Twoje dziecko zmaga się z wysoką gorączką? Doskwiera mu uporczywy kaszel lub katar? Na jego ciele pojawiła się podejrzana wysypka? A może ma problemy z jedzeniem lub nagle stało się apatyczne? Niezależnie od tego, jakie dolegliwości mu towarzyszą, powinieneś skonsultować je z pediatrą, ponieważ to właśnie on specjalizuje się w chorobach wieku dziecięcego i sprawuje opiekę lekarską nad nieletnimi pacjentami. Kiedy warto się do niego udać? I czy można skorzystać z jego pomocy bez stawiania się z maluchem w gabinecie?
Teleporada to wygodne rozwiązanie, które pozwala szybko skonsultować się ze specjalistą bez konieczności wychodzenia z domu.
Wizyta dostępna w ciągu 15 minut (system automatycznie przypisuje dyżurujących lekarzy)
Wizyta 99 zł
Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie
Wizyta 89 zł
Spis treści:
Kim jest pediatra? Najprościej rzecz ujmując, jest to lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu, leczeniu i profilaktyce chorób wieku dziecięcego. To oznacza, że przyjmuje on w swoim gabinecie wyłącznie nieletnich pacjentów i sprawuje nad nimi opiekę medyczną aż do osiągnięcia przez nich pełnoletności. Na czym polega praca pediatry? Wbrew pozorom nie tylko na wypisywaniu recept na leki czy opracowywaniu kuracji w przypadku sezonowych infekcji. Wiedz, że do jego zadań należy również:
Lekarz pediatra zajmuje się nie tylko leczeniem typowych chorób wieku dziecięcego i niemowlęcego, ale również takich schorzeń jak cukrzyca, astma, alergie czy choroby serca. Oczywiście jego kompetencje nie są nieograniczone – gdy zachodzi taka potrzeba, kieruje on małego pacjenta do poradni specjalistycznej, np. do okulisty, ortopedy lub kardiologa dziecięcego.
Pierwsza wizyta u pediatry to niewątpliwie ogromne przeżycie dla rodziców i niemały stres dla maluszka, dlatego warto wiedzieć, czego się po niej spodziewać. Otóż wizyta patronażowa – bo właśnie tak zwykło się ją nazywać – powinna odbyć się w okresie pomiędzy 1. a 4. miesiącem życia dziecka. W trakcie jej trwania lekarz omówi z Tobą kwestie dotyczące karmienia, pielęgnacji oraz kalendarza szczepień. Nie czuj się zbyt przytłoczony pytaniami – celem pediatry nie jest ocena tego, jak radzisz sobie w roli rodzica, a jedynie zweryfikowanie, jak mały człowiek adaptuje się do życia, będąc już poza brzuchem mamy.
Po przeprowadzeniu z Tobą wywiadu lekarz przejdzie do badania fizykalnego noworodka, aby sprawdzić stan jego oczu, uszu, nosa, skóry, bioder, kręgosłupa, okolicy pieluszkowej oraz narządów wewnętrznych. Nie obejdzie się również bez mierzenia wzrostu, wagi i obwodu główki. Pediatra przyjrzy się także odruchom oraz pracy mięśni i przez chwilę poobserwuje zachowanie małego pacjenta.
Pamiętaj, że wizyta u pediatry to doskonała okazja do zadawania pytań – możesz podzielić się z lekarzem swoimi obawami dotyczącymi zdrowia dziecka oraz rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące jego karmienia, snu, kąpieli, pielęgnacji i rozwoju. Ważne, abyś miał poczucie, że trafiłeś na zaangażowanego pediatrę, ponieważ przez najbliższe lata będziesz odwiedzał go ze swoją pociechą regularnie – na ogół zdrowe niemowlęta powinny zawitać w gabinecie pediatry w wieku 1, 2, 4, 6, 9, 12, 15, 18 i 24 miesięcy. Po upływie 2 lat kontrole zalecane są raz do roku.
Wizyta od 89 zł
Pamiętaj, że na Med24 możesz szybko umówić się na konsultację lekarską z możliwością otrzymania L4 online, a w razie konieczności zostanie także wypisana recepta online. Zadbaj o swoje zdrowie już dziś!
Wskazaniem do spotkania z pediatrą nie jest jedynie ocena rozwoju dziecka czy wykonanie szczepienia. Powinieneś zasięgnąć jego porady przy pojawieniu się jakiegokolwiek niepokojącego objawu. Wśród najczęstszych przyczyn wizyt w gabinecie pediatrycznym wymienia się m.in.:
Symptomy, którym powinien przyjrzeć się lekarz pediatra, nie ograniczają się jedynie do tych wymienionych powyżej. Powinieneś udać się do niego z każdym objawem, który wzbudza Twój niepokój, nie obawiając się oskarżeń o nadgorliwość czy nadopiekuńczość. Twoją czujność powinny wzbudzić takie dolegliwości jak: apatia, nadmierna senność, niechęć do picia i jedzenia, zwiększona płaczliwość oraz oddawanie mniejszych ilości moczu.
Jakie skierowania może wystawić pediatra, jeśli chodzi o badania? Ich zakres jest bardzo szeroki. Obejmuje on zarówno badania laboratoryjne, jak i obrazowe czy przesiewowe.
BADANIA LABORATORYJNE:
BADANIA OBRAZOWE:
BADANIA PRZESIEWOWE:
Jako przyszły lub świeżo upieczony rodzic musisz być świadomy, że masz możliwość wykonywania bezpłatnych badań okresowych, których celem jest dokładna ocena rozwoju i stanu zdrowia Twojego maluszka, a także wczesne wykrycie ewentualnych chorób i innych nieprawidłowości.
Bilans zdrowia – bo to właśnie o nim mowa – powinien być przeprowadzany w regularnych odstępach czasu. Zwykle robi się go w wieku 2, 4, 7, 10, 14, 16 i 18 lat. Tylko w ten sposób można skrupulatnie monitorować rozwój motoryczny, wzrost, mowę, zdolności społeczne i emocjonalne oraz zdrowie sensoryczne i intelektualne dziecka.
Jak wyglądają badania bilansowe u pediatry? Na początek lekarz przeprowadza badanie fizykalne, które obejmuje mierzenie wzrostu i wagi, ocenę postawy ciała, kondycję słuchu i wzroku, a także kontrolę serca, płuc, skóry, zębów i dziąseł. Do tego dochodzi sprawdzenie pracy mięśni, stawów i układu nerwowego. Ponadto pediatra może skierować małego pacjenta na badanie krwi i moczu.
Po lub przed zbadaniem dziecka pediatra z pewnością zechce przeprowadzić z Tobą wywiad – w końcu to Ty przebywasz na co dzień ze swoją pociechą i jesteś w stanie na bieżąco obserwować jej zachowania. Lekarz może zapytać Cię m.in. o to, czy dziecko samodzielnie je i korzysta z nocnika. Jeśli chodzi o nastolatków, mogą paść pytania dotyczące nawyków żywieniowych, przyjmowanych na co dzień leków oraz – w przypadku dziewczynek – pierwszej miesiączki. W trakcie trwania wizyty pediatra przyjrzy się również postawie ciała, aby wykryć ewentualne wady.
Bilans zdrowia nie jest obowiązkowy, jednak lekarze i Ministerstwo Zdrowia zalecają jego regularne wykonywanie.
Wizyta u pediatry to niewątpliwie duże przeżycie zarówno dla rodziców, jak i dziecka – dlatego warto zadbać o komfort każdego z nich i odpowiednio się do niej przygotować. Wiedz, że konieczne będzie rozebranie małego pacjenta, dlatego najlepiej założyć mu wygodne do zdejmowania ubrania. Jeśli porada medyczna dotyczy noworodka, na wszelki wypadek zabierz ze sobą tetrową pieluchę, podkładkę lub kocyk, aby go na niej położyć. Dobrym pomysłem będzie także spakowanie do torby czystego ubrania, nawilżanych chusteczek oraz mleka, jeśli karmisz butelką.
Jesteś rodzicem starszego dziecka? Zatem opowiedz mu o tym, co wydarzy się w gabinecie lekarskim. Im więcej będzie znało ono szczegółów, tym mniejszy lęk będzie mu towarzyszył podczas wizyty. Aby czuło się ono pewniej, pozwól mu wziąć ze sobą ulubionego pluszaka lub książeczkę. Twoja pociecha ma w arsenale zabawek zestaw lekarza? To świetnie się składa! Dzięki niemu będziesz mógł wcześniej unaocznić jej różne zabiegi medyczne, przeprowadzając je np. na maskotkach. To sprawi, że maluch bardziej pozytywnie nastawi się do spotkania z lekarzem.
Wizyta dostępna w ciągu 15 minut (system automatycznie przypisuje dyżurujących lekarzy)
Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie
Wizyta od 89 zł
Czy wiesz, że możesz zasięgnąć porady pediatry bez stawiania się z dzieckiem w przychodni? O ile pierwsze spotkanie i badania bilansowe powinny odbywać się stacjonarnie, tak wiele innych kwestii możesz omówić w trakcie telekonsultacji. Twoje dziecko dostało gorączki, kaszlu lub kataru? Nagle stało się apatyczne? A może ma problemy z jedzeniem lub na jego ciele pojawiła się podejrzanie wyglądająca wysypka? W takim razie nie zwlekaj i skorzystaj z usług pediatry on-line w Med24! Pediatra może wystawić receptę online tanio, bo w ramach jednej usługi.
Teleporada z pediatrą online niewiele odbiega od tej tradycyjnej, a nawet ma nad nią pewną przewagę – nie dość, że Twój maluch będzie miał zapewnioną szybką pomoc i wdrożone leczenie, to jeszcze zaoszczędzisz sobie i jemu zbędnych stresów. Stan zdrowia Twojego dziecka pogorszył się na tyle, że nie możesz pozwolić sobie na czekanie? Możesz skonsultować się z lekarzem expressowo - usługa Pediatra Express umożliwi Ci kontakt ze specjalistą w zaledwie 15 minut od momentu rejestracji. I to wszystko bez wychodzenia z domu, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, nawet w niedzielę i święta!
Bibliografia:
https://pacjent.gov.pl/zapobiegaj/zaprowadz-dziecko-na-bilans-zdrowia
Kliegman, R., St. Geme, J., Blum, N., Shah, S., Tasker, R., Wilson, K. (2020). "Nelson Textbook of Pediatrics". Marcdante, K., Kliegman, R. M. (2020). "Nelson Essentials of Pediatrics". Elsevier.
Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji.