Recepta online jest równoznacznym dokumentem, co recepta wystawiana stacjonarnie.
Axotret to lek wykorzystywany w leczeniu ciężkich odmian trądziku. Stosuje się go w przypadkach, gdy dotychczasowe leczenie przeciwbakteryjne i miejscowe, nie przyniosło pacjentowi pożądanych rezultatów. Dowiedz się, jaki jest skład leku Axotret i na co trzeba uważać podczas jego stosowania!
Axotret jest lekiem, którego substancją czynną jest izotretynoina, klasyfikowana jako retinoid. Wspomniany wyżej lek stosowany jest głównie w terapii ciężkich postaci trądziku, takich jak trądzik guzkowy lub skupiony, oraz trądzik, który niesie ryzyko powstawania trwałych blizn. Lek Axotret na receptę jest przeznaczony dla pacjentów, u których tradycyjne leczenie trądziku okazało się mało skuteczne.
Leczenie izotretynoiną wymaga szczególnej ostrożności i powinno być prowadzone pod ścisłym nadzorem doświadczonego dermatologa, który ma wiedzę w zakresie stosowania leków z grupy retinoidów. Lek Axotret nie jest wskazany dla osób przed okresem dojrzewania ani dla dzieci poniżej 12 roku życia.
Skład leku Axotret prezentuje się następująco: 10 mg lub 20 mg izotretynoiny (w zależności od rodzaju leku), uwodorniony olej sojowy, uwodorniony olej roślinny, wosk pszczeli biały, disodu edetynian, butylohydroksyanizol, olej sojowy rafinowany.
W skład otoczki kapsułki 10 mg wchodzą: żelatyna, glicerol, żelaza tlenek czerwony (E 172), tytanu dwutlenek (E 171), woda oczyszczona.
W skład otoczki kapsułki 20 mg wchodzą: żelatyna, glicerol, czerwień allura (E 129),
błękit brylantowy (E 133), tytanu dwutlenek (E 171), woda oczyszczona.
Atrament do nadruku: szelak, żelaza tlenek czarny (E 172), n-butanol, glikol propylenowy,
izopropanol, amonu wodorotlenek
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania leku Axotret jest ciąża oraz okres karmienia piersią. Lek może poważnie uszkodzić płód oraz przenika do mleka matki, co może mieć negatywne konsekwencje zdrowotne dla noworodka.
Ponadto leku Axotret nie stosuje się u pacjentów uczulonych na którykolwiek składnik preparatu oraz w przypadku, gdy:
Lek Axotret na receptę może mieć wpływ na samopoczucie pacjenta, dlatego należy zachować szczególną ostrożność przy zastosowaniu go u osób, które cierpią na wahania nastroju, depresję, mają skłonność do agresji lub inne problemy natury psychiatrycznej.
Z informacji zawartej w ulotce Axotret wynika, że leku nie wolno stosować w następujących sytuacjach:
Koniecznie poinformuj lekarza, jeśli stosujesz lub zamierzasz stosować wymienione wyżej grupy farmaceutyków.
Stosowanie leku Axotret u kobiet w ciąży i karmiących piersią jest bezwzględnie zakazane. Lek może spowodować poważne wady rozwojowe u płodu, takie jak np.
Z tego powodu pacjentkom w wieku rozrodczym, które są przed lub w trakcie kuracji lekiem Axotret, zaleca się stosowanie co najmniej jednej wysoce skutecznej metody antykoncepcyjnej (a najlepiej dwóch – np. wkładka wewnątrzmaciczna + prezerwatywy) którą należy praktykować nawet przez miesiąc po zakończeniu leczenia trądziku, ponieważ substancja czynna preparatu długo pozostaje w organizmie człowieka.
Przed wypisaniem recepty na Axotret lekarz może zalecić wykonanie testu ciążowego.
W trakcie leczenia izotretynoiną należy zrezygnować ze spożywania alkoholu, ponieważ substancja czynna leku może wpływać na pracę wątroby, a alkohol jeszcze wzmocni ten efekt, podwyższając poziom lipidów wątrobowych, co z biegiem czasu może prowadzić do poważnych zaburzeń w pracy tego narządu.
Jak wygląda prawidłowe dawkowanie leku Axotret? Zazwyczaj lekarz przepisuje 0,5 mg na kg masy ciała na dobę, jednak po kilku tygodniach specjalista może zmienić dawkę. Będzie to zależało od samopoczucia pacjenta oraz wyników badań krwi. Kapsułki należy połykać w całości w trakcie posiłku, raz lub dwa razy na dobę. Nie wolno ich rozgryzać, żuć ani ssać.
Nie należy przejmować się, gdy na początku kuracji nastąpi pogorszenie trądziku, poprawa nastąpi z czasem, podczas kontynuacji leczenia. Leczenie trwa od 16 do 24 tygodni. Objawy trądziku mogą zacząć się zmniejszać po około 8 tygodniach od rozpoczęcia terapii. Jeden cykl leczenia jest w zupełności wystarczający, aby uzyskać widoczną poprawę w wyglądzie cery.
Substancja czynna, izoterynina, może powodować skutki uboczne, choć nie u każdego one wystąpią. Producent leku podzielił je na:
Bardzo częste działania niepożądane (u więcej niż 1 na 10 osób):
Częste działania niepożądane (u 1 na 10 osób):
Rzadkie działania niepożądane (u 1 na 1000 osób):
Bardzo rzadkie działania niepożądane (u 1 na 10 000 osób):
Działania niepożądane o częstotliwości nieznanej:
Pacjenci, którzy noszą soczewki kontaktowe, mogą w trakcie kuracji odczuwać dokuczliwą suchość oka, dlatego zaleca się im noszenie okularów. Ulotka Axotret przedstawia wszystkie potencjalne działania niepożądane i należy się z nią zapoznać przed rozpoczęciem terapii.
Lek należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, w temperaturze poniżej 25ºC, w miejscu niedostępnym dla dzieci. Data ważności leku jest umieszczona na opakowaniu oraz blistrze i należy jej przestrzegać.
Receptę na Axotret może wystawić lekarz dermatolog. Ze względu na potencjalne działania niepożądane leczenie izotretynoiną wymaga ścisłej kontroli, w tym regularnych badań i monitorowania stanu pacjenta. W trakcie terapii zachodzi konieczność wykonywania testów wątrobowych, oznaczenia poziomu lipidów we krwi i wykonywania morfologii krwi.
Cena leku Axotret waha się od 70 zł do 165 zł, w zależności od dawki, wielkości opakowania oraz apteki. Według przepisów z 1 lipca 2024 r. dotyczących cen leków, obecnie żadna z jego dawek nie podlega refundacji NFZ.
Aby skorzystać z porady lekarskiej online w MED24 z możliwością otrzymania e-recepty, postępuj według poniższych wskazówek.
Krok 1. Wejdź na stronę serwisu Med24. Jeśli nie masz jeszcze konta, załóż je w kilku prostych krokach. Jeśli wcześniej korzystałeś z naszych usług, zaloguj się na swoje konto.
Krok 2. Wybierz rodzaj usługi. Jeśli Twoim problemem jest zaostrzony trądzik, skorzystaj z:
Krok 3. Wybierz sposób kontaktu z lekarzem: wideorozmowa, rozmowa telefoniczna, czat.
Krok 4. Opłać teleporadę.
Krok 5. Jeśli posiadasz dokumentację medyczną w postaci historii choroby, wyników badań, zaświadczenia/orzeczenia lekarskiego, wykazu e-recept w IKP, załącz ją do naszego systemu, aby lekarz mógł się z nią zapoznać przed rozmową. Nie musisz powtarzać tego kroku, jeśli podczas wcześniejszej teleporady udostępniłeś lekarzowi swoją dokumentację.
Krok 6. Poczekaj na kontakt ze strony lekarza w umówionym terminie. Specjalista podejmie 3 próby kontaktu w odstępie kilku minut. W czasie teleporady lekarz przeprowadzi wywiad medyczny i oceni Twój ogólny stan zdrowia. Lekarz każdorazowo ocenia, czy wystawienie e-recepty jest uzasadnione i bezpieczne dla danego pacjenta.
Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie
Wizyta 139 zł
Po zakończeniu wizyty online u lekarza otrzymasz jednorazowy, 4 cyfrowy kod e-recepty, który będzie potrzebny do wykupienia leku w aptece. Kod do e-recepty otrzymasz w wiadomości SMS oraz na adres e-mail powiązany z Twoim kontem w MED24. Recepta w wersji cyfrowej będzie również widoczna na Twoim koncie IKP. Wystarczy, że podasz farmaceucie w aptece kod do e-recepty oraz swój numer PESEL, a otrzymasz przepisane leki.
Teleporada w MED24 z możliwością otrzymania e-recepty oferuje szereg istotnych zalet, które znacząco ułatwiają dostęp do opieki medycznej. Przede wszystkim dzięki możliwości skorzystania ze zdalnej konsultacji lekarskiej:
- oszczędzasz czas, eliminując konieczność wizyt w przychodni oraz oczekiwania w kolejce do gabinetu specjalisty,
Teleporady są również bardziej przystępne cenowo w porównaniu do wizyt prywatnych.
Co istotne, konsultacje przeprowadzane w MED24 spełniają wytyczne Naczelnej Izby Lekarskiej, co zapewnia wysoki standard opieki medycznej i jej łatwą dostępność. E-receptę możesz uzyskać już w 15 minut, jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z usługi EXPRESS i jeśli lekarz uzna, że wystawienie dokumentu jest uzasadnione.
Dodatkowym atutem jest cyfrowa forma recepty, dzięki czemu jest ona odporna na uszkodzenia mechaniczne. E-recepta dostępna jest na urządzeniu cyfrowym, więc jest zawsze czytelna i pod ręką.
Recepta na lek spoza grupy antybiotyków jest ważna 30 dni od momentu wystawienia. Wykupiony lek stosuj zgodnie z zaleceniami lekarza, a jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące kuracji, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Bibliografia
https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/13498/leaflet