko występujących skutków ubocznych należy pokrzywka, wysypka, świąd, gorączka i brak odczuwania smaku. 

Kto przepisuje receptę na Erdomed?

Każdy lekarz może wystawić receptę na Erdomed, w tym internista lub pediatra (w przypadku dzieci), ale dzięki usługom telemedycznym nie trzeba już rezerwować wizyty w przychodni stacjonarnej. W trakcie teleporady lekarz, po przeprowadzeniu wywiadu medycznego, może zdecydować o przepisaniu recepty na Erdomed, jeśli uzna, że będzie to  lek odpowiedni w leczeniu pacjenta. 

E-recepta krok po kroku w MED24

  1. Zaloguj się na swoje konto pacjenta w MED24, a jeśli jeszcze go nie  posiadasz – zarejestruj się na naszym portalu i zyskaj dostęp do zdalnej opieki medycznej, która jest zgodna ze standardami Naczelnej Izby Lekarskiej.
     
  2. Jeśli  posiadasz dokumentację medyczną (historię choroby, wyniki badań, opinie/orzeczenia lekarskie, wypis ze szpitala) i chcesz uzyskać e-receptę, umów się na konsultację internistyczną(dorosły) lub pediatryczną(dziecko) w trybie standardowym. Usługa dostępna jest codziennie, w godzinach od 8:00 do 22:00. Wybierz termin, który najbardziej Ci odpowiada. Teleporada najczęściej realizowana jest jeszcze w dniu rejestracji wizyty.
     
  3. Jeśli nie posiadasz dokumentacji medycznej lub chcesz uzyskać e-receptę po godzinie 22.00, w weekend lub święta, umów się na konsultację internistyczną lub pediatryczną w trybie EXPRESS.
  4. Wskaż preferowaną metodę kontaktu z lekarzem. Do wyboru masz  wideorozmowę, rozmowę telefoniczną lub czat SMS. Lekarz podejmie  trzy próby kontaktu w odstępie kilku minut.
  5. Opłać teleporadę i wgraj do systemu swoją dokumentację medyczną, jeśli ją posiadasz.
  6. W czasie konsultacji internistycznej/pediatrycznej lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad medyczny i ustali, czy wystawienie recepty online jest zasadne.

Konsultacja z lekarzem to bardzo ważny aspekt usług telemedycznych. Daje Ci ona możliwość omówienia swoich wątpliwości ze specjalistą i zapytania go o rzeczy, które są dla Ciebie istotne. Czas trwania teleporady wynosi do 10 minut. Możesz ją odbyć z dowolnego miejsca – z domu, z pracy lub będąc na wakacjach. Zadbaj tylko o zapewnienie sobie komfortowych warunków do rozmowy z lekarzem.

Umów się i otrzymaj e-receptę na kontynuację leczenia

E-recepta kontynuacja Express

Wizyta 59 zł

Umów się na wizytę do specjalisty i otrzymaj e-receptę na nowy lek

E-recepta/Nowy Lek

Wizyta od 79 zł

W jaki sposób możesz otrzymać i zrealizować e-receptę?

Zaraz po zakończeniu konsultacji internistycznej otrzymasz od lekarza czterocyfrowy kod do e-recepty. Specjalista prześle Ci go w wiadomości SMS oraz na adres e-mail powiązany z Twoim kontem pacjenta w MED24. Wystarczy, że przekażesz powyższy kod farmaceucie wraz z numerem PESEL, by wykupić niezbędny lek. 

Umów konsultację z Internistą online

L4 online, e-zwolnienie Express

Wizyta dostępna w ciągu 15 minut (system automatycznie przypisuje dyżurujących lekarzy)

Umów Wizytę Express

 Wizyta Standard

Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie

Umów Wizytę Standard

Wizyta od 89 zł

Lekarz ginekolog online - konsultacja i wizyta online z ginekologiem

Zalety e-recepty w MED24

Konsultacja internistyczna online z możliwością uzyskania e-recepty online to wysokiej jakości usługa telemedyczna, dzięki której zaoszczędzisz mnóstwo czasu. Już nie musisz zwalniać się z pracy wcześniej, by stawić się w przychodni na umówioną godzinę. Wystarczy smartfon z dostępem do Internetu, by w komfortowych warunkach i bez wychodzenia z domu odbyć rozmowę z lekarzem. Porada medyczna w MED24 nie różni się od tej, którą uzyskałbyś w stacjonarnym gabinecie. Zdrowie, wygoda i bezpieczeństwo pacjentów stanowią dla nas najwyższą wartość.

Recepta– najważniejsze informacje

Standardowa e-recepta jest ważna przez 30 dni, licząc od daty jej wystawienia. E-receptę zrealizujesz w każdej stacjonarnej aptece na terenie kraju. 

Bibliografia:

https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/261/leaflet

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/9111/leaflet

Zapobieganie i leczenie infekcji ucha, nosa i gardła: wskazówki laryngologiczne

Ucho, nos i gardło to struktury położone bardzo blisko siebie. To właśnie ze względu na tę zależność...
Autumn
Zdrowie

Najczęstsze infekcje wirusowe jesienią

Spis treści: Jakie są najczęstsze infekcje jesienne? Jak rozpoznać infekcję jesienią? Jak rozpoznać...
zdrowie
Problemy sezonowe

Bezobjawowe zapalenie płuc - jak je rozpoznać i leczyć, aby uniknąć groźnych powikłań?

Czy wiesz, że istnieją poważne choroby, które w ogóle nie dają o sobie znać lub objawiają się w taki...

Usługi w Med24

Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Dzieci od 3 r.ż. Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Dzieci od 12 r. ż. Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 20 min - 149 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Dzieci od 16 r.ż. Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 159 zł
Wizyta 20 min - 139 zł
Dzieci od 12 r.ż. Wizyta 20 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Dzieci od 15 r.ż. Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 99 zł
Wizyta 30 min - 99 zł
Wizyta 30 min - 149 zł
Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 99 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł

Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć