Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
Lekarz pediatra online w 15 minut

Zentel - recepta, jak stosować i jakie mogą wystąpić skutki uboczne?

Recepta online jest równoznacznym dokumentem, co recepta wystawiana stacjonarnie. 

Zentel to lek przeciwpasożytniczy stosowany w leczeniu różnych zakażeń pasożytniczych, takich jak owsica, glistnica czy tasiemczyca. Preparat działa na szerokie spektrum pasożytów przewodu pokarmowego, pomagając w ich eliminacji z organizmu. Zentel jest stosowany zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, a jego skuteczność opiera się na zdolności do zakłócania metabolizmu pasożytów, co prowadzi do ich śmierci. Lek Zentel dostępny jest na receptę.

Charakterystyka leku Zentel 

Zentel działa przeciwko pasożytom ludzkiego przewodu pokarmowego, do nich należą:

  • owsiki (Enterobius vermicularis)
  • glista ludzka (Ascaris lumbricoides)
  • tęgoryjec dwunastnicy (Ancylostoma duodenale)
  • tęgoryjec amerykański (Necator americanus)
  • węgorek jelitowy (Strongyloides stercoralis)
  • włosogłówka (Trichuris trichiura)
  • tasiemiec (Taenia spp.)

Lek Zentel zakłóca funkcje komórek pasożytów, uniemożliwiając im tym samym przyswajanie substancji odżywczych, czyli głównie cukrów. W efekcie pasożyty obumierają i są wydalane z organizmu człowieka wraz z kałem.

Zentel występuje w dwóch postaciach, jako:

  • zawiesina doustna 400 mg/20 ml.
  • tabletki do rozgryzania i żucia 400 mg.

Tekturowe opakowania zawierają blistry 1 lub 100 tabletek, natomiast pojemniki plastikowe zawierają po 60 tabletek.

Skład leku Zentel

Zentel to lek, którego głównym składnikiem aktywnym jest albendazol. Dzięki temu, że preparat jest dostępny w formie tabletek i zawiesiny pozwala na łatwe stosowanie zarówno u dorosłych, jak i dzieci. 

Zentel w formie tabletek jest zazwyczaj dostępny w dawce 400 mg. Tabletki są okrągłe i łatwe do połknięcia. Można je stosować u dorosłych i dzieci powyżej 2 lat.

Oprócz albendazolu, lek zawiera również składniki pomocnicze, takie jak: skrobia kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, sodu laurylosiarczan, krzemionka koloidalna, powidon, sorbitol.

Zentel w formie zawiesiny jest dostępny w butelkach o pojemności 10 ml, zawierających 100 mg albendazolu na 5 ml zawiesiny. Zawiesina ma biały kolor i jest płynna, co ułatwia podawanie jej dzieciom i osobom, które mają trudności z połykaniem tabletek.

Substancje pomocnicze zawarte w zawiesinie Zentel to: kwas benzoesowy, kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian, polisorbat 80, krzemionka koloidalna, karmeloza sodowa, sorbitol, gliceryna, mannitol, esencja owocowa, woda oczyszczona.

Dawkowanie leku Zentel

Jak stosować Zentel? Czas trwania kuracji zależy od rodzaju zakażenia pasożytniczego. Poniżej znajdują się ogólne wytyczne dotyczące stosowania leku Zentel w leczeniu różnych infekcji pasożytniczych. W każdym przypadku należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza.

Leczenie owsików, glistnicy, tęgoryjca, węgorka jelitowego i włosogłówki, dorośli i dzieci powyżej 2 lat, jednorazowa dawka: 400 mg (1 tabletka lub odpowiednia ilość zawiesiny) jednorazowo.

Leczenie tasiemca (taeniasis) i wągrzycy (cysticercosis), dorośli i dzieci powyżej 2 lat, dawka: 400 mg (1 tabletka lub odpowiednia ilość zawiesiny) dwa razy dziennie przez 3 dni.

Leczenie giardiozy (lambliozy), dzieci od 2 do 12 lat, dawka: 400 mg (1 tabletka lub odpowiednia ilość zawiesiny) raz dziennie przez 5 dni.

 

Zentel dawkowanie tygodniowe

Tydzień 1. Leczenie owsików, glistnicy, tęgoryjca, węgorka jelitowego i włosogłówki

Poniedziałek - 400 mg jednorazowo

Wtorek - Nie przyjmować leku

Środa - Nie przyjmować leku

Czwartek - Nie przyjmować leku

Piątek- Nie przyjmować leku

Sobota- Nie przyjmować leku

Niedziela- Nie przyjmować leku

 

Tydzień 1. Leczenie tasiemca i wągrzycy

Poniedziałek - 400 mg rano i 400 mg wieczorem

Wtorek - 400 mg rano i 400 mg wieczorem

Środa - 400 mg rano i 400 mg wieczorem

Czwartek - Nie przyjmować leku

Piątek- Nie przyjmować leku

Sobota -  Nie przyjmować leku

Niedziela- Nie przyjmować leku

 

Tydzień 1. Leczenie lambliozy

Poniedziałek- 400 mg jednorazowo

Wtorek - 400 mg jednorazowo

Środa - 400 mg jednorazowo

Czwartek - 400 mg jednorazowo

Piątek- 400 mg jednorazowo

Sobota- Nie przyjmować leku

Niedziela- Nie przyjmować leku

Lekarz może dostosować dawkowanie w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Przyjmowanie Zentel z jedzeniem o dużej zawartości tłuszczy znacznie zwiększy jego skuteczność.

Po zakończeniu leczenia ponownie skontaktuj się z lekarzem w celu oceny skuteczności terapii farmakologicznej i wykonania ewentualnych badań laboratoryjnych.

Pominięcie dawki leku

Co należy zrobić, jeśli zapomnisz przyjąć dawkę leku Zentel? Jeśli przypomnisz sobie o pominiętej dawce stosunkowo szybko, przyjmij ją bez zbędnej zwłoki. W przypadku, gdy zbliża się już pora przyjęcia kolejnej dawki, pomiń tę zapomnianą. Nigdy nie przyjmuj podwójnej dawki w celu nadrobienia pominiętej dawki, ponieważ może to zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

 

Przedawkowanie leku

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Zentel?

Jeśli podejrzewasz, że mogło dojść do przedawkowania leku Zentel, 

skontaktuj się z lekarzem. Przyjęcie większej dawki preparatu niż zalecana może prowadzić do wystąpienia skutków ubocznych, takich jak np. nudności, wymioty, ból brzucha, bóle głowy, zawroty głowy i inne nietypowe objawy. 

Zentel - jakie są wskazania go stosowania leku?

Kiedy warto stosować Zentel? Lek na odrobaczanie Zentel jest skuteczny w przypadku następujących chorób:

  • Zakażenia owsikami, które często występuje u dzieci. Objawy to głównie nieprzyjemny świąd wokół odbytu, zwłaszcza w nocy.
  • Zakażenie glistą ludzką, objawy mogą obejmować bóle brzucha, nudności i nawet kaszel.
  • Nekotarioza, czyli zakażenie tęgoryjcem amerykańskim. Objawy to bóle brzucha, biegunka i zmęczenie.
  • Zakażenie tasiemcem, które może prowadzić do utraty wagi, bólu brzucha i znacznego osłabienia.
  • Trichuroza czyli zakażenie włosogłówką. Objawy to bóle brzucha, biegunka i utrata apetytu.
  • Ankylostomatoza, czyli zakażenie tęgoryjcem dwunastnicy. Objawy to niedokrwistość, osłabienie i biegunka.
  • Strongyloidoz, czyli zakażenie węgorkiem jelitowym. Objawy to biegunka, bóle brzucha i wysypki skórne.

Dlaczego warto skonsultować się z lekarzem? Zakażenia pasożytnicze to poważne problemy zdrowotne, które mogą prowadzić do różnych komplikacji. Osoby, których dieta bogata jest w słodycze i przetworzone słodkie przekąski, są szczególnie narażone na zakażenia i szybki rozwój chorób pasożytniczych.

Każdy przypadek jest inny, dlatego to lekarz powinien ocenić Twoje objawy i zalecić odpowiednie badania diagnostyczne, a potem - spersonalizowane leczenie. 

Zentel – przeciwwskazania

Zentel nie jest zalecany dla dzieci poniżej 2 roku życia ze względu na brak wystarczających badań dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności w tej grupie wiekowej.

Osoby, które miały reakcje alergiczne na albendazol (substancję czynną leku) lub jakikolwiek inny składnik preparatu, nie powinny go stosować. Objawy nadwrażliwości mogą obejmować wysypkę, świąd, obrzęk twarzy, trudności w oddychaniu i inne reakcje alergiczne.

Lek Zentel nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.

Zentel a inne leki

Zawsze informuj swojego lekarza o wszystkich lekach, suplementach i ziołach, które stosujesz. Należy unikać stosowania wyrobu farmaceutycznego Zentel z lekami przeciwdrgawkowymi, takimi jak karbamazepina, fenytoina i fenobarbital, ponieważ mogą one osłabiać jego działanie.

Zentel a alkohol

Zarówno Zentel, jak i alkohol są metabolizowane w wątrobie. Łączenie ich razem zwiększy obciążenie wątroby, co doprowadzi do problemów z jej funkcjonowaniem. Alkohol niekorzystnie wpływa na metabolizm leku i obniża jego skuteczność w zwalczaniu pasożytów. Dlatego podczas stosowania leku całkowicie zaprzestań spożywania alkoholu.

Działania niepożądane leku na receptę Zentel

Częste działania niepożądane

  • Bóle głowy
  • Bóle brzucha
  • Nudności 
  • Wymioty

Rzadkie działania niepożądane

  • Wysypka skórna
  • Świąd
  • Zawroty głowy

Ciężkie działania niepożądane

  • Reakcje alergiczne
  • Uszkodzenie wątroby
  • Zaburzenia krwi

Łagodne działania niepożądane

  • Przejściowe zmiany smaku
  • Uczucie zmęczenia
  • Biegunka

Jaki lekarz może wystawić receptę na Zentel?

Receptę na lek Zentel może wystawić lekarz pierwszego kontaktu, czyli internista lub lekarz rodzinny, który często jest pierwszym specjalistą konsultującym pacjenta z objawami zakażeń pasożytniczych. W niektórych przypadkach receptę mogą również przepisać inni specjaliści - np. pediatra, gdy lek jest stosowany u dzieci, lub parazytolog zajmujący się leczeniem chorób pasożytniczych. Czy można uzyskać e-receptę na Zentel bez wychodzenia z domu? Tak, korzystając z usług portali telemedycznych, można otrzymać e-receptę na Zentel, ale po wcześniejszym przeprowadzeniu przez lekarza szczegółowego wywiadu zdrowotnego i ocenie zasadności leczenia danym lekiem. 

E-recepta krok po kroku w MED24

Proces uzyskania e-recepty w MED24 jest prosty i przebiega w kilku krokach:

  • Najpierw należy wejść na stronę internetową MED24. Jeśli jesteś nowym pacjentem, trzeba założyć konto, co zajmuje tylko kilka minut. Jeśli masz już konto, wystarczy się zalogować.
     
  • Po zalogowaniu wybierasz rodzaj usługi, z której chcesz skorzystać. Pacjenci, którzy borykają się z zakażeniem pasożytniczym mogą zdecydować się na:
     
    • konsultację internistyczną w trybie Standard, która umożliwia kontakt z lekarzem w dowolnym terminie, w godzinach od 8:00 do 22:00 (należy  wybrać termin e-wizyty z kalendarza),
        
    • konsultację internistyczną w trybie Express, jeśli pacjent nie chce lub nie może czekać na wizytę planową (teleporada w 15 minut),
        
    • konsultację pediatryczną w wersji Standard lub Express, jeśli pacjentem jest dziecko,
       
  • W kolejnym kroku zdecyduj, w jaki sposób chcesz skontaktować się z lekarzem – masz do wyboru wideorozmowę, rozmowę telefoniczną lub czat.
  • Dokonaj płatności za wybraną usługę telemedyczną.
  • W kolejnym kroku zyskasz możliwość dodania swojej dokumentacji medycznej (historia choroby, wyniki badań, orzeczenie/zaświadczenie lekarskie, wypis ze szpitala) do naszego systemu.

Lekarz sam inicjuje kontakt z pacjentem. Podejmuje on trzy próby nawiązania połączenia w krótkich odstępach czasu, więc nie musisz martwić się, że przegapisz teleporadę. W czasie konsultacji lekarz przeprowadza wywiad medyczny i ocenia ogólny stan zdrowia pacjenta. Uzyskanie e-recepty jest możliwe tylko pod warunkiem, że lekarz uzna jej wystawienie za zasadne. 


 

Umów się i otrzymaj e-receptę na kontynuację leczenia

E-recepta kontynuacja Express

Wizyta 59 zł

Umów się na wizytę do specjalisty i otrzymaj e-receptę na nowy lek

E-recepta/Nowy Lek

Wizyta od 79 zł

W jaki sposób możesz otrzymać i zrealizować e-receptę?

Po zakończeniu telewizyty pacjent otrzymuje od lekarza czterocyfrowy kod do e-recepty. Zostanie on udostępniony w wiadomości SMS oraz na adres e-mail, który został podany w procesie rejestracji. Wystarczy przekazać kod do e-recepty farmaceucie wraz z numerem PESEL pacjenta, aby wykupić przepisane leki. E-receptę można zrealizować w dowolnej aptece.

Umów się na konsultację z Internistą online

Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie

Umów Wizytę Standard

Wizyta 89 zł

Wizyta online u lekarza specjalisty

Zalety e-recepty w MED24

Korzystanie z usług telemedycznych oferowanych przez MED24 ma kilka istotnych zalet. Oto one:

  • oszczędność czasu,
  • możliwość uzyskania e-recepty bez wychodzenia z domu i bez potrzeby oczekiwania w długiej kolejce do lekarza.
  • swobodny dostęp do profesjonalnej opieki zdrowotnej, która jest zgodna ze standardami Naczelnej Izby Lekarskiej,
  • konkurencyjne ceny usług telemedycznych,
  • komfort i wygoda pacjenta. 

Recepta  - najważniejsze informacje

Standardowy termin ważności e-recepty to 30 dni od daty wystawienia. Wyjątkiem są leki z grupy antybiotyków, które trzeba wykupić w 7 dni, licząc od daty wystawienia recepty.

 

Bibliografia

  1. Parazytologia medyczna. Kompendium. Morozińska-Gogol Jolanta, Wyd: PZWL 2016
  2. Choroby zakaźne i pasożytnicze T.1-4, Robert Flisiak, Wyd: Czelej 2020 

 

Bad stomac
Dziecko

Owsica – jak ją rozpoznać i skutecznie leczyć?

Owsica to choroba pasożytnicza, która dotyka osób w każdym wieku, choć najczęściej diagnozowana jest...
Choroba Leśniowskiego-Crohna – objawy, diagnoza, leczenie
Zdrowie

Choroba Leśniowskiego-Crohna – objawy, diagnoza, leczenie

Choroba Leśniowskiego-Crohna to schorzenie o podłożu autoimmunologicznym, które przeplata się...
Pills in the sun
Kobieta

Jak bezpiecznie zażywać antybiotyki?

Infekcje o podłożu bakteryjnym nierzadko wymagają zastosowania antybiotykoterapii. Ma ona na celu...

Usługi w Med24

Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Dzieci od 3 r.ż. Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Dzieci od 12 r. ż. Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 20 min - 149 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Dzieci od 16 r.ż. Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 159 zł
Wizyta 20 min - 139 zł
Dzieci od 12 r.ż. Wizyta 20 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Dzieci od 15 r.ż. Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 99 zł
Wizyta 30 min - 99 zł
Wizyta 30 min - 149 zł
Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 99 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł

Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć