Recepta online jest równoznacznym dokumentem, co recepta wystawiana stacjonarnie.
Zakażenia wywołane przez bakterie w większości przypadków wymagają leczenia przy pomocy antybiotyków. Jednym z nich jest Cipronex, który zawiera substancję czynną o nazwie cyprofloksacyna. Lek jest dostępny w postaci tabletek powlekanych 250 mg oraz 500 mg. Dowiedz się, jakie jest działanie Cipronex i jakie potencjalne skutki uboczne mogą się pojawić w trakcie kuracji.
Cipronex to antybiotyk należący do grupy fluorochinolonów, którego substancją czynną jest cyprofloksacyna. Lek działa poprzez niszczenie bakterii odpowiedzialnych za wywoływanie zakażeń, ale jego działanie jest skuteczne tylko wobec określonych szczepów bakterii, które wykazują wrażliwość na cyprofloksacynę.
Skład leku Cipronex prezentuje się następująco: 250 mg cyprofloksacyny w postaci chlorowodorku bądź 500 mg cyprofloksacyny w postaci chlorowodorku, celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian; hypromeloza, makrogol 6000, tytanu dwutlenek, talk.
Lek sprzedawany jest pod postacią białych, okrągłych i obustronnie wypukłych tabletek powlekanych.
Antybiotyk Cipronex stosuje się u dorosłych pacjentów w leczeniu:
Antybiotyk Cipronex można stosować u dorosłych także w celu zapobiegania inwazyjnym zakażeniom wywołanym przez Neisseria meningitidis oraz leczenia płucnej postaci wąglika.
Cyprofloksacynę można zastosować do leczenia ciężkich zakażeń u dzieci i młodzieży, gdy lekarz uzna to za konieczne. Omawiany antybiotyk w tej grupie pacjentów znajduje zastosowanie w leczeniu zakażeń płucno-oskrzelowych wywołanych przez Pseudomonas aeruginosa u pacjentów z mukowiscydozą, powikłanych zakażeń układu moczowego oraz ostrych odmiedniczkowych zapaleń nerek.
Lek Cipronex nie może być stosowany w przypadku uczulenia pacjenta na cyprofloksacynę, inne leki z grupy chinolonów lub jakikolwiek składnik tego leku wymieniony w ulotce. Ponadto Cipronex nie powinien być przyjmowany jednocześnie z tyzanidyną.
Szczególną ostrożność w stosowaniu leku Cipronex należy zachować:
Szczególną ostrożność w czasie terapii antybiotykiem Cipronex należy również zachować w przypadku pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi.
Lek Cipronex nie powinien być stosowany równocześnie z tyzanidyną, ponieważ może to prowadzić do wystąpienia działań niepożądanych, takich jak obniżenie ciśnienia krwi oraz senność. Wspomniany wyżej antybiotyk może wchodzić w reakcje z:
Pełna lista leków, które należy stosować ostrożnie z antybiotykiem Cipronex, znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania. Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych przez siebie na stałe lekach, ziołach i suplementach.
Producent leku zaleca, aby unikać jego stosowania u kobiet w ciąży, chyba że lekarz zdecyduje inaczej. Leku nie można stosować w okresie karmienia piersią.
Stosowanie alkoholu podczas leczenia Cipronexem nie jest zalecane. Alkohol może osłabiać działanie antybiotyku oraz zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, takich jak zawroty głowy, senność czy problemy żołądkowo-jelitowe.
Cipronex – dawkowanie
Lek Cipronex należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Dawka, częstotliwość oraz czas trwania leczenia będą dostosowane do rodzaju i ciężkości zakażenia. Zazwyczaj terapia antybiotykiem Cipronex trwa od 5 do 21 dni, jednak w przypadku ciężkich zakażeń może być dłuższa. Ważne jest, aby pacjent poinformował lekarza o ewentualnych problemach z nerkami, co może wymagać indywidualnego dostosowania dawki.
Ważne! Nie należy przyjmować antybiotyku Cipronex wraz z nabiałem lub z produktami, które zostały wzbogacone o soki owocowe.
Antybiotyk Cipronex może wywoływać pewne działania niepożądane, które zostały określone przez producenta jako:
Pełna lista potencjalnych działań niepożądanych znajduje się na ulotce Cipronex dołączonej do opakowania. Należy zapoznać się z nią przed rozpoczęciem terapii, a wszelkie wątpliwości dotyczące leczenia omówić z lekarzem.
Lek Cipronex należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci oraz w temperaturze nieprzekraczającej 25°C, w suchym miejscu i z dala od światła. Należy pamiętać, aby nie stosować leku po upływie terminu ważności, który znajduje się na blistrze lub opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca, a oznaczenie „EXP” wskazuje datę ważności, natomiast „Lot/LOT” odnosi się do numeru serii.
Cena antybiotyku Cipronex 10 tabletek 500 mg wynosi 11,80 zł. Warto dodać, że lek jest refundowany przez NFZ we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach i wówczas jego cena za takie samo opakowanie wynosi 5,31 zł. Refundacja dotyczy leków, które zostały przepisane przez lekarza POZ. Dzieci i seniorzy mogą otrzymać lek Cipronex za darmo, jeśli spełniają warunki refundacyjne.
Każdy lekarz może wystawić receptę na Cipronex, ale najczęściej robi to lekarz rodzinny, internista lub pediatra w przypadku dzieci. Co warte podkreślenia, e-receptę na Cipronex można otrzymać także w czasie konsultacji lekarskiej online, jeśli lekarz uzna to za zasadne. Takie rozwiązanie umożliwiają portale telemedyczne. Receptę online na Cipronex można zrealizować w każdej aptece.
Aby skorzystać z porady lekarskiej online z możliwością wystawienia e-recepty w MED24, postępuj według poniższych wskazówek.
Krok 1. Wejdź na stronę serwisu Med24. Jeśli nie masz jeszcze konta, załóż je w kilku prostych krokach. Jeśli wcześniej korzystałeś z naszych usług, zaloguj się na swoje konto.
Krok 2. Wybierz rodzaj usługi. Jeśli podejrzewasz u siebie zakażenie bakteryjne, skorzystaj z:
Krok 3. Wybierz sposób kontaktu z lekarzem: wideorozmowa, rozmowa telefoniczna, czat.
Krok 4. Opłać teleporadę.
Krok 5. Jeśli posiadasz dokumentację medyczną w postaci historii choroby, wyników badań, zaświadczenia/orzeczenia lekarskiego, wykazu e-recept w IKP, załącz ją do naszego systemu, aby lekarz mógł się z nią zapoznać przed rozmową. Nie musisz powtarzać tego kroku, jeśli podczas wcześniejszej teleporady udostępniłeś lekarzowi swoją dokumentację.
Krok 6. Poczekaj na kontakt ze strony lekarza. Specjalista podejmie 3 próby kontaktu w odstępie kilku minut. W czasie teleporady lekarz przeprowadzi wywiad medyczny i oceni Twój ogólny stan zdrowia. Lekarz każdorazowo sprawdza, czy wystawienie e-recepty jest bezpieczne i uzasadnione.
Po zakończeniu teleporady lekarz przekaże Ci czterocyfrowy kod do e-recepty. Otrzymasz go w wiadomości SMS i na adres e-mail powiązany z Twoim kontem pacjenta w MED24. Recepta w formie cyfrowej będzie również widoczna na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta. Aby ją zrealizować, udaj się do dowolnej apteki i przekaż farmaceucie kod do e-recepty oraz swój numer PESEL.
Wizyta dostępna w ciągu 15 minut (system automatycznie przypisuje dyżurujących lekarzy)
Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie
Wizyta od 89 zł
E-recepta w MED24 ma wiele zalet. Przede wszystkim oszczędzasz czas, ponieważ nie musisz jeździć do przychodni ani czekać w długiej kolejce do lekarza. Co więcej, teleporady oferowane przez MED24 są tańsze niż prywatne wizyty u specjalistów, co pomaga zaoszczędzić pieniądze. W dodatku konsultacje zdalne spełniają wytyczne Naczelnej Izby Lekarskiej, co gwarantuje bardzo dobrą jakość opieki medycznej oraz jej bezproblemową dostępność.
E-receptę możesz otrzymać już w 15 minut, korzystając z usług EXPRESS, i to bez wychodzenia z domu, dzięki czemu, w przypadku infekcji bakteryjnych, nie musisz narażać się na kontakt z innymi chorymi. Dodajmy jeszcze, że recepta w formie cyfrowej jest odporna na zniszczenia mechaniczne, zawsze czytelna i zawsze pod ręką, więc nie musisz martwić się, że ją zgubisz lub uszkodzisz.
Recepta na lek z grupy antybiotyków jest ważna przez 7 dni. Wykup lek w dowolnej aptece i niezwłocznie rozpocznij kurację, stosując się do zaleceń lekarza.
Bibliografia:
https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/1456/leaflet