Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
Lekarz pediatra online w 15 minut

Ozempic – recepta, jak stosować oraz jakie mogą wystąpić skutki uboczne?

Recepta online jest równoznacznym dokumentem, co recepta wystawiana stacjonarnie. 

Ozempic to nowoczesny lek przeciwcukrzycowy, który znajduje zastosowanie w farmakologicznym leczeniu cukrzycy typu II. Preparat  jest dostępny w formie zastrzyków do samodzielnego wykonania. Lek wspomaga utratę masy ciała, co jest dodatkową zaletą w przypadku pacjentów chorych na cukrzycę. Ozempic jest wydawany na receptę. Dowiedz się więcej na temat tego leku.

Charakterystyka preparatu Ozempic

Lek Ozempic dostępny jest w formie roztworu do wstrzykiwań, w trzech następujących dawkach: 0,25 mg, 0,5 mg oraz 1mg substancji czynnej o nazwie semaglutyd. W zestawie znajduje się jeden wstrzykiwacz o pojemności 1,5 ml oraz 4 igły. Substancja czynna leku Ozempic działa poprzez:

  • pobudzenie wydzielania insuliny,
  • hamowanie wydzielania glukagonu,
  • obniżenie poziomu cukru we krwi,
  • zwiększenie uczucia sytości,
  • obniżenie apetytu, zwłaszcza na produkty wysokotłuszczowe,
  • redukcję tkanki tłuszczowej.

Lek Ozempic stymuluje trzustkę do produkcji insuliny, a także wspomaga redukcję nadprogramowych kilogramów, co pomaga hamować rozwój cukrzycy typu II, której główną przyczyną jest nadwaga lub otyłość. 

Skład leku Ozempic

Główną substancją aktywną leku Ozempic jest semaglutyd. Jest to syntetyczny i genetycznie zmodyfikowany peptyd, który naśladuje działanie naturalnego hormonu GLP-1 w organizmie, pomagając kontrolować poziom cukru we krwi. Lek jest dostępny w formie zastrzyków do samodzielnego podania podskórnego – w udo, brzuch lub ramię.

Dawkowanie leku

Ozempic należy dawkować w następujący sposób: początkowo 0,25 mg raz na tydzień przez pierwsze 4 tygodnie. Następnie lekarz zaleci zwiększenie dawki do 0,5 mg raz na tydzień przez kolejne 4 tygodnie. Po upływie kolejnych 4 tygodni dawkę należy zwiększyć do 1 mg raz na tydzień. Jeśli to konieczne, lekarz może zalecić zwiększenie dawki do 2 mg raz na tydzień, po kolejnych 4 tygodniach. Nie należy stosować dawek większych niż 2 mg na tydzień. 

 

Pominięcie dawki leku

Jeśli pominiesz dawkę leku Ozempic, należy przyjąć ją jak najszybciej, gdy tylko sobie o tym przypomnisz, pod warunkiem, że od planowanego terminu nie minęło więcej niż 5 dni. Jeśli upłynęło więcej niż 5 dni, pomiń tę dawkę i przyjmij następną w zaplanowanym terminie. Nie należy przyjmować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej. 

Przedawkowanie leku

W przypadku przyjęcia dawki leku większej niż zalecana należy skontaktować się z lekarzem. Umów konsultację diabetologiczną w MED24, aby otrzymać pomoc jak najszybciej i bez wychodzenia z domu. Objawy przedawkowania Ozempicu mogą obejmować: nudności, wymioty, biegunkę i niski poziom cukru we krwi. 

Ozempic – przeciwwskazania i środki ostrożności

Lek nie może być stosowany u pacjentów nadwrażliwych na którykolwiek ze składników preparatu. Co istotne, leku Ozempic nie stosuje się u chorych na cukrzycę typu I, a także u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek lub wątroby.

Ozempic a inne leki

W czasie konsultacji z internistą lub diabetologiem koniecznie poinformuj lekarza o innych lekach, które przyjmujesz na stałe. Ozempic stosowany z pochodną sulfonylomocznika lub insuliną może zwiększać ryzyko hipoglikemii, czyli stanu, kiedy poziom cukru we krwi, jest zbyt niski. Dlatego też niezbędna jest weryfikacja wszystkich przyjmowanych przez Ciebie leków i ustalenie nowego sposobu dawkowania insuliny. 

Ozempic w ciąży i okresie karmienia piersią

Ozempic nie jest zalecany do stosowania w czasie ciąży. Brakuje wystarczających badań dotyczących bezpieczeństwa semaglutydu u kobiet w ciąży, a badania na zwierzętach wykazały potencjalne ryzyko dla płodu. Jeśli planujesz ciążę lub zaszłaś w nią podczas stosowania leku Ozempic, powinnaś jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który określi dalsze postępowanie terapeutyczne. Nie trać czasu i nie czekaj na wizytę w przychodni. Od razu skorzystaj z teleporady lekarskiej w MED24 i zapewnij sobie (i swojemu dziecku) fachowe wsparcie medyczne i bezpieczeństwo terapii przeciwcukrzycowej.

Nie należy stosować leku Ozempic w okresie laktacji, ponieważ nie wiadomo, czy przenika do pokarmu matki. 

Działania niepożądane leku Ozempic

Podczas stosowania leku Ozempic mogą wystąpić pewne skutki uboczne, jednak nie dotyczą one wszystkich pacjentów, którzy przyjmują ten lek. Korzyści wynikające z działania Ozempicu przewyższają potencjalne działania niepożądane. 

Hipoglikemia

Hipoglikemia to stan, w którym poziom cukru we krwi jest zbyt niski. Objawy typowe dla hipoglikemii to drżenie rąk, nadmierna potliwość, kołatanie serca, niepokój, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, a w ciężkich przypadkach – utrata przytomności. 

Skutki uboczne dla układu trawiennego

Lek Ozempic może powodować skutki uboczne dla układu trawiennego, takie jak nudności, biegunka, zaparcia, bóle brzucha, niestrawność oraz nadmierna produkcja gazów jelitowych. 

Bóle brzucha i zapalenie trzustki

Wśród działań niepożądanych, które mogą pojawić się podczas stosowania leku Ozempic, wymienia się ostre bóle brzucha oraz stan zapalny trzustki. W tym pierwszym przypadku należy szybko skontaktować się z lekarzem, a w tym drugim – konieczne jest odstawienie preparatu.

Retinopatia cukrzycowa

Ozempic nie jest bezpośrednio związany z retinopatią cukrzycową. Jednakże przy leczeniu cukrzycy kontrola poziomu cukru we krwi jest niezwykle ważna w zapobieganiu rozwoju tej choroby oczu. Pacjenci z cukrzycą są bardziej narażeni na rozwój retinopatii cukrzycowej, więc regularne monitorowanie zdrowia narządu wzroku i ścisła współpraca z lekarzem są niezbędne podczas stosowania Ozempicu. 

Inne działania niepożądane

  • zaburzenia smaku,
  • reakcje alergiczne np. wysypka na ciele,
  • zmiany skórne w miejscu wstrzyknięcia leku,
  • duszności (rzadko),
  • obrzęk nadciśnienie tętnicze (rzadko),
  • wstrząs anafilaktyczny (rzadko).

Przechowywanie leku Ozempic na receptę

Przechowuj Ozempic w lodówce, w temperaturze od 2°C do 8°C. Nie zamrażaj leku. Po otwarciu lek musi zostać wykorzystany w ciągu 6 tygodni.

Jaki lekarz może wystawić receptę na Ozempic?

Receptę na Ozempic może wystawić lekarz specjalizujący się w leczeniu cukrzycy, czyli diabetolog. W niektórych przypadkach wspomniany wyżej lek może również przepisać internista lub lekarz rodzinny, jeśli ma on doświadczenie w leczeniu cukrzycy typu 2. Decyzja o przepisaniu Ozempicu każdorazowo jest podejmowana na podstawie indywidualnej oceny stanu zdrowia pacjenta i jego potrzeb terapeutycznych, a leczenie jest prowadzone pod ścisłą kontrolą lekarza, aby monitorować jego skuteczność oraz ewentualne działania niepożądane. Dzięki usługom telemedycznym możliwe jest uzyskanie e-recepty na Ozempic po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, jeśli lekarz uzna to za zasadne To wygodna opcja dla pacjentów, którzy poszukują szybszego dostępu do specjalistów. 

Umów się i otrzymaj e-receptę na kontynuację leczenia

E-recepta kontynuacja Express

Wizyta 59 zł

Umów się na wizytę do specjalisty i otrzymaj e-receptę na nowy lek

E-recepta/Nowy Lek

Wizyta od 79 zł

E-recepta krok po kroku w MED24

Aby uzyskać e-receptę online, należy wejść na stronę internetową MED24 i zalogować się na swoje konto albo utworzyć nowe konto w krótkim procesie rejestracji (opcja dla osób, które nigdy wcześniej z usług serwisu MED24). Kolejne kroki, jakie należy podjąć, by otrzymać e-receptę po wcześniejszej konsultacji lekarskiej to:

  • wybór  rodzaju usługi:
     
    • konsultacja internistyczna w trybie Standard przeznaczona jest dla pacjentów, którzy posiadają dokumentację medyczną i którzy chcą  skorzystać z porady lekarskiej w dogodnym dla siebie terminie, w  godzinach od 8:00 do 22:00;
    • konsultacja diabetologiczna w trybie Standard przeznaczona jest dla osób, które chcą skorzystać z planowej e-wizyty u specjalisty w zakresie leczenia cukrzycy,
        
    • konsultacja internistyczna w trybie Express dostępna jest dla pacjentów,  którzy chcą uzyskać receptę online poza standardowymi godzinami  pracy naszych lekarzy lub w możliwie jak najkrótszym czasie (e-wizyta w 15 minut)
          
  • wybór  kanału komunikacji z lekarzem: wideorozmowa, rozmowa telefoniczna,  czat,
     
  • opłacenie wybranej usługi telemedycznej,
     
  • załączenie dokumentacji medycznej (historia choroby, wypis ze szpitala, wyniki  badań, orzeczenie/zaświadczenie lekarskie, wykaz e-recept na IKP), o ile pacjent ją posiada.

     

W MED24 to lekarz pierwszy inicjuje kontakt z pacjentem. Specjalista podejmuje trzy próby kontaktu w odstępie kilku minut, więc pacjent nie musi obawiać się, że przeoczy połączenie.

W czasie konsultacji lekarskiej online lekarz przeprowadza wywiad medyczny i każdorazowo sprawdza, czy wystawienie e-recepty jest zasadne.

 

Umów się na konsultację online

Wizyta Express

Wizyta dostępna w ciągu 15 minut (system automatycznie przypisuje dyżurujących lekarzy)

Umów Wizytę Express

 Wizyta Standard

Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie

Umów Wizytę Standard

Wizyta od 89 zł

Online consultation

W jaki sposób możesz otrzymać i zrealizować e-receptę?

Po zakończeniu konsultacji lekarskiej online pacjent otrzyma od lekarza czterocyfrowy kod do e-recepty. Zostanie on udostępniony w wiadomości SMS oraz na adres e-mail, który został podany w procesie rejestracji. Wystarczy przekazać kod do e-recepty farmaceucie wraz z numerem PESEL pacjenta, aby wykupić przepisane leki. E-receptę można zrealizować w dowolnej aptece.

Zalety e-recepty w MED24

W MED24 możesz otrzymać e-receptę w 15 minut (korzystając z usług Express) i bez potrzeby wychodzenia z domu. Dzięki wcześniejszej konsultacji lekarskiej online zyskasz pewność, że leczenie będzie prowadzone zgodnie z najnowszymi standardami medycznymi. W MED24 dbamy o Twój komfort i bezpieczeństwo. Korzystając z naszych usług oszczędzasz czas, energię i pieniądze na dojazdy do przychodni oraz konsultacje w prywatnych gabinetach specjalistów. Jednocześnie otrzymujesz bardzo dobrą opiekę medyczną zgodną ze standardami Naczelnej Izby Lekarskiej. 

Recepta – najważniejsze informacje

Recepta na lek spoza grupy antybiotyków zachowuje ważność przez 30 dni i możesz zrealizować ją w każdej stacjonarnej aptece. Do wykupienia preparatu niezbędny jest numer PESEL oraz kod do e-recepty, który otrzymasz od lekarza, po konsultacji online. 

Telemedycyna na wakacjach
Dieta

Z jakimi objawami warto zgłosić się do diabetologa?

Cukrzyca jest zaliczana do chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Diabetolog to lekarz specjalizujący się...
Jak utrzymać zdrowy poziom cukru we krwi? Z pomocą doświadczonego diabetologa!
Zdrowie

Jak utrzymać zdrowy poziom cukru we krwi? Z pomocą doświadczonego diabetologa!

Nagłe spadki energii, męczące wybudzenia w nocy, problemy ze zrzuceniem nadprogramowych kilogramów i...
Running
Zdrowie

Otyłość - czy jest niebezpieczna?

Otyłość i nadwaga to istotny problem zdrowotny, który również w naszym kraju zaczął gwałtownie...

Usługi w Med24

Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Dzieci od 3 r.ż. Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Dzieci od 12 r. ż. Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 20 min - 149 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Dzieci od 16 r.ż. Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 159 zł
Wizyta 20 min - 139 zł
Dzieci od 12 r.ż. Wizyta 20 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Dzieci od 15 r.ż. Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 99 zł
Wizyta 30 min - 99 zł
Wizyta 30 min - 149 zł
Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 99 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł

Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć