Recepta online jest równoznacznym dokumentem, co recepta wystawiana stacjonarnie.
Objawy alergii mogą skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego warto mieć pod ręką skuteczny lek, który zniweluje przykre dolegliwości i poprawi samopoczucie. Hitaxa, tabletki na receptę, to jeden z najczęściej polecanych farmaceutyków dla alergików.
Hitaxa to lek przeciwalergiczny wydawany na receptę, stosowany w leczeniu objawów alergii. Jest dostępny w kilku wariantach, które różnią się postacią oraz zawartością substancji czynnej. W aptekach można znaleźć Hitaxę w następujących formach:
Każda z tych form umożliwia dostosowanie leczenia do indywidualnych potrzeb pacjenta, co zapewnia skuteczną kontrolę objawów alergii.
Hitaxa w postaci syropu zawiera 0,5 mg desloratadyny w 1 ml roztworu doustnego. Pozostałe składniki to sodu cytrynian, sukraloza, kwas cytrynowy bezwodny, sorbitol ciekły, glikol propylenowy, hypromeloza, aromat Tutti Frutti oraz woda oczyszczona.
Hitaxa w postaci tabletek zawiera odpowiednio 2,5 mg lub 5 mg desloratadyny na tabletkę. Pozostałe składniki to poliakrylina potasowa, kwas cytrynowy jednowodny, żelaza tlenek czerwony (E 172), magnezu stearynian, kroskarmeloza sodowa, aromat Tutti Frutti (zawierający również glikol propylenowy), aspartam (E 951), celuloza mikrokrystaliczna, mannitol (suszony rozpyłowo) oraz potasu wodorotlenek do ustalenia pH.
Preparat Hitaxa należy stosować zgodnie ze wskazaniami lekarza lub farmaceuty. Dawkowanie zależy od wieku pacjenta i wynosi od 1,25 mg do 5 mg dziennie. Dorośli oraz nastolatkowie powyżej 12 roku życia powinni przyjmować 5 mg leku w jednorazowej dobowej dawce. Taka ilość odpowiada 10 ml roztworu, jednej tabletce ulegającej rozpadowi w jamie ustnej 5 mg lub dwóm tabletkom 2,5 mg.
Dzieci w wieku od 6 do 11 lat powinny przyjmować 2,5 mg raz na dobę, co odpowiada 5 ml roztworu lub jednej tabletce 2,5 mg. Dzieciom od 1 do 5 roku życia należy podawać lek w postaci roztworu doustnego w dawce 1,25 mg raz na dobę.
Hitaxa to lek pomocny w leczeniu objawów alergicznych ze strony układu oddechowego oraz alergii skórnych. Lek łagodzi kichanie, katar oraz łzawienie oczu związane z alergicznym nieżytem nosa. Hitaxa jest również stosowana w leczeniu przewlekłej pokrzywki idiopatycznej, która objawia się swędzeniem, zaczerwienieniem i wysypką na skórze. Lek może być stosowany zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, zgodnie z zaleceniami lekarza.
W przypadku pominięcia dawki leku pacjent powinien przyjąć ją jak najszybciej po zorientowaniu się, chyba że zbliża się pora przyjęcia kolejnej dawki. Wówczas zapomnianą dawkę należy pominąć i kontynuować dotychczasowy schemat leczenia.
U dzieci Hitaxa może wywoływać objawy ze strony układu pokarmowego np. biegunkę. U dorosłych zaobserwowano zmęczenie, suchość w jamie ustnej i bóle głowy.
Bardzo rzadko po przyjęciu leku zdarzają się: ciężkie reakcje alergiczne, wysypka, przyspieszone bicie serca, kołatanie serca, nudności, wymioty, bóle brzucha, rozstrój żołądka, biegunka, senność, bezsenność, zawroty głowy, omamy, niepokój z nadmierną aktywnością ruchową, drgawki, bóle mięśni, zapalenie wątroby oraz zmiany w wynikach badań czynności wątroby.
Lek Hitaxa Fast nie jest przeznaczony dla dzieci poniżej 1 roku życia, kobiet w ciąży oraz kobiet karmiących piersią. Nie stosuje się go także u pacjentów nadwrażliwych na którykolwiek składnik preparatu.
Zaleca się konsultację z lekarzem w celu dokładnej oceny interakcji leku Hitaxa z innymi lekami przed rozpoczęciem terapii.
Leku Hitaxa nie stosuje się u kobiet ciężarnych oraz w okresie laktacji.
Osoby stosujące ten lek powinny unikać prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz obsługiwania urządzeń, jeśli odczuwają skutki uboczne w postaci senności i spadku koncentracji. Są to jednak odosobnione przypadki.
Każdy lekarz może wystawić receptę na lek Hitaxa, jednak najczęściej robią to interniści, alergolodzy oraz pediatrzy w przypadku dzieci. Co warto zaznaczyć, nie trzeba osobiście spotykać się z lekarzem, by odbyć konsultację. Dzięki teleporadzie medycznej przez Internet można uzyskać e-receptę na Hitaxa bez wychodzenia z domu, pod warunkiem, że lekarz uzna, że przepisanie tego leku jest zasadne.
Recepta jest ważna przez 30 dni. Zrealizujesz ją w dowolnej aptece. Jeśli w czasie przyjmowania leku wystąpią u Ciebie niepokojące objawy, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie
Wizyta 129 zł
Po zakończeniu teleporady lekarz prześle Ci czterocyfrowy kod do e-recepty. Otrzymasz go w wiadomości SMS oraz na adres e-mail powiązany z Twoim kontem w serwisie MED24. Przekaż kod do e-recepty i swój numer PESEL farmaceucie, by wykupić przepisany lek.
Korzystając z usług MED24 oszczędzasz mnóstwo czasu. Nie musisz odwiedzać przychodni, prywatnych gabinetów lekarskich ani czekać w kolejce do specjalisty. To ty decydujesz o terminie wizyty i sposobie kontaktu z lekarzem. Możesz odbyć e-konsultację w domu, w pracy lub będąc na wakacjach. Recepta w formie cyfrowej jest zawsze czytelna i gotowa do realizacji – nie zniszczy się i nie zgubi, a dzięki wcześniejszej konsultacji ze specjalistą, masz pewność, że lek został prawidłowo dobrany do Twoich potrzeb i aktualnego stanu zdrowia.
Bibliografia:
Alergologia w praktyce klinicznej Część 1, redakcja naukowa: Karina Jahnz-Różyk, Maciej Kupczyk, Radosław Gawlik, (2023) Wyd. PZWL
Alergologia w praktyce klinicznej Część 2, Karina Jahnz-Różyk, Maciej Kupczyk, Radosław Gawlik, (2023) Wyd. PZWL
Alergologia, Redakcja naukowa: Krystyna Obtułowicz, Wyd. PZWL 2023
Analiza przypadków klinicznych w alergologii, Redakcja naukowa: Jerzy Kruszewski, Wyd. PZWL 2024
https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/28067/leaflet