Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
Lekarz pediatra online w 15 minut

E-recepta na Clatra
w 15 minut!

Recepta online jest równoznacznym dokumentem, co recepta wystawiana stacjonarnie. 

Clatra zyskała popularność jako skuteczny lek przeciwhistaminowy, który pomaga dzieciom i dorosłym radzić sobie z objawami alergii. Działa szybko i przynosi ulgę, co czyni ją popularnym wyborem wśród osób cierpiących na alergie sezonowe i przewlekłe. W przeciwieństwie do niektórych leków starszej generacji Clatra nie powoduje senności. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące Clatry.

Skład leku Clatra na receptę

Głównym składnikiem aktywnym Clatry jest bilastyna, która blokuje działanie histaminy, substancji, którą organizm uwalnia w odpowiedzi na alergeny, takie jak pyłki roślin, kurz czy sierść zwierząt. Histamina jest odpowiedzialna za wywoływanie objawów alergii, takich jak kichanie, swędzenie, katar oraz łzawienie oczu. 

Clatra jest dostępna w kilku postaciach. Najczęściej spotykana forma to tabletki 20 mg. Tabletki są białe, okrągłe i łatwe do połknięcia. Dostępna jest również postać roztworu doustnego 2,5 mg/ml. Roztwór jest przezroczysty i ma łagodny smak, co ułatwia jego przyjmowanie, zwłaszcza u dzieci.

Kiedy najczęściej stosuje się lek Clatra?

Lek Clatra stosuje się w celu łagodzenia objawów występujących przy katarze siennym i alergicznym nieżycie nosa. Wspomniany wyżej farmaceutyk pomaga zmniejszyć takie dolegliwości jak: kichanie, świąd nosa, katar, uczucie zatkanego nosa oraz zaczerwienienie i łzawienie oczu. Ponadto lek Clatra wykazuje skuteczność w leczeniu swędzących wysypek skórnych, takich jak pokrzywka czy bąble.

Dawkowanie leku przeciwhistaminowego Clatra 

Preparat należy przyjmować na czczo, najlepiej rano. Lek zażywa się na godzinę przed lub 2 godziny po posiłku. Do popicia należy stosować wodę. Nie należy łączyć leku z sokiem grejpfrutowym, ponieważ obniża to jego skuteczność. Ten efekt może dotyczyć również innych soków owocowych, dlatego zaleca się unikanie ich w czasie przyjmowania leku.

Lek należy dawkować zgodnie z zaleceniami lekarza. Dla dorosłych oraz dzieci powyżej 12 roku życia zalecana dawka wynosi 20 mg, czyli jedna tabletka dziennie. Dzieci w wieku od 6 do 11 lat, które ważą co najmniej 20 kg, powinny przyjmować preparat Clatra w dawce 10 mg, czyli pół tabletki dziennie. Dla dzieci młodszych lub o niższej wadze, lek nie jest zalecany.

W przypadku leczenia pokrzywki długość terapii zależy od rodzaju i przebiegu choroby. Jeśli powodem leczenia jest alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek, lek należy stosować tylko w okresie, kiedy pacjent jest narażony na kontakt z alergenami. W przypadku sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, lek można przyjmować aż do ustąpienia objawów, a następnie wznowić leczenie w razie nawrotu dolegliwości. 

Jeśli zapomnisz przyjąć dawkę leku, weź ją tak szybko, jak tylko sobie o niej przypomnisz. Jeżeli jednak zbliża się pora przyjęcia kolejnej dawki, pomiń tę zapomnianą i kontynuuj zwykły schemat dawkowania. Nie należy przyjmować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej.

W przypadku przedawkowania leku natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub udaj się do najbliższego szpitala. Objawy przedawkowania mogą obejmować nasilone działania niepożądane, takie np. jak zawroty głowy.

Przeciwwskazania do stosowania leku Clatra

Istnieją pewne przeciwwskazania, które trzeba wziąć pod uwagę. Lek nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 6 roku życia. Ponadto osoby, które są uczulone na jakikolwiek składnik leku, w tym substancję czynną bilastynę, powinny unikać jego stosowania, ponieważ mogą wystąpić reakcje alergiczne.

Clatra nie jest również zalecana dla osób, które mają problemy z nerkami lub wątrobą. Zaburzenia czynności tych narządów mogą wpływać na sposób, w jaki lek jest metabolizowany i wydalany z organizmu, co może prowadzić do poważnych skutków ubocznych.

Osoby przyjmujące inhibitory P-glikoproteiny powinny unikać stosowania Clatry. Te leki mogą wchodzić w interakcje z bilastyną.

Clatra a inne leki

Lek na receptę Clatra, tak jak wszystkie leki, może wchodzić w reakcję z  innymi farmaceutykami, które są stosowane przez pacjenta w tym samym czasie. Poinformuj lekarza:

  • jeśli przyjmujesz ketokonazol, lek przeciwgrzybiczy, może on wpływać na sposób, w jaki Clatra jest metabolizowana w organizmie i tym samym zwiększać ryzyko skutków ubocznych.
  • Diltiazem, stosowany przy chorobie wieńcowej, może również wpływać na metabolizm Clatry. Interakcja między tymi lekami może prowadzić do potencjalnych problemów zdrowotnych.
  • Cyklosporyna, stosowana na reumatoidalne zapalenie stawów, choroby autoimmunologiczne i atopowe zapalenie skóry, może zwiększać stężenie bilastyny w organizmie oraz ryzyko działań niepożądanych i wymaga dostosowania dawkowania przez lekarza.
  • Rifampicyna, lek stosowany w leczeniu gruźlicy, zmniejsza skuteczność Clatry, ponieważ przyspiesza metabolizm bilastyny, co prowadzi do jej szybszego usuwania z organizmu.
  • Rytonawir, lek stosowany w leczeniu infekcji wirusem HIV, może zwiększać stężenie bilastyny we krwi, co z kolei może prowadzić do zwiększonego ryzyka wystąpienia działań niepożądanych.
  • Erytromycyna, antybiotyk stosowany w leczeniu różnych infekcji bakteryjnych, podobnie jak rytonawir, może zwiększać stężenie bilastyny we krwi, co może prowadzić do potencjalnych problemów zdrowotnych związanych ze zwiększonym ryzykiem działań niepożądanych.

Twoje zdrowie i bezpieczeństwo są najważniejsze, dlatego w trakcie wywiadu medycznego wspomnij o wszystkich przyjmowanych lekach, suplementach diety czy ziołach.

Clatra w ciąży i w okresie karmienia piersią

Leku Clatra nie zaleca się stosować u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią ze względu na brak wystarczających danych dotyczących stosowania bilastyny w tej grupie pacjentek. 

Clatra a zdolność prowadzenia pojazdów

Jeśli stosujesz Clatrę zgodnie z instrukcjami lekarza, możesz bezpiecznie prowadzić samochód. Pamiętaj jednak, że każdy organizm może reagować inaczej. Jeśli zauważysz jakiekolwiek nietypowe objawy, takie jak zawroty głowy czy osłabienie, które mogą wpłynąć na Twoją zdolność do bezpiecznego prowadzenia pojazdu, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Potencjalne działania niepożądane leku na receptę Clatra

Każdy lek może wywoływać określone przez producenta skutki uboczne. W przypadku leku na alergię Clatra określa się je jako:

  • częste: bóle głowy, senność,
  • niezbyt częste: nieprawidłowy zapis EKG, zmiany w badaniach krwi wskazujące na zaburzenia czynności wątroby, zawroty głowy, ból żołądka, zmęczenie, wzmożony apetyt, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia snu, niestrawność,  wzmożone pragnienie, osłabienie,
  • występujące z nieznaną częstotliwością: kołatanie serca, szybsze bicie serca, wymioty.

Wszystkie potencjalne działania niepożądane opisano w ulotce dołączonej do opakowania leku Clatra. Należy się z nią zapoznać przed rozpoczęciem terapii.

Jaki lekarz może wystawić receptę na lek Clatra?

Receptę na lek przeciwhistaminowy Clatra można uzyskać od lekarza rodzinnego, internisty, alergologa lub pediatry (w przypadku dzieci). Warto zaznaczyć, że nie trzeba odwiedzać gabinetu specjalisty osobiście. Dzięki usługom telemedycznym można odbyć konsultację lekarską online z możliwością uzyskania e-recepty na Clatra. 

E-recepta krok po kroku w MED24

Aby uzyskać e-receptę za pośrednictwem naszego serwisu telemedycznego, wystarczy wejść na stronę MED24 i zalogować się na swoje konto. Osoby, które nigdy wcześniej nie korzystały z naszej oferty, zachęcamy do utworzenia konta w krótkim i prostym procesie rejestracji.

Kolejnym krokiem jest wybór rodzaju usługi. Pacjenci z dokuczliwymi objawami alergii mogą skorzystać:

  • z konsultacji alergologicznej w trybie Standard, która dostępna jest w godzinach od 8:00 do 22:00 (pacjent wybiera datę i godzinę e-wizyty z kalendarza specjalisty),
  • z konsultacji pediatrycznej w trybie Standard, jeśli pacjentem jest dziecko,
  • z konsultacji internistycznej w trybie Express, jeśli pacjent nie chce lub nie może czekać na planową wizytę u specjalisty (w przypadku dzieci dostępna jest konsultacja pediatryczna Express),
  • z usługi E-recepta kontynuacja  Express, jeśli pacjent chce uzyskać e-receptę w 15 minut  na lek przyjmowany na stałe i posiada aktualną dokumentację medyczną potwierdzająca przyjmowanie tego leku.

Następny krok to wybór sposobu komunikacji z lekarzem. Z wybranym specjalistą można połączyć się przez aplikację do rozmów wideo, przez telefon lub czat. Po wybraniu preferowanej metody kontaktu, należy opłacić teleporadę. W kolejnym kroku pacjent może załączyć do naszego systemu dokumentację medyczną (historia choroby, wypis ze szpitala, wyniki badań, zaświadczenie/orzeczenie lekarskie, wykaz e-recept z IKP), aby lekarz mógł się z nią zapoznać przed rozmową. 

Lekarz podejmie trzy próby kontaktu z pacjentem w odstępie kilku minut. W czasie konsultacji specjalista przeprowadzi wywiad medyczny i oceni Twój ogólny stan zdrowia. Lekarz każdorazowo sprawdza, czy wystawienie e-recepty jest zasadne. 

Umów się i otrzymaj e-receptę na kontynuację leczenia

E-recepta kontynuacja Express

Wizyta 59 zł

Umów się na wizytę do specjalisty i otrzymaj e-receptę na nowy lek

E-recepta/Nowy Lek

Wizyta od 79 zł

W jaki sposób możesz otrzymać i zrealizować e-receptę?

Po zakończeniu teleporady lekarz prześle Ci czterocyfrowy kod do e-recepty. Otrzymasz go w wiadomości SMS oraz na adres e-mail powiązany z Twoim kontem w MED24. Udaj się do dowolnej apteki, by zrealizować receptę online. W tym celu podaj farmaceucie swój numer PESEL oraz kod do e-recepty.

Umów konsultację z Internistą online

L4 online, e-zwolnienie Express

Wizyta dostępna w ciągu 15 minut (system automatycznie przypisuje dyżurujących lekarzy)

Umów Wizytę Express

 Wizyta Standard

Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie

Umów Wizytę Standard

Wizyta od 89 zł

Lekarz ginekolog online - konsultacja i wizyta online z ginekologiem

Zalety e-recepty w MED24

Konsultacje online eliminują potrzebę wychodzenia z domu i czekania w kolejkach do lekarza. Możesz umówić się na telewizytę lekarską o dogodnej dla Ciebie porze, co jest szczególnie ważne osób zapracowanych i przytłoczonych obowiązkami domowymi.

Konsultacje odbywają się w zaciszu Twojego domu, co zapewnia pełną prywatność. Możesz swobodnie porozmawiać z lekarzem o objawach alergii i omówić z nim najlepsze metody leczenia. Inne zalety e-recepty w MED24 to:

  • oszczędność czasu,
  • szybki i łatwy dostęp do doświadczonych specjalistów,
  • opieka medyczna zgodna ze standardami Naczelnej Izby Lekarskiej,
  • możliwość uzyskania e-recepty w 15 minut (przy skorzystaniu z usług Express),
  • konkurencyjne ceny prywatnych porad lekarskich.

Wystarczy telefon z dostępem do Internetu, by zadbać o swoje zdrowie bez wychodzenia z domu.

Recepta - najważniejsze informacje

Recepta na lek, który nie należy do grupy antybiotyków, jest ważna przez 30 dni od daty wystawienia. E-receptę online można zrealizować w każdej stacjonarnej aptece. 

Zapalenie zatok - jakie mogą być objawy i powikłania?
Problemy sezonowe

Zapalenie zatok - jakie mogą być objawy i powikłania?

Choroba ta charakteryzuje się stanem zapalnym błony śluzowej zatok przynosowych. Prowadzi do ich...
Flue
Alergie

Alergolog – dlaczego warto skorzystać z konsultacji online?

Światowa Organizacja Alergii (WAO) alarmuje, że choroby alergiczne stały się się chorobą...
5 sposobów na łagodzenie objawów alergii w domu
Alergie

5 sposobów na łagodzenie objawów alergii w domu

Masz alergię? Jesteś zmęczony ciągłym kichaniem, łzawieniem oczu i bólem głowy? Istnieją proste...

Usługi w Med24

Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Dzieci od 3 r.ż. Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Dzieci od 12 r. ż. Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 20 min - 149 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Dzieci od 16 r.ż. Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 159 zł
Wizyta 20 min - 139 zł
Dzieci od 12 r.ż. Wizyta 20 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Dzieci od 15 r.ż. Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 99 zł
Wizyta 30 min - 99 zł
Wizyta 30 min - 149 zł
Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 99 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł

Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć