Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard

Azycyna – recepta, jak stosować oraz jakie mogą być skutki uboczne?

Recepta online jest równoznacznym dokumentem, co recepta wystawiana stacjonarnie. 

Azycyna to antybiotyk o szerokim spectrum działania. Wykazuje działanie bakteriobójcze na patogeny wrażliwe na azytromycynę. Lek stosowany jest przede wszystkim w leczeniu stanów zapalnych górnych i dolnych dróg oddechowych. Jest to antybiotyk wydawany na receptę. 

Azycyna – co to jest za lek?

Azycyna jest antybiotykiem azalidowym z grupy makrolidów. Substancją czynną tego leku jest azytromycyna, która działa bakteriobójczo na drobnoustroje, które powodują infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych. Wspomniany wyżej antybiotyk, Azycyna na receptę, sprzedawany jest pod postacią tabletek powlekanych, z których każda zawiera 500 mg azytromycyny. Tekturowe opakowanie może zawierać 2, 3, 6 lub 12 tabletek powlekanych.

Pełny skład antybiotyku Azycyna prezentuje się następująco: 500 mg azytromycyny w postaci azytromycyny dwuwodnej,  celuloza mikrokrystaliczna, celuloza mikrokrystaliczna, powidon, kroskarmeloza sodowa, sodu laurylosiarczan, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.

Skład otoczki tabletki: hypromeloza, hypromeloza, hydroksypropyloceluloza, Makrogol,

Opaspray K-1R-4210A, indygotyna

Wskazania do stosowania leku Azycyna

Azycyna znajduje zastosowanie w leczeniu bakteryjnych zakażeń górnych dróg oddechowych (zapalenie gardła, zapalenie migdałków, zapalenie zatok) i dolnych dróg oddechowych (ostre zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc w postaci od lekkiej do umiarkowanie ciężkiej, śródmiąższowe zapalenie płuc). Ponadto Azycynę stosuje się także w leczeniu:

  • ostrego zapalenia ucha środkowego,
  • zakażeń skóry i tkanek miękkich (np. róża, liszajec, wtórne ropne zakażenie skóry, trądzik pospolity o umiarkowanym nasileniu występujący u dorosłych pacjentów),
  • niepowikłanych zakażeń wywołanych przez bakterie z rodzaju Chlamydia trachomatis.

Stosowanie Azycyny powinno odbywać się na zlecenie i pod kontrolą lekarza. 

Przeciwwskazania do stosowania leku Azycyna na receptę

Antybiotyku Azycyna nie można stosować u osób, które mają uczulenie na którykolwiek ze składników wspomnianego wyżej leku. Co więcej, szczególną ostrożność podczas terapii azytromycyną należy zachować u pacjentów:

  • z zaburzeniami rytmu serca,
  • z bardzo wolną czynnością serca,
  • z ciężką niewydolnością serca,
  • z ciężkimi zaburzeniami pracy nerek,
  • z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby,
  • z zaburzeniami neurologicznymi i umysłowymi,
  • zakażonych kiłą,
  • ze współistniejących zakażeniem grzybiczym,
  • stosujących preparaty sporyszu,
  • z zakażonymi ranami po oparzeniach.

Jeżeli u pacjenta zdiagnozowano zakażenie wywołane przez paciorkowce, pierwszym lekiem z wyboru jest penicylina. 

Azycyna a inne leki

Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych przez siebie na stałe oraz doraźnie lekach, co pozwoli specjaliście określić, czy zastosowanie Azycyny będzie bezpieczne i skuteczne w danym przypadku. Dotyczy to w szczególności:

  • leków stosowanych w leczeniu zaburzeń rytmu serca (np. chinidyna, prokainamid, dofetylid, amiodaron, sotalol),
  • leków stosowanych w zaburzeniach pracy żołądka (np. cyzapryd),
  • leków przeciwalergicznych (np. terfenadyna),
  • leków przeciwpsychotycznych (np. pimozyd),
  • leków przeciwdepresyjnych (np. cytalopram),
  • leków stosowanych w leczeniu zakażeń (np. moksyfloksacyna, lewofloksacyna),
  • leków zobojętniających,
  • alkaloidów sporyszu,
  • digoksyny,
  • cyklosporyny,
  • atorwastatyny,
  • ryfabutyny.

Wymienione wyżej farmaceutyki mogą obniżać skuteczność Azycyny lub wchodzić z nią w reakcje chemiczne, nasilając tym samym ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. 

Azycyna a ciąża i karmienie piersią

Lek może być stosowany u kobiet w ciąży, ale tylko w przypadkach, gdy korzyści zdrowotne dla matki przewyższają ryzyko dla dziecka. Z racji tego, że substancja czynna Azycyny przenika do mleka kobiecego, nie zaleca się karmienia dziecka piersią w okresie stosowania tegoż antybiotyku. 

Azycyna a alkohol

Spożywanie alkoholu w czasie terapii azytromycyną nie jest zalecane. Alkohol osłabia układ odpornościowy, co utrudnia organizmowi walkę z infekcją. Spożywanie napojów alkoholowych podczas stosowania leku Azycyna może też nasilić działania niepożądane tego antybiotyku. 

Azycyna – dawkowanie u dzieci i dorosłych

Omawiany antybiotyk musi być stosowany zgodnie z zaleceniem lekarza, który go przepisał. 

Azycynę u dorosłych oraz dzieci i młodzieży o masie ciała powyżej 45 kg stosuje się w dawce całkowitej wynoszącej 1,5 g. Antybiotyk może być podawany przez 3 dni w dawce 500 mg raz na dobę lub przez 5 dni – w dawce 500 mg w pierwszym dniu oraz 250 mg na dobę, od drugiego do piątego dnia terapii. Tabletki stosuje się doustnie, na co najmniej godzinę lub dwie przed jedzeniem. Lek należy popić wodą i połknąć bez rozgryzania. 

Skutki uboczne leku Azycyna na receptę

Antybiotyk Azycyna może wywoływać pewne działania niepożądane, jednak nie wystąpią one u każdego pacjenta. 

Jako bardzo często i często występujące działania niepożądane producent leku wymienia: biegunkę, bóle głowy, ból brzucha, nudności, wymioty, zmiany w liczbie białych krwinek i zmniejszenie stężenia wodorowęglanów we krwi.

Jako niezbyt częste skutki uboczne producent podaje: kandydozę, leukopenię, obrzęk naczynioruchowy, nerwowość, zawroty głowy, bezsenność, drętwienie kończyn, kołatanie serca, zaburzenia równowagi, duszności, krwawienie z nosa, zaparcia, wzdęcia, wysypka, owrzodzenie jamy ustnej, zmęczenie, osłabienie, apatia.

Wśród rzadkich działań niepożądanych producent wymienia: pobudzenie, zaburzenia czynności wątroby, ciężkie reakcje skórne, nadwrażliwość na światło.

Skutki uboczne o nieznanej częstotliwości to między innymi: marskość wątroby, zaburzenia słuchu, zapalenie trzustki, ból stawów, ostra niewydolność nerek.

Pełna lista działań niepożądanych stosowania leku Azycyna znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania. Koniecznie zapoznaj się z nią przed zastosowaniem antybiotyku. Jeśli masz jakieś wątpliwości lub pytania dotyczące antybiotykoterapii, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. 

Azycyna – jak przechowywać lek?

Wspomnieliśmy już, na co Azycyna pomaga i jakie działania niepożądane mogą wystąpić w czasie antybiotykoterapii. Jak prawidłowo przechowywać lek? Producent zaleca, by przechowywać Azycynę w oryginalnym opakowaniu, w miejscu suchym i niedostępnym dla dzieci. Temperatura powietrza w miejscu przechowywania leku nie powinna przekraczać 25ºC.

Leku nie wolno stosować po upływie daty ważności, która została podana na opakowaniu. Jeśli nie zużyjesz antybiotyku w terminie, nie wyrzucaj go do kosza na śmieci. Zanieś lek do najbliższej apteki, która zajmuje się gromadzeniem i utylizacją przeterminowanych farmaceutyków. 

Ile kosztuje Azycyna?

Cena Azycyny może się różnić w zależności od apteki oraz wielkości opakowania. 50%-owej refundacji podlega opakowanie zawierające 3 tabletki powlekane. W takim przypadku cena leku wynosi 10,28 zł we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach. Dla dzieci i seniorów antybiotyk jest bezpłatny. Cena takiego samego opakowania bez refundacji wynosi 16,72 zł. Ważne jest, że recepty na bezpłatne leki mogą wystawiać  lekarze POZ, a nie specjaliści przyjmujący w placówkach prywatnych.

E-recepta krok po kroku w MED24

Aby uzyskać e-receptę online,  przejdź do aplikacji i zaloguj się na swoje konto albo zarejestruj się w naszym systemie, jeżeli jeszcze nie korzystałeś z naszych usług. Utworzenie konta jest proste i zajmie Ci tylko dwie minuty.

Kolejnym krokiem jest wybór rodzaju usługi. Skorzystaj z konsultacji internistycznej Standard, by umówić się z lekarzem na konkretną godzinę. Jeżeli chcesz uzyskać e-receptę na antybiotyk po godzinie 22:00, wybierz konsultację internistyczną w trybie Express. Umożliwia ona kontakt z lekarzem w ciągu 15 minut.

W przypadku, gdy potrzebujesz antybiotyku dla swojego dziecka, zdecyduj się na konsultację pediatryczną. Teleporada standardowa dostępna jest codziennie w godzinach od 8:00 do 22:00, a ekspresowa – całodobowo. 

Dla Twojej wygody udostępniliśmy aż trzy kanały komunikacji z lekarzem – wideorozmowę, rozmowę telefoniczną lub czas . Wybierz opcję, która odpowiada Ci najbardziej. 

Ostatnim krokiem jest opłacenie telekonsultacji lekarskiej. W momencie, gdy płatność zakończy się sukcesem, zyskasz możliwość dodania dokumentacji medycznej do naszego systemu. To ważny krok, który pomoże lekarzowi lepiej zrozumieć Twoją sytuację zdrowotną i dobrać odpowiednie leczenie. Do systemu możesz załączyć: wyniki badań, zaświadczenie lekarskie, orzeczenie lekarskie, historię choroby, wypis ze szpitala, wykaz zrealizowanych e-recept, który jest dostępny na IKP. Załączona dokumentacja medyczna pozostanie w naszym systemie, więc nie trzeba będzie powtarzać tego kroku przy kolejnej e-wizycie. 

Lekarz skontaktuje się z Tobą wybranym kanałem komunikacji i podejmie trzy próby kontaktu w odstępie kilku minut, dlatego nie przejmuj się, jeśli nie uda Ci się skontaktować za pierwszym razem. W trakcie konsultacji lekarz każdorazowo decyduje o zasadności przepisania leku na receptę. 

Umów się i otrzymaj e-receptę na kontynuację leczenia

E-recepta kontynuacja Express

Wizyta 59 zł

Umów się na wizytę do specjalisty i otrzymaj e-receptę na nowy lek

E-recepta/Nowy Lek

Wizyta od 79 zł

W jaki sposób możesz otrzymać i zrealizować e-receptę?

Po zakończeniu konsultacji internistycznej lekarz prześle Ci kod do e-recepty. Otrzymasz go w wiadomości SMS oraz na adres e-mail, którego użyłeś podczas rejestracji w MED24. E-receptę na antybiotyk zrealizujesz w każdej aptece. Wystarczy, że pokażesz farmaceucie wspomniany wyżej kod oraz swój numer PESEL. 

Umów konsultację z Internistą online

L4 online, e-zwolnienie Express

Wizyta dostępna w ciągu 15 minut (system automatycznie przypisuje dyżurujących lekarzy)

Umów Wizytę Express

 Wizyta Standard

Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie

Umów Wizytę Standard

Wizyta od 89 zł

Lekarz ginekolog online - konsultacja i wizyta online z ginekologiem

Zalety e-recepty w MED24

Dzięki teleporadzie lekarskiej w MED24 z możliwością uzyskania e-recepty online oszczędzasz czas. Możesz skontaktować się z lekarzem w wygodny sposób – przez Internet, co eliminuje konieczność osobistej wizyty w przychodni i oczekiwania w kolejce do gabinetu. Największe zalety tego rozwiązania to:

  • możliwość uzyskania profesjonalnej opieki medycznej bez wychodzenia z domu, bez względu na lokalizację oraz porę dnia,
  • szybki dostęp do e-recepty, którą można zrealizować w dowolnej aptece, bez potrzeby drukowania dokumentu, 
  • możliwość łatwego przedłużenia recepty na antybiotyk w przypadku kontynuacji leczenia,
  • bezpieczeństwo i poufność wrażliwych danych dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym,
  • komfort pacjenta. 

Warto podkreślić, że opieka medyczna w MED24 spełnia standardy Naczelnej Izby Lekarskiej, co oznacza, że jakość naszych usług jest gwarantowana i zgodna z restrykcyjnymi normami obowiązującymi w polskim systemie ochronie zdrowia. 

Recepta online – najważniejsze informacje

E-recepta na leki z grupy antybiotyków zachowuje ważność przez 7 dni, licząc od daty wystawienia dokumentu. Lek należy wykupić bezzwłocznie i rozpocząć antybiotykoterapię zgodnie z zaleceniami lekarza. 

Pills in the sun
Kobieta

Jak bezpiecznie zażywać antybiotyki?

Infekcje o podłożu bakteryjnym nierzadko wymagają zastosowania antybiotykoterapii. Ma ona na celu...
Infekcje bakteryjne u dzieci – czym się objawiają?
Dziecko

Infekcje bakteryjne u dzieci – czym się objawiają?

Osłabienie, brak apetytu, bóle mięśni czy podwyższona temperatura to jedne z najczęstszych objawów...
Konsultacja wyników badań online
Zdrowie

Bakteria legionella – co to takiego? Czym grozi zakażenie?

Legionella jest szczególnie niebezpieczna dla osób starszych i przewlekle chorych – np. ze...

Usługi w Med24

Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Dzieci od 3 r.ż. Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Dzieci od 12 r. ż. Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 20 min - 149 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Dzieci od 16 r.ż. Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 159 zł
Wizyta 20 min - 139 zł
Dzieci od 12 r.ż. Wizyta 20 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Dzieci od 15 r.ż. Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 99 zł
Wizyta 30 min - 99 zł
Wizyta 30 min - 149 zł
Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 99 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł

Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć