Recepta online jest równoznacznym dokumentem, co recepta wystawiana stacjonarnie.
Bactrim to lek stosowany w terapii zakażeń bakteryjnych, który zawiera dwie substancje czynne: sulfametoksazol i trimetoprim. Preparat jest stosowany w leczeniu różnych infekcji, w tym zakażeń dróg moczowych, zapalenia płuc oraz zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na ten lek. Bactrim jest dostępny wyłącznie na receptę. Poznaj zasady bezpiecznego stosowania tego leku.
Bactrim to lek na receptę o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego, który zawiera dwie substancje czynne: sulfametoksazol i trimetoprim. Połączenie tych dwóch substancji znane jest jako ko-trimoksazol i jest skuteczne w leczeniu infekcji przez drobnoustroje wrażliwe na lek.
Na co pomaga lek Bactrim? Wskazania do stosowania leku obejmują leczenie lub zapobieganie zakażeniom:
Ulotka leku Bactrim informuje, że syrop należy zawsze stosować według zaleceń lekarza. Lek jest przyjmowany doustnie, najlepiej po posiłku, z dużą ilością płynów. Przed użyciem syrop należy dobrze wstrząsnąć, aby równomiernie wymieszać zawiesinę.
Dzieci (do 12 lat). Dawka zależy od masy ciała i wieku dziecka. Dawkowanie jest szczegółowo opisane przez lekarza. Od rozpoczęcia 7 tygodnia życia do ukończenia 6 miesiąca życia zazwyczaj to ½ łyżeczki miarowej (2,5 ml) co 12h. Od rozpoczęcia 7 miesiąca życia do ukończenia 6 roku życia wystarczy 1 łyżeczka miarowa (5 ml) co 12h.
Dorośli i młodzież powyżej 12 lat. Zwykle 4 łyżeczki (20 ml) syropu na dobę. W ciężkich zakażeniach dawka może być zwiększona do 6 łyżeczek.
Specjalne przypadki dawkowania. Przy zakażeniach dróg moczowych 8 do 12 łyżeczek najlepiej wieczorem. Wrzód miękki 4 łyżeczki miarowe syropu dwa razy na dobę przez 7 dni. Jeśli nie ma poprawy leczenie może być przedłużone.
Leczenie tym antybiotykiem złożonym może trwać maksymalnie 14 dni, np. w przypadku zapalenia płuc. Zbyt długie stosowanie leku może doprowadzić do rozwoju bakterii odpornych na substancje czynne i zwiększać ryzyko działań niepożądanych, dlatego decyzję o leczeniu może podjąć wyłącznie lekarz.
Zapalenie płuc wywołane przez Pneumocystis jirovecii - dawka zależy od wagi i wieku dziecka i tego czy lek jest stosowany w celach leczniczych, czy w profilaktyce.
W leczeniu zapalenia płuc wywołanego przez Pneumocystis jirovecii stosuje się dawki do 100 mg/kg masy ciała na dobę trimetoprimu, podzielonych na równe dawki podawane co 6 godzin, przez 14 dni.
W profilaktyce tego rodzaju zapalenia płuc u młodzieży i dorosłych zalecana dawka to 4 łyżeczki miarowe syropu Bactrim raz na dobę. Badania na pacjentach zakażonych wirusem HIV wskazują, że skuteczna może być dawka odpowiadająca 2 łyżeczkom miarowym syropu raz na dobę.
U dzieci, zalecana dawka dobowa wynosi 750 mg/m2 powierzchni ciała na dobę sulfametoksazolu i 150 mg/m2 powierzchni ciała na dobę trimetoprimu podzielonych na dwie równe dawki, przez kolejne 3 dni w tygodniu. Całkowita dawka dobowa nie powinna przekroczyć 1600 mg sulfametoksazolu i 320 mg trimetoprimu.
W przypadku niepowikłanego, ostrego zapalenia dróg moczowych stosuje się jednorazowo 8 do 12 łyżeczek miarowych syropu Bactrim najlepiej po kolacji lub przed snem.
Dawka na leczenie wrzodu miękkiego to 4 łyżeczki miarowe syropu Bactrim dwa razy na dobę. Jeśli po 7 dniach nie będzie widocznych oznak poprawy, lekarz może rozważyć kontynuację leczenia przez kolejne 7 dni.
U pacjentów z niewydolnością zaleca się stosowanie dawki:
Pacjenci poddawani hemodializie powinni początkowo otrzymywać normalną dawkę nasycającą leku, a następnie połowę dawki po każdej hemodializie. Dializa otrzewnowa minimalne usuwa lek, dlatego nie zaleca się stosowania syropu u pacjentów poddawanych dializom otrzewnowym.
Nie wolno stosować tej zawiesiny złożonej w następujących przypadkach:
Przed rozpoczęciem stosowania leku Bactrim należy skonsultować się z lekarzem w następujących sytuacjach:
Przed rozpoczęciem stosowania leku pacjent powinien powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które planuje przyjmować. Lekarz zdecyduje, czy należy kontynuować terapię, zmodyfikować dawki lub monitorować skutki leczenia. Dotyczy to zwłaszcza następujących leków:
Kobiety w ciąży, karmiące piersią, podejrzewające ciążę lub planujące ciążę, powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem leczenia. Lekarz rozważy stosowanie tego złożonego antybiotyku, biorąc pod uwagę potencjalne ryzyko i korzyści.
Nie wykazano jednoznacznie ryzyka wystąpienia wad rozwojowych płodu u kobiet leczonych kotrimoksazolem. Jednak istnieje zwiększone ryzyko samoistnego poronienia przy stosowaniu trimetoprimu lub trimetoprim w połączeniu z sulfametoksazolem w pierwszym trymestrze.
Bactrim może być stosowany jedynie w przypadku, gdy korzyści z leczenia przeważają nad potencjalnym ryzykiem dla płodu. Zaleca się podawanie kwasu foliowego w dawce 5 mg na dobę kobietom w ciąży stosującym zawiesinę. Należy unikać stosowania leku w ostatnim okresie ciąży ze względu na ryzyko wystąpienia żółtaczki jąder podkorowych mózgu u noworodka.
Substancje czynne leku przenikają do mleka ludzkiego, dlatego lekarz rozważy ryzyko dla dziecka wobec korzyści dla matki.
Brak danych dotyczących wpływu leku na płodność.
Niezbyt częste (rzadziej niż u 1 na 100 osób) rzekomobłoniaste zapalenie jelit.
Rzadko (rzadziej niż 1 na 1 000 osób) ciężkie działania niepożądane, w tym zmiany w składzie krwi, poważne reakcje skórne, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, rumień wielopostaciowy, osutka krostkowa, piorunująca martwica wątroby.
Bardzo rzadkie (rzadziej niż 1 na 10 000 osób) reakcje nadwrażliwości, takie jak gorączka, obrzęk naczynioruchowy, reakcje anafilaktoidalne, nacieki płucne. Jeśli wystąpią podobne objawy, należy przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem.
Receptę na Bactrim może wystawić każdy lekarz. Co istotne, pacjent może skorzystać z konsultacji lekarskiej online, aby uzyskać e-receptę na Bactrim, jeśli w jej trakcie teleporady lekarz uzna przepisanie leku za zasadne.
Aby uzyskać e-receptę za pośrednictwem naszej platformy telemedycznej, zaloguj się na swój profil w serwisie, a jeśli jeszcze go nie posiadasz – zarejestruj się. Utworzenie konta pacjenta zajmie Ci mniej niż 2 minuty. Nie wymagamy żadnych skomplikowanych formalności.
Jeżeli potrzebujesz e-recepty i chcesz wybrać dogodny dla siebie termin spotkania z lekarzem, umów się na konsultację internistyczną w trybie STANDARD. Usługa jest dostępna codziennie, w godzinach od 8:00 do 22:00.
Jeżeli chcesz uzyskać e-receptę online po godzinie 22:00, wybierz konsultację internistyczną w trybie EXPRESS. W tym celu możesz również skorzystać z usługi E-Recepta Express/Nowy lek. Dyżurujący lekarz skontaktuje się z Tobą w ciągu kilkunastu minut. Rozmowę możesz odbyć za pośrednictwem wideo, telefonu lub czatu.
Kiedy wybierzesz rodzaj usługi oraz sposób kontaktu z lekarzem, przyjdzie czas na opłacenie teleporady. Po tym kroku zyskasz możliwość załączenia do naszego systemu swojej dokumentacji medycznej w postaci historii choroby, zaświadczenia/orzeczenia lekarskiego, wyników badań lub wypisu ze szpitala.
Teleporada internistyczna trwa około 10 minut. W tym czasie lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad medyczny, oceni stan Twojego zdrowia na podstawie zgłaszanych objawów i ustali, czy wystawienie e-recepty jest zasadne.
Po konsultacji recepta zostanie przesłana na Twój adres e-mail, jako SMS i będzie dostępna na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta. Recepta może zostać zrealizowana w dowolnej aptece stacjonarnej. Aby wykupić lek, wystarczy, że podasz farmaceucie swój PESEL oraz kod do e-recepty.
Usługi telemedyczne w MED24 oferują szereg korzyści, które znacząco ułatwiają dostęp do opieki zdrowotnej. Po pierwsze, nasza oferta umożliwia odbycie konsultacji z lekarzem o dowolnej porze dnia, co zapewnia elastyczność w dostosowywaniu wizyt do indywidualnych potrzeb pacjentów. Po drugie, dostęp do platformy z dowolnego miejsca na świecie i przy użyciu telefonu z dostępem do Internetu, sprawia, że pacjenci mogą oszczędzić mnóstwo czasu, który normalnie przeznaczyliby na dojazd do placówki medycznej i oczekiwanie w kolejce do lekarza. Kolejną zaletą jest szybkość uzyskiwania e-recept, po wcześniejszej rozmowie z lekarzem, co jest szczególnie istotne w przypadku nagłych potrzeb zdrowotnych. Wygodna forma konsultacji sprzyja również większej dyskrecji i komfortowi pacjentów, którzy mogą czuć się bardziej swobodnie omawiając swoje objawy w zaciszu własnego domu.
E-recepta na antybiotyk jest ważna przez 7 dni, licząc od daty jej wystawienia.
Bibliografia
https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/867/leaflet
Diagnostyka bakteriologiczna, (red) Szewczyk Eligia M, (2019) Wyd. PWN