Ból pleców między łopatkami, w odcinku piersiowym, lędźwiowym lub szyjnym może mieć różne przyczyny. Najczęściej jest wynikiem siedzącego trybu życia, złych nawyków postawy i braku regularnego wysiłku fizycznego. Ból pleców może być również spowodowany przez liczne choroby, nie tylko kręgosłupa.
Wizyta 99 zł
Teleporada to wygodne rozwiązanie, które pozwala szybko skonsultować się ze specjalistą bez konieczności wychodzenia z domu.
Ból pleców często ustępuje i zazwyczaj nie jest groźną przypadłością, jednak mogą wystąpić sytuacje, w których jego obecność powinna być natychmiastowym wskazaniem do wizyty u lekarza, np.:
W znalezieniu przyczyny bólów pleców wykorzystuje się badania obrazowe, które może zlecić lekarz podczas konsultacji online. W razie konieczności wdrażane są środki przeciwbólowe lub fizykoterapia.
Podczas konsultacji może zostać wystawione zwolnienie lekarskie online, a także gdy lekarz stwierdzi taką konieczność – e recepty.
Częsta przyczyna bólu pleców to urazy fizyczne, takie jak naciągnięcie lub zerwanie mięśni. Tego typu urazy mogą wynikać z niewłaściwego podnoszenia ciężarów, upadków, wypadków samochodowych lub innych zdarzeń. Objawy bólu pleców związane z urazami fizycznymi mogą być natychmiastowe lub mogą wystąpić po kilku dniach.
Ból pleców może być również wynikiem problemów z kręgosłupem, takich jak kręgi wybrzuszone, przepukliny dysku, zapalenie stawów kręgosłupa lub stenoza kanału kręgowego. Te problemy są częściej diagnozowane u osób starszych, ale mogą występować u osób w każdym wieku.
Siedzący tryb życia i brak ruchu przyczyniają się do bólu pleców. Długie godziny spędzone przed monitorem komputera, brak aktywności fizycznej i nieprawidłowa postawa niejednokrotnie wpływają na kondycję mięśni pleców i kręgosłupa. W efekcie, osoby pracujące siedząco mają zwiększone ryzyko bólu pleców.
Nieprawidłowa postawa to kolejna częsta przyczyna bólu pleców. Noszenie ciężkiego plecaka na jednym ramieniu, chodzenie pochylonym do przodu lub siedzenie w niewygodnej pozycji może prowadzić do bólu pleców. Nawyki postawy często wprowadzane są przez codzienne czynności i należy być świadomym, aby je wyeliminować.
Otyłość jest jednym z czynników ryzyka bólu pleców. Nadmierny ciężar ciała może wywierać presję na kręgosłup i mięśnie pleców, co prowadzi do bólu. Otyłość wpływa również na postawę i może pogłębiać problemy z kręgosłupem.
Z wiekiem nasilają się problemy z kręgosłupem. Szczególnie odczuwalne są po 60 roku życia.
Wizyta 99 zł
Odczuwasz ból między łopatkami? Sprawdź, jakie mogą być jego przyczyny.
Ból pleców między łopatkami odczuwalny jest najczęściej przy zmianie pozycji. Pacjenci skarżą się na pół przy łopatkach głównie po długim wykonywaniu pracy w pochylonym ułożeniu ciała. Na postawę należy jednak zwracać uwagę nie tylko podczas pracy przy komputerze. Korzystając z telefonu również wysuwamy górną część tułowia do przodu i napinamy mięśnie, co przekłada się na ból w okolicy łopatek.
Podczas konsultacji online lekarz od bólu pleców przeprowadzi z Tobą wywiad, a następnie zleci dodatkowe badania lub zdecyduje się na jedną z metod leczenia. Sprawdź, jak najczęściej leczy się bolące plecy.
Niezależnie od przyczyny bólu kręgosłupa lekarze zalecają wizytę u fizjoterapeuty. Ćwiczenia wykonywane z fizjoterapeutą mają na celu poprawę siły i elastyczności mięśni oraz poprawę postawy. Fizjoterapeuta może wykonywać masaż, stosować krioterapię, czyli terapię zimnem, lub termoterapię, czyli terapię ciepłem. Ćwiczenia fizjoterapeutyczne pomagają wzmocnić mięśnie pleców, co przynosi ulgę w bólu pleców.
Są najszybszym sposobem na zwalczenie bólu kręgosłupa, po który sięgamy najczęściej jeszcze przed konsultacją lekarską. Jeśli dokucza nam uciążliwy ból, lekarze zalecają paracetamol, a także niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Największą zaletą preparatów NLPZ jest dodatkowe działanie przeciwzapalne.
Najmniej popularna metoda leczenia, którą odkrywa jednak coraz więcej pacjentów skarżących się na ból kręgosłupa. Akupunktura to metoda medycyny chińskiej, która polega na nakłuwaniu określonych punktów na ciele igłami. Według medycyny chińskiej, akupunktura pomaga w leczeniu bólu pleców poprzez przywrócenie równowagi energetycznej w ciele.
Leczenie nie przyniesie swoich efektów, jeśli będziemy utrzymywać nieprawidłową postawę ciała. Popracuj nad swoim ułożeniem w trakcie pracy (szczególnie, gdy wykonujesz pracę przed komputerem) i zadbaj o rozluźnienie mięśni po ciężkim dniu wykonywania pracy fizycznej.
Wizyta 99 zł
1. Wybierz wizytę, z której chcesz skorzystać
Wybierz rodzaj wizyty, specjalizację lekarza, dogodny termin
2. Zarejestruj się i uzupełnij profil
W celu realizacji wizyty - utwórz konto, wprowadzając swoje dane osobowe, adres e-mail i numer telefonu
3. Uzyskaj pomoc, której potrzebujesz
Omów swój problem z lekarzem i otrzymaj diagnozę.
Kontakt z lekarzem: Video/ telefon/ chat
Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.
O nas
Kontakt
Dla firm
Dla lekarzy
POPULARNE TEMATY
Internista a lekarz rodzinny
Lekarz pediatra - czym się zajmuje?
Konsultacje lekarskie realizujemy zgodnie z zaleceniami Naczelnej Izby Lekarskiej. Jesteśmy oficjalnie zarejestrowanym podmiotem medycznym o numerze Z-234071-20201127. Teleporada dostępna także po godzinie 22.