Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard

Cirrus – recepta, jak stosować oraz jakie są skutki uboczne?

Cirrus – co to za lek?

Cirrus to lek stosowany w leczeniu objawów sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Do tych objawów zaliczamy: przekrwienie błony śluzowej nosa, wodnisty katar, kichanie, świąd spojówek i nosa. Lek Cirrus na receptę sprzedawany jest pod postacią białych, okrągłych i obustronnie wypukłych tabletek. W opakowaniu znajduje się 14 sztuk tabletek. Jaki jest ich skład?

Cirrus – skład leku

Jedna tabletka leku Cirrus zawiera następujące substancje czynne: 5 mg dichlorowodorku cetyryzyny w postaci o natychmiastowym uwalnianiu, oraz 120 mg chlorowodorku pseudoefedryny w postaci o przedłużonym uwalnianiu. 

Oprócz tego w skład leku wchodzą substancje pomocnicze takie jak: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, które znajdują się w warstwie o natychmiastowym uwalnianiu, a także substancje pomocnicze zawarte w warstwie o przedłużonym uwalnianiu: hypromeloza, celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
Skład otoczki tabletki prezentuje się następująco: Opadry Y-1-7000 white (gotowy środek do powlekania tabletek), hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 400. 

Jak lek Cirrus na receptę działa na alergię?

Lek Cirrus działa w dwukierunkowo. Dichlorowodorek cetyryzyny, zawarty w leku, ma działanie przeciwalergiczne, czyli zmniejsza objawy alergii, takie jak kichanie, świąd czy wyciek z nosa. Z kolei chlorowodorek pseudoefedryny redukuje przekrwienie błony śluzowej nosa, co ułatwia oddychanie i zmniejsza uczucie zatkanego nosa. W jaki sposób powinno się dawkować lek Cirrus?

Cirrus – zastosowanie u dzieci i dorosłych. Dawkowanie leku 

Lek na alergie Cirrus można stosować u osób dorosłych oraz u dzieci w wieku 12 lat i powyżej. W obu przypadkach dawkowanie wynosi: 1 tabletka 2 razy na dobę (rano i wieczorem), w czasie posiłków lub między nimi. Tabletkę należy połknąć w całości i popić niewielką ilością wody. Nie należy jej rozgryzać, kruszyć ani żuć. Kiedy nie należy stosować leku Cirrus?

Przeciwwskazania do stosowania leku Cirrus

Leku Cirrus nie można stosować u dzieci poniżej 12 roku życia ze względu na brak badań w tej grupie wiekowej. Nie wolno go również stosować u osób uczulonych na którykolwiek ze składników tej tabletki. Inne przeciwwskazania do stosowania leku Cirrus to:

  • ciężkie nadciśnienie tętnicze,
  • ciężka postać choroby niedokrwiennej serca,
  • ciężka niewydolność nerek,
  • niewyrównana nadczynność tarczycy,
  • ciężkie zaburzenia rytmu serca,
  • guz chromochłonny rdzenia nadnerczy,
  • jaska lub zwiększone ciśnienie śródgałkowe,
  • zatrzymanie moczu,
  • udar mózgu w wywiadzie,
  • pacjent w grupie ryzyka wystąpienia udaru krwotocznego mózgu.

Co więcej, leku Cirrus nie mogą przyjmować pacjenci, którzy w tym samym czasie stosują dihydroergotaminę oraz inhibitory monoaminooksydazy. Należy odczekać ponad dwa tygodnie po przerwaniu kuracji tymi lekami, aby rozpocząć stosowanie leku Cirrus.

Cirrus – interakcje z innymi lekami

Podczas stosowania leku Cirrus należy zachować ostrożność w przypadku, gdy pacjent  jednocześnie przyjmuje następujące leki: 

  • leki sympatykomimetyczne,
  • trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne,
  • leki przeciwnadciśnieniowe,
  • glikozydy naparstnicy.

Jednoczesne stosowanie leków naczynio-zwężających, takich jak bromokryptyna, pergolid, lizuryd, kabergolina, ergotamina, a także jakiegokolwiek środka zmniejszającego przekrwienie, który może być stosowany doustnie lub donosowo (np. fenylpropanolamina, fenylefryna, efedryna), może zwiększyć ryzyko skurczu naczyń krwionośnych oraz podnieść ciśnienie tętnicze. Jest to szczególnie groźne dla pacjentów, u których występuje ryzyko udaru krwotocznego.

Cirrus a alkohol

Nie zaleca się łączenia leku Cirrus z alkoholem. Alkohol może nasilać działanie hamujące ośrodkowy układ nerwowy leku Cirrus, co może prowadzić do zwiększenia uczucia senności, osłabienia koncentracji i pogorszenia ogólnej sprawności. 

Cirrus – skutki uboczne

Podobnie jak w przypadku innych leków, stosowanie preparatu Cirrus może wiązać się z ryzykiem wystąpienia pewnych działań niepożądanych. Wśród najczęściej zgłaszanych przez pacjentów dolegliwości można wymienić:

  • nerwowość,
  • bezsenność,
  • bóle głowy,
  • zawroty głowy pochodzenia błędnikowego,
  • zawroty głowy pochodzenia ośrodkowego,
  • tachykardię (przyspieszone bicie serca),
  • suchość śluzówki jamy ustnej,
  • nudności i wymioty,
  • astenia (przewlekłe zmęczenie).

Czas trwania stosowania leku Cirrus nie powinien przekraczać okresu występowania objawów alergii. Takie postępowanie pozwala uniknąć potencjalnych działań niepożądanych.

Kto może wystawić receptę na Cirrus?

E-receptę na Cirrus może wystawić każdy lekarz, a teraz dzięki usługom telemedycznym nie trzeba wychodzić z domu, by skontaktować się ze specjalistą. Lekarz może wystawić e-receptę na Cirrus w trakcie teleporady. Pamiętaj! lekarz zawsze decyduje o przepisaniu leku, opierając się na ocenie objawów oraz histori zdrowotnej pacjenta. Na tej podstawie podejmuje decyzję o zasadności zastosowania danego leku. . 

E-recepta krok po kroku w MED24

Aby uzyskać e-receptę, zaloguj się na stronie MED24 lub utwórz konto, jeśli jeszcze nie korzystałeś z naszej oferty. Następnie wybierz jedną z poniższych usług, w zależności od tego, jakiej porady lekarskiej potrzebujesz.

 

Jeżeli obserwujesz u siebie dokuczliwe objawy alergii, brałeś wcześniej leki antyalergiczne i posiadasz dokumentację medyczną w postaci historii choroby, opinii/orzeczenia/zaświadczenia lekarskiego, wypisu ze szpitala bądź wykazu zrealizowanych e-recept na swoim IKP, skorzystaj z konsultacji alergologicznej STANDARD. Usługa dostępna jest codziennie, w godzinach od 8:00 do 22:00. W większości przypadków konsultacja odbywa się jeszcze w dniu rejestracji. 

 

Jeśli pilnie potrzebujesz e-recepty i posiadasz aktualną dokumentację medyczną potwierdzającą przyjmowanie leku na stałe, skorzystaj z usługi E-recepta Express. Dyżurujący specjalista skontaktuje się z Tobą w ciągu 15 minut. Możesz odbyć z nim rozmowę za pośrednictwem połączenia wideo, telefonu lub czatu.

 

Po wybraniu rodzaju usługi oraz metody kontaktu z lekarzem należy opłacić teleporadę. Jeśli płatność zakończy się powodzeniem, zyskasz możliwość załączenia do naszego systemu dokumentacji medycznej.

Teleporada lekarska trwa około 10 minut. W tym czasie lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad medyczny, oceni stan Twojego zdrowia i sprawdzi, czy wystawienie recepty online jest zasadne.

Umów się i otrzymaj e-receptę na kontynuację leczenia

E-recepta kontynuacja Express

Wizyta 59 zł

Umów się na wizytę do specjalisty i otrzymaj e-receptę na nowy lek

E-recepta/Nowy Lek

Wizyta od 79 zł

W jaki sposób możesz otrzymać i zrealizować e-receptę?

Po zakończeniu telekonsultacji lekarz prześle Ci czterocyfrowy kod do e-recepty. Otrzymasz go w wiadomości SMS oraz na maila. Przekaż ten kod farmaceucie wraz ze swoim numerem PESEL, by wykupić potrzebne leki. E-receptę zrealizujesz w każdej stacjonarnej aptece. 

Alergolog Standard

Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie

Umów Wizytę Standard

Wizyta 129 zł

Sezon na alergie w pełni, ból zatok

Zalety e-recepty w MED24

Największą zaletą skorzystania z usług telemedycznych w MED24 jest wygoda i oszczędność czasu. Możesz skontaktować się z lekarzem z dowolnego miejsca i w dogodnym dla Ciebie terminie. W dodatku:

  • zyskujesz szybki dostęp specjalisty – w tym wypadku – internisty lub alergologa,
  • nie musisz tracić czasu na dojazd do przychodni, ani na stanie w kolejce do lekarza,
  • nie musisz dezorganizować swojego planu dnia tylko po to, by skonsultować objawy alergii z lekarzem i otrzymać skuteczne leczenie,
  • nie musisz organizować opieki dla swoich dzieci lub starszych krewnych na czas Twojej wizyty u lekarza.

Teleporada lekarska w MED24 to także duże udogodnienie dla kobiet w zaawansowanej ciąży, seniorów oraz osób niepełnosprawnych. Wystarczy smartfon z dostępem do sieci, by móc skorzystać ze zdalnej, profesjonalnej opieki medycznej zgodnej ze standardami Naczelnej Izby Lekarskiej. 

Recepta  – najważniejsze informacje

Recepta wystawiona przez lekarza  jest ważna przez 30 dni. Zrealizujesz ją w każdej aptece na terenie kraju. 

Bibliografia:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/11846/leaflet 

Flue
Alergie

Alergolog – dlaczego warto skorzystać z konsultacji online?

Światowa Organizacja Alergii (WAO) alarmuje, że choroby alergiczne stały się się chorobą...
 telemedycyna
Alergie

Alergolog - jak może pomóc Ci online?

Światowa Organizacja Alergii (WAO) alarmuje, że choroby alergiczne coraz bardziej zagrażają naszemu...
5 sposobów na łagodzenie objawów alergii w domu
Alergie

5 sposobów na łagodzenie objawów alergii w domu

Masz alergię? Jesteś zmęczony ciągłym kichaniem, łzawieniem oczu i bólem głowy? Istnieją proste...

Usługi w Med24

Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Dzieci od 3 r.ż. Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Dzieci od 12 r. ż. Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 20 min - 149 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Dzieci od 16 r.ż. Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 159 zł
Wizyta 20 min - 139 zł
Dzieci od 12 r.ż. Wizyta 20 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Dzieci od 15 r.ż. Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 99 zł
Wizyta 30 min - 99 zł
Wizyta 30 min - 149 zł
Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 99 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł

Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć