Recepta online jest równoznacznym dokumentem, co recepta wystawiana stacjonarnie.
Zentel to lek przeciwpasożytniczy stosowany w leczeniu różnych zakażeń pasożytniczych, takich jak owsica, glistnica czy tasiemczyca. Preparat działa na szerokie spektrum pasożytów przewodu pokarmowego, pomagając w ich eliminacji z organizmu. Zentel jest stosowany zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, a jego skuteczność opiera się na zdolności do zakłócania metabolizmu pasożytów, co prowadzi do ich śmierci. Lek Zentel dostępny jest na receptę.
Zentel działa przeciwko pasożytom ludzkiego przewodu pokarmowego, do nich należą:
Lek Zentel zakłóca funkcje komórek pasożytów, uniemożliwiając im tym samym przyswajanie substancji odżywczych, czyli głównie cukrów. W efekcie pasożyty obumierają i są wydalane z organizmu człowieka wraz z kałem.
Zentel występuje w dwóch postaciach, jako:
Tekturowe opakowania zawierają blistry 1 lub 100 tabletek, natomiast pojemniki plastikowe zawierają po 60 tabletek.
Zentel to lek, którego głównym składnikiem aktywnym jest albendazol. Dzięki temu, że preparat jest dostępny w formie tabletek i zawiesiny pozwala na łatwe stosowanie zarówno u dorosłych, jak i dzieci.
Zentel w formie tabletek jest zazwyczaj dostępny w dawce 400 mg. Tabletki są okrągłe i łatwe do połknięcia. Można je stosować u dorosłych i dzieci powyżej 2 lat.
Oprócz albendazolu, lek zawiera również składniki pomocnicze, takie jak: skrobia kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, sodu laurylosiarczan, krzemionka koloidalna, powidon, sorbitol.
Zentel w formie zawiesiny jest dostępny w butelkach o pojemności 10 ml, zawierających 100 mg albendazolu na 5 ml zawiesiny. Zawiesina ma biały kolor i jest płynna, co ułatwia podawanie jej dzieciom i osobom, które mają trudności z połykaniem tabletek.
Substancje pomocnicze zawarte w zawiesinie Zentel to: kwas benzoesowy, kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian, polisorbat 80, krzemionka koloidalna, karmeloza sodowa, sorbitol, gliceryna, mannitol, esencja owocowa, woda oczyszczona.
Jak stosować Zentel? Czas trwania kuracji zależy od rodzaju zakażenia pasożytniczego. Poniżej znajdują się ogólne wytyczne dotyczące stosowania leku Zentel w leczeniu różnych infekcji pasożytniczych. W każdym przypadku należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza.
Leczenie owsików, glistnicy, tęgoryjca, węgorka jelitowego i włosogłówki, dorośli i dzieci powyżej 2 lat, jednorazowa dawka: 400 mg (1 tabletka lub odpowiednia ilość zawiesiny) jednorazowo.
Leczenie tasiemca (taeniasis) i wągrzycy (cysticercosis), dorośli i dzieci powyżej 2 lat, dawka: 400 mg (1 tabletka lub odpowiednia ilość zawiesiny) dwa razy dziennie przez 3 dni.
Leczenie giardiozy (lambliozy), dzieci od 2 do 12 lat, dawka: 400 mg (1 tabletka lub odpowiednia ilość zawiesiny) raz dziennie przez 5 dni.
Zentel dawkowanie tygodniowe
Tydzień 1. Leczenie owsików, glistnicy, tęgoryjca, węgorka jelitowego i włosogłówki
Poniedziałek - 400 mg jednorazowo
Wtorek - Nie przyjmować leku
Środa - Nie przyjmować leku
Czwartek - Nie przyjmować leku
Piątek- Nie przyjmować leku
Sobota- Nie przyjmować leku
Niedziela- Nie przyjmować leku
Tydzień 1. Leczenie tasiemca i wągrzycy
Poniedziałek - 400 mg rano i 400 mg wieczorem
Wtorek - 400 mg rano i 400 mg wieczorem
Środa - 400 mg rano i 400 mg wieczorem
Czwartek - Nie przyjmować leku
Piątek- Nie przyjmować leku
Sobota - Nie przyjmować leku
Niedziela- Nie przyjmować leku
Tydzień 1. Leczenie lambliozy
Poniedziałek- 400 mg jednorazowo
Wtorek - 400 mg jednorazowo
Środa - 400 mg jednorazowo
Czwartek - 400 mg jednorazowo
Piątek- 400 mg jednorazowo
Sobota- Nie przyjmować leku
Niedziela- Nie przyjmować leku
Lekarz może dostosować dawkowanie w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Przyjmowanie Zentel z jedzeniem o dużej zawartości tłuszczy znacznie zwiększy jego skuteczność.
Po zakończeniu leczenia ponownie skontaktuj się z lekarzem w celu oceny skuteczności terapii farmakologicznej i wykonania ewentualnych badań laboratoryjnych.
Co należy zrobić, jeśli zapomnisz przyjąć dawkę leku Zentel? Jeśli przypomnisz sobie o pominiętej dawce stosunkowo szybko, przyjmij ją bez zbędnej zwłoki. W przypadku, gdy zbliża się już pora przyjęcia kolejnej dawki, pomiń tę zapomnianą. Nigdy nie przyjmuj podwójnej dawki w celu nadrobienia pominiętej dawki, ponieważ może to zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Zentel?
Jeśli podejrzewasz, że mogło dojść do przedawkowania leku Zentel,
skontaktuj się z lekarzem. Przyjęcie większej dawki preparatu niż zalecana może prowadzić do wystąpienia skutków ubocznych, takich jak np. nudności, wymioty, ból brzucha, bóle głowy, zawroty głowy i inne nietypowe objawy.
Kiedy warto stosować Zentel? Lek na odrobaczanie Zentel jest skuteczny w przypadku następujących chorób:
Dlaczego warto skonsultować się z lekarzem? Zakażenia pasożytnicze to poważne problemy zdrowotne, które mogą prowadzić do różnych komplikacji. Osoby, których dieta bogata jest w słodycze i przetworzone słodkie przekąski, są szczególnie narażone na zakażenia i szybki rozwój chorób pasożytniczych.
Każdy przypadek jest inny, dlatego to lekarz powinien ocenić Twoje objawy i zalecić odpowiednie badania diagnostyczne, a potem - spersonalizowane leczenie.
Zentel nie jest zalecany dla dzieci poniżej 2 roku życia ze względu na brak wystarczających badań dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności w tej grupie wiekowej.
Osoby, które miały reakcje alergiczne na albendazol (substancję czynną leku) lub jakikolwiek inny składnik preparatu, nie powinny go stosować. Objawy nadwrażliwości mogą obejmować wysypkę, świąd, obrzęk twarzy, trudności w oddychaniu i inne reakcje alergiczne.
Lek Zentel nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.
Zawsze informuj swojego lekarza o wszystkich lekach, suplementach i ziołach, które stosujesz. Należy unikać stosowania wyrobu farmaceutycznego Zentel z lekami przeciwdrgawkowymi, takimi jak karbamazepina, fenytoina i fenobarbital, ponieważ mogą one osłabiać jego działanie.
Zarówno Zentel, jak i alkohol są metabolizowane w wątrobie. Łączenie ich razem zwiększy obciążenie wątroby, co doprowadzi do problemów z jej funkcjonowaniem. Alkohol niekorzystnie wpływa na metabolizm leku i obniża jego skuteczność w zwalczaniu pasożytów. Dlatego podczas stosowania leku całkowicie zaprzestań spożywania alkoholu.
Częste działania niepożądane
Rzadkie działania niepożądane
Ciężkie działania niepożądane
Łagodne działania niepożądane
Receptę na lek Zentel może wystawić lekarz pierwszego kontaktu, czyli internista lub lekarz rodzinny, który często jest pierwszym specjalistą konsultującym pacjenta z objawami zakażeń pasożytniczych. W niektórych przypadkach receptę mogą również przepisać inni specjaliści - np. pediatra, gdy lek jest stosowany u dzieci, lub parazytolog zajmujący się leczeniem chorób pasożytniczych. Czy można uzyskać e-receptę na Zentel bez wychodzenia z domu? Tak, korzystając z usług portali telemedycznych, można otrzymać e-receptę na Zentel, ale po wcześniejszym przeprowadzeniu przez lekarza szczegółowego wywiadu zdrowotnego i ocenie zasadności leczenia danym lekiem.
Proces uzyskania e-recepty w MED24 jest prosty i przebiega w kilku krokach:
Lekarz sam inicjuje kontakt z pacjentem. Podejmuje on trzy próby nawiązania połączenia w krótkich odstępach czasu, więc nie musisz martwić się, że przegapisz teleporadę. W czasie konsultacji lekarz przeprowadza wywiad medyczny i ocenia ogólny stan zdrowia pacjenta. Uzyskanie e-recepty jest możliwe tylko pod warunkiem, że lekarz uzna jej wystawienie za zasadne.
Po zakończeniu telewizyty pacjent otrzymuje od lekarza czterocyfrowy kod do e-recepty. Zostanie on udostępniony w wiadomości SMS oraz na adres e-mail, który został podany w procesie rejestracji. Wystarczy przekazać kod do e-recepty farmaceucie wraz z numerem PESEL pacjenta, aby wykupić przepisane leki. E-receptę można zrealizować w dowolnej aptece.
Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie
Wizyta 89 zł
Korzystanie z usług telemedycznych oferowanych przez MED24 ma kilka istotnych zalet. Oto one:
Standardowy termin ważności e-recepty to 30 dni od daty wystawienia. Wyjątkiem są leki z grupy antybiotyków, które trzeba wykupić w 7 dni, licząc od daty wystawienia recepty.
Bibliografia